Close

Hamileyken cinsel ilişkide dikkat edilmesi gereken 6 nokta

Hamilelikte cinsel ilişki, Hamilelikte güvenli cinsel ilişki nasıl olmalı?Hamilelik sürecinde cinsel ilişkiye girmek tehlikeli midir?Hamilelikte hangi durumlarda cinsel ilişki tehlike arz eder?

Hamilelik sürecinde belli bir haftaya kadar cinsel ilişkinin tehlike bulundurmadığı söyleniyor. Uzmanlar bazı istisnalar haricinde hamilelikte cinsel ilişkinin sorun yaratmayacağını belirtiyor. Peki bu istisnalar nelerdir?

  1. Vajinada akıntı veya kanama; Vajinada meydana gelen belirli süre zarfları ile oluşan kanama veya akıntı cinsel ilişki için tehlike oluşturuyor. Bu gibi durumlarda ilgili uzmanlardan tavsiye alınması öneriliyor.
  2. Düşük veya erken doğum tehlikesi yaşayan bireyler; Hamilelik sürecinde düşük riski veya erken doğumun beklenmesi gibi durumlarda olan bireylerin hamilelikte cinsel ilişkide bulunmaları için doktor tavsiyesi almaları öneriliyor.

Bu kişilerin yukarıda da belirtildiği gibi cinsel ilişkide bulunmaları tehlike oluşturabiliyor.

Hamilelikte güvenli cinsel ilişki nasıl olmalı?

  • Partnerlerin birbirlerini fiziksel ve ruhsal olarak zorlamamaları gerektiği söyleniyor.
  • Hastalık riski bulunduğundan prezervatif kullanımı şiddetle öneriliyor.
  • Herhangi bir akıntı veya kanama sonucu doktor tavsiyesi alınmalıdır.
  • Kayganlaştırıcı ürün ve kremlerden ya da aromalı prezervatif ürünlerinden kaçınılması gerektiği belirtiliyor.

Bu tavsiyelere uyulduğu takdirde ve doktorunuzun hamilelikte cinsel ilişkide bulunmamanızı tavsiye ettiği sürece kadar, cinsel ilişkide bulunmanın bir zararı bulunmadığı belirtiliyor.

Ancak anne adayının geçmişte düşük yaşamış olması veya vajinal enfeksiyon bulundurması durumunda cinsel ilişki için doktor tavsiyesi alması öngörülüyor.

Hamilelikte cinsel ilişki tehlike yaratır mı?

Yukarıda da bahsedildiği gibi hamilelikte cinsel ilişki beraberinde başka riskler olmadığı veya anne ya da baba adayında herhangi bir hastalık veya hastalık geçmişi bulunmadığı sürece tehlike oluşturmamaktadır. Bebek rahim üzerinde, gebelik kesesinde bulunmakta ve büyümektedir. Bu süre zarfında etrafında koruyucu sıvılar ve tabakalar bulunduğundan dolayı fiziksel veya herhangi başka bir şekilde zarar mümkün değildir. Yukarıda belirtilen,hamilelikte cinsel ilişki esnasında dikkat edilmesi gereken hususlara uyulduğu ve uzman doktorunuzdan sürekli tavsiye alındığı ve gebelik sürecinin düzenli takip edildiği sürece bir sorun oluşmayacağı söyleniyor. Kafanıza takılan veya merak ettiğiniz sorular için doktorunuza danışabilirsiniz.

scroll to top