Close

Himalaya Tuzu Faydaları ve Kullanım Alanları

Mix of different salt types on grey concrete background. Sea salts, black and pink Himalayan salt

Mix of different salt types on grey concrete background. Sea salts, black and pink Himalayan salt

Himalaya tuzu pembe renkli bir kaya tuzudur. Sağlık için faydalı olduğu düşünülen bu tuz çeşidi günümüzde popüler bir kullanıma sahiptir. İri taneli olan bu tuz değirmen yardımıyla döndürülerek kullanılır. Himalaya tuzunun en fazla kullanıldığı yer mutfaktır. Fakat kullanım alanı sadece mutfak değildir. Birçok amaçla kullanılan bu tuz günümüzde neredeyse her evde yerini almış durumda. Eğer siz de himalaya tuzunun ne işe yaradığını ve kullanım alanlarını merak ediyorsanız bu içeriği okumaya devam edebilirsiniz. Himalaya tuzu nedir sorusuna Pakistan’da Himalaya Dağları’ndan çıkarılan ve Türkiye’ye de getirilen doğal bir tuz türüdür yanıtını verebiliriz. Adını Himalaya Dağları’ndan alan Himalaya tuz diğer tuz türlerinden biraz farklıdır. Kirlilikten arınmış olması ve yüksek mineral içeriğine sahip olması bu tuzun en önemli özelliğidir. Aynı zamanda pembe renkli olması toz halindeki tuzlardan farklıdır. Öğütülerek tüketilen bu tuz genelde sofralarda kullanılır. Magnezyum, potasyum, kalsiyum ve sodyum oranı bakımından yüksek olduğu için sağlık açısından faydalı olduğu düşünülür. Himalaya tuzu ne işe yarar sorusu bu tuzun adının duyulmasıyla pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Öncelikle sofralarda kullanılan bu tuz türü doğal olduğu için insan sağlığı için faydalıdır. Diğer tuzlara göre daha fazla doğal mineral, elektrolitler ve elementler içerdiği için birçok işe yarar. Oldukça estetik görünüme sahip olan tuzlar kullanıldığı alanlarda dekoratif olarak kullanılabilir. Genel olarak Himalaya tuzunun işlevsel özellikleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Kan basıncını düşürmeye, sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. 
 • Uyku kalitesini artırabilir.
 • Vücuttaki elektrolit dengesini düzenler. 
 • Sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur. 
 • İçerdiği antioksidan ile cildi yaşlılık etkilerine karşı korur. 
 • Cilt hücrelerini zararlı serbest radikallerin etkilerinden korur. 
 • Banyo tuzu olarak kullanıldığında cildin temizlenmesini sağlar.
 • Kan dolaşımını artırır.
 • Stresi azaltabilir.
 • İnhalasyon tedavisinde de kullanılması mümkün olan bu tuz özellikle sinüzit, alerjik rinit ve burun tıkanıklığına iyi gelir. 
 • Solunum yollarındaki inflamasyonların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Günümüzde popüler bir uygulama olan tuz terapisinde kullanılır ve vücuda birçok fayda sağlar. 

Himalaya Tuzu Faydaları Nelerdir?

Himalaya tuzu faydaları bakımından diğer tuzlara göre oldukça farklıdır. İnsan sağlığı için faydalı olarak bilinen bu tuz türünün birbirinden farkı faydası vardır. Dünya genelinde popüler bir kullanıma sahip olan Himalaya tuzunun faydalarını bilmek önemlidir. Himalaya tuzunun genel olarak faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Astım tedavisine alternatif yardımcı bir takviye olarak düşünülür. Kullanıldığı ortamda havayı dengeler ve öksürük krizlerinin önüne geçer. 
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermede de etkilidir. Bu nedenle kilo verme sürecinde olan kişilerin kullanması uygun olabilir. 
 • Yemeklerde ölçülü miktarlarda kullanıldığı sürece vücuttaki zararlı maddeleri atabilir. Hatta böbreklerdeki asitlerin temizlenmesini de sağlayabilir. Bu antioksidan özelliği ile böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur. 
 • Az ve ölçülü miktarda yemeklerde tüketildiğinde tansiyonun da dengeli olmasını sağlar. 
 • Bakterilere karşı savaşan bir etkisi olduğu için burun tıkanıklığı, sinüzit ve benzeri solunum yolu rahatsızlıklarında etkilidir. 
 • Bilindiği gibi guatr hastalığı iyot eksikliğinden kaynaklanır. Düzenli kullanılan bu tuz türü iyot eksikliğinden kaynaklanan guatr riskini azaltır. 
 • Tiroid bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olur. 
 • Migren, kireçlenme ve kemik erimesi gibi sorunları da azaltır. 

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Himalaya tuzu nasıl kullanılır sorusunun yanıtı oldukça basittir. İri taneli olarak üretilen bu tuzu sofralarınızda kullanmak için değirmen yardımıyla kullanabilirsiniz. Değirmeni döndürdüğünüzde tuz taneleri daha da ufalarak yemeklerinizin üzerine dökülür. Farklı kullanım alanlarına göre kullanım şekli de değişir. Örneğin temizlik yaparken suyun içerisinde eritilerek kullanılır. Himalaya tuzunun kullanım alanlarının geniş olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle Himalaya tuzu nerede kullanılır sorusunun yanıtları kapsamlıdır. Başta aklınıza yemekler gelse de banyo, temizlik ve cilt bakımı da kullanım alanları arasındadır. Himalaya tuzunun kullanıldığı alanlar şu şekildedir:

 • Temizlik: Bakterileri etkili bir şekilde temizlemek için suyun içerisine eklenerek kullanılabilir. Aynı zamanda çamaşırların rengini canlandırmak ve su lekelerini temizlemek için de kullanımı mümkündür. 
 • Banyo: Banyo yaparken stresten arınmak, vücuttaki toksinleri atmak ve cildi yumuşatmak için kullanılır. Bunun için küvetteki banyo suyuna birkaç kaşık Himalaya tuzunu eklemek yeterlidir. 
 • Cilt bakım: Bazı cilt bakım rutinlerinin olmazsa olmazı olan Himalaya tuzunu ölü derileri temizlemek ve akne/sivilce görünümünü azaltmak için kullanabilirsiniz. Bunun için uyumlu bitkisel yağlarla karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Örneğin badem yağı ve Hindistan ceviziyle karıştırarak mükemmel bir peeling yapabilirsiniz. 
 • Tuz lambaları: Tuz lambaları günümüzde popüler bir kullanımla öne çıkar. Himalaya tuzundan yapılabilen bu lambalar negatif iyonlar yayar. Böylece havadaki toksinleri temizler.
 • Sauna ve spa: Sauna ve spa alanlarında bu tuza büyük bir ihtiyaç duyulur. Kan dolaşımını artıran, cildi arındıran ve stresi azaltan Himalaya tuzunun bu sektöre de yön verdiği açıktır.

Himalaya tuzunun banyoda kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Bu noktada Himalaya tuzu banyoda nasıl kullanılır sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Gevşeme, rahatlama ve stres atma amacıyla banyo tuzu olarak kullanabileceğiniz Himalaya tuzunu birkaç şekilde hazırlayabilirsiniz. Tuzun enerjisi banyo yaparken ruhunuza şifa verebilir. Tuzdaki mineraller ise cildinize etkili bir yumuşaklık ve temizlik sunar. Himalaya tuzunu banyo suyunuza karıştırabilir ve ardından eritebilirsiniz. Bu suyu küvetinizde hazırladıktan sonra içinde dinlenebilirsiniz. Dilerseniz aynı suyu bu şekilde hazırlayarak ayak banyosu yapabilirsiniz. Bu banyo, gün sonu yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olur.

Himalaya Tuzu Ne için Kullanılır?

Himalaya tuzu ne için kullanılır sorusuna özetle bazı yanıtları verebiliriz. Birçok alanda kullanımı mümkün olan bu tuzun faydalarından ve ne işe yaradığında bahsettik. Himalaya tuzunun kullanımı genelde şu nedenlere bağlıdır:

 • Sağlıklı ve doğal bir tuz çeşidi olduğu için, 
 • Rahatlamayı sağladığı için,
 • Stresi azaltmaya yardımcı olduğu için, 
 • Alternatif bir temizlik ürünü oluşturduğu için,
 • Alternatif bir cilt bakım ürünü oluşturduğu için,
 • Solunum, enfeksiyon ve tansiyon gibi sağlık sorunlarında yardımcı bir tedavi olarak kullanıldığı için.

Himalaya tuzunun kullanım amaçlarından biri de kilo vermektir. İçerisinde doğal mineraller barındıran bu tuz türü ideal kiloya ulaşma sürecinde kullanılabilir. Bunun için 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı Himalaya tuzunu ekleyip karıştırmak gerekir. Bu karışımı yemeklerden önce 15 gün boyunca içerseniz ödemleri atabilir ve yağları yakabilirsiniz. Ancak bu karışımı içmek için tansiyon ve böbrek rahatsızlığınızın olmaması önemlidir. Ülkemizde henüz yeni olmasına rağmen tuz odaları, Doğu Avrupa’da terapötik amaçlar için 200 yılı aşkın bir süredir kullanılır. Yani odaya Himalaya tuzu koymak aslında birçok hastalığa çare diyebiliriz. Bu şekilde tuz solunum tedavisi yapılabilir. Bu tedavinin amacı burun kızarıklığını ve şişliğini azaltmak, tahriş ve iltihaplanan akciğerlere sağlıklı bir hava sunmaktır. Aynı zamanda böbrek ve tansiyon hastaları için de faydalıdır. Zira Himalaya tuz terapisi kan basıncını düşüren bir etkiye sahiptir. Bu nedenle Himalaya tuzunun ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha görürüz. Himalaya tuzlarını sofrada kullanımı için beyaz renkli olanlari tercih edilmeli, banyoda veya farklı alanlarda kullanılacaksa pembe olanı satın almanız önerilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top