Close

Hindistan cevizi yağının bilinmeyen 3 tehlikesi

İnsanlar bir anda Hindistan cevizinin faydalı özelliklerinden bahsetmeye, Hindistan cevizini çeşitli alanlarda kullanmaya başladılar. Bundan birkaç sene evvel Hindistan cevizini keklerde kurabiyelerde süsleme yapmak için kullanırken nasıl oldu da her yerde karşımıza çıkmaya başladı. İşte cevaplar…

Sadece yemek yapımında değil bakım ürünü olarak da kullanılan Hindistan cevizi, tüketimde aşırıya kaçıldığında zararlı olabiliyor. Amerikan Kalp Birliği’nin yaptığı açıklamaya göre Hindistan cevizi yağı sığır etindeki doymuş yağ kadar doymuş yağ içeriyor ve kalp ve damar tıkanıklığında en az sığır eti kadar etkili yani bu da demek oluyor ki Hindistan cevizi yağı bize gösterildiği kadar masum değil.

Peki kim haklı? Doymuş yağ vücudumuzu nasıl etkiliyor? İngiltere Diyetetik Birliği’nin Hindistan cevizinin yüzde 92 civarında doymuş yağ oranına sahip olduğu hakkında açıklamaları var.

Hindistan cevizi yağının zararları

Çoğu insanın faydaları hakkında konuştuğu Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizinin sıkılmasıyla elde edilir. Bu yağın zararlı kolesterolü düşürdüğü söylentisi var. Birtakım araştırmalar bunun doğruluğunu kanıtlayıcı neticede sonuçlar vermiş, bunun da Hindistan cevizi içerisinde bulunan laurik asitten kaynaklandığı öne sürülmüştür. Ancak laurik asitin varlığına rağmen bu yağın zararlı kolesterolü yükselttiği görülüyor ve bu sağlık açısından ciddi bir durumdur.

Hindistan cevizi yağının iyi bir antioksidan kaynağı olduğu savunulsa da sebze ve meyvelerle kıyaslayınca ciddi bir fark görülmüyor. Bağırsaklar için iyi olduğunu söylentisini de doğrulayacak bir kanıt bulunmuyor. Pazarlama amaçlı kullanılan bu pahalı, egzotik, süper gıdalara para harcarken aslında bizler için çok daha faydalı ve daha ucuz olan gıdalara yüzlerimizi çeviriyoruz. Senelerdir devam eden bu yağ tartışmaları bizi bu raddeye getirmiş olabilir. Gıdaların içeriklerini iyi araştırmalı çok övülen veya sürekli kötülenen gıdalara karşı kesin bir tutum içinde olmamanızı öneririz.

Yine de, hindistan cevizi yağı abartıldığı kadar faydalı ve sağlıklı bir gıda olmasa da,bizler için bir düşman değil. Kendisine oranla daha zararlı olan doymuş yağlara karşı bir alternatif olarak tüketilebilir. Kokusu güzel olduğu için cildiniz ve saçınız için de kullanabilirsiniz.

scroll to top