Close

Son zamanların alternatif tıp tedavisi: Reiki!

Son zamanlarda alternatif tıp tedavilerinin yaygınlaşması ve biraz da yoganın popülaritesinin artmasıyla kulağımıza çalınan sözlerden biridir Reiki. Ne anlama gelmektedir, nasıl uygulanır, yöntem olarak neleri kullanır merak ettiklerinizi cevaplayacağız.

Reiki nedir?

“Rei”; evrensel ruh, “ki”; yaşam enerjisi demektir. Bu iki Japonca kelimenin birleşiminden oluşan Reiki ise haliyle “Evrensel yaşam enerjisi” anlamına gelir. Komplementer alternatif tıp yöntemleri arasında enerji terapisi sınıfında yer almaktadır. Enerji terapisi felsefesi, insan bedeninin etrafında bir enerji halkası(akışı) olduğuna inanır. Bu halkada meydana gelen bozulmaların bazı hastalıklara neden olduğu düşünülür. Bu enerji akımının düzenlemesinin ve artırılmasının hastalıkları iyileştirdiği ve kişiyi sağlıklı ve huzurlu hale soktuğuna inanılmaktadır.

Reiki’nin temel felsefesi, Reiki uzmanının var olan evrensel enerji kaynağını kullanarak bu enerjiyi hastanın “ki” yaşam enerjisini düzenlemede kullanılmak üzere kişiye aktardığı bir alışveriş olmasıdır. Reiki uzmanı bu enerjiyi aktarmada bir aracı olarak karşıdaki kişinin negatif enerjisini aldığını da iddia eder.

Reiki nereden çıkmıştır?

Kadim bir bilgi olduğu söylenir. Ancak tarihi ve dayanak noktaları gerçekte çok eskilere dayanmaz. Bir zen budisti olan Mikao Usui adında biri tarafından 1922 yılında alternatif tıp tedavisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Usui bilgilerin ve hareketlerin Tibet Budist kitaplarından alarak dönüştürdüğünü söylemiştir. Bir Reiki derneği de kuran Usui öğretisini takip etmek isteyen öğrencilerine tekniklerini öğretmiştir. Usui nin öğrencilerinden biri olan Chujiro Hayashi, 1936 yılında Japon uyruklu bir Amerkian olan Hawayo Takata’ya bu tedaviyi uygulamış, yöntemden etkilenen Takata ise Reiki’yi öğrenerek Amerika ile tanıştırmıştır.

Reiki nasıl yapılır?

Reiki seansında Reiki’yi alan kişi rahat bir pozisyonda oturur ya da uzanır. Gözler açık ya da kapalı olabilir. Reiki uzmanı elini vücuda değdirmeden vücudun etrafında gezdirir. Baş bölgesi ve ağrının olduğu yerlere yoğunlaşır. Seans ortalama 40 dakika ya da daha az sürer.

Reiki uzmanı olmak için bir ustadan genellikle ücretli şekilde dersler alınır. Bu işleme el verme denmektedir. Bu işlemin amacı öğrencilerin çakralarını açarak yaşam enerjisini aktarmayı öğrenmelerini sağlamaktır.

Her ne kadar alternatif tıp dense de Reiki’nin hastalıkları iyileştirme ve tedavide kanıtlanmış bilimsel bir etkisi yoktur. Bu sebeple rahatsızlıklar için doktor tedavisi hep öncelikli olmalıdır. Manevi rahatlama ya da plasebo etkisi için başvurulabilir. Onun dışında Reiki gerçek bir tedavi yöntemi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top