Close

Hurma diyeti ile bir haftada 5 kilo verin!

Hurma diyeti son günlerde zayıflamak isteyenlerin dilinde.Ramazan aylarında iftar açılan bir meyve olarak tüketilen hurmanın insan vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır. Peki bir haftada 5 kilo verdiren hurma diyeti nasıl yapılır?

Ayrıca besleyici değeri oldukça yüksek olan bu meyvenin sindirimi kolaylaştırması, günlük tatlı ihtiyacını gidermesi, kanser tedavisini kolaylaştırması, cildi güzelleştirmesi gibi pek çok faydası bulunmaktadır. En çok çeşidi bulunan meyvelerden biridir. Çok çeşitli olması ise yetiştiği bölgeye ağacının türüne göre değişkenlik göstermektedir. 

Hurma üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde içeriğinde bulunan vitamin ve mineral bolluğundan ötürü ‘’hayat ağacı’’ olarak nitelendirilmektedir.

Hurmanın içeriği

İçeriğinde bulunan karbonhidrat, kış aylarında üşümeyi engeller, vegan ve vejetaryen olarak beslenenlerin protein ihtiyacını karşılar. Kolesterol içermediğinden kalp ve damar dostudur. İçerdiği lif ile bağırsakların rahat çalışmasına yardımcı olmaktadır.

B1, B6, B3, B2 vitamin grubu ile A vitamini, K vitamini, bakır, çinko, folik asit, kalsiyum, potasyum, demir bulunduran hurma göz sağlının korunmasından kolon, hemoroit gibi sağlık problemlerine yönelik iyi bir besin olmakla birlikte hafıza güçlendirmeye dolayısıyla da öğrenmeyi kolaylaştırmaya yardımcı, besin değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Ramazan aylarında tüketilmesinden ziyade günlük tüketimi oldukça önemli bir besindir.

Ramazan aylarında tüketilmesi, özellikle yaz aylarında gün boyu susuz kalan vücut halsiz kalabilmektedir ve iftar/ sahur da tüketilen hurma gün boyu ayakta kalmaya yardımcı olabilmektedir.

İçeriğinde yer alan K vitamini, bağırsak hareketini kolaylaştırmaya dolayısıyla sindirim problemini gidermeye yardımcı olduğundan diyet yaparken tüketilebilecek veya özellikle sadece hurma yiyerek yapabileceğiniz pek çok diyet çeşidi bulunmaktadır. Ancak bu diyetleri bir haftadan çok uygulamamaya özen göstermelisiniz.

İŞTE BİR HAFTA 5 KİLO VERDİREN HURMA DİYETİ

Uygulayabileceğiniz pek çok hurma diyeti mevcuttur. Bunlardan bazıları;

Gün içerisinde 1 hafta boyunca günde 21 adet hurma- yağsız yoğurt ve bol su ile 5 ile 7 kilo arasında kilo vermeniz mümkün.

Onun dışında:
Sabah aç karnına 1 adet hurma ile 2 bardak su,
Kahvaltıda 1 dilim buğday ekmeği, yağsız peynir, 1 küçük domates, 1 küçük salatalık,
Öğle yemeğinde 1 adet hurma, 2 bardak su, salata, sebze veya bir porsiyon et,
Akşam yemeğinde ise 1 adet hurma, 2 bardak su, çorba veya salata tüketerek hurma diyeti yapabilirsiniz.

Ayrıca gün içerisinde 10 -15 adet hurma yiyip 2 litre su içerek gün boyu midenizi doldurabilirsiniz. Bu programı uygularken hurmaları bir gece öncesinden kesip su içinde sabaha kadar beklettiğinizde hurmalar şişecek ve tükettiğinizde tokluk hissi yaşamanıza yardımcı olacaktır. İçeriğinde besin deposu herhangi bir halsizlik veya yorgunluk hissi yaşamanıza engel olacaktır. Unutulmamalıdır ki hurma ile yapacağınız diyet bir haftayı geçmemelidir. 2’şer aylık periyotlarla diyetinizi uygulayabilirsiniz. Su ve yoğurt ile yapılacak olan diyet bilhassa sindirim/ kabızlık sorunu yaşayanlar için önerilebilecek diyettir. Ayrıca hurma orucu tutarak da bu diyeti sürdürebilirsiniz. Sağlıklı günler…

Not: Diyetleri doktor kontrolünde yapınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top