Close

Kuyruk sokumu ağrısı nedir?

Tıpta Coccydynia olarak adlandırılan kuyruk sokumu ağrısı, omurganın en alt kısmında yer alan kuyruk sokumu kemiğinde gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Kendini lokal olarak belli eden ağrı genellikle aktivite sırasında veya otururken gösterir. Bu rahatsızlık bayanlarda daha sık görülür. Genellikle bu bölge üzerine düşmeden ve doğumdan kaynaklanır.

Kuyruk sokumu ağrısının semptomları?

Kuyruk sokumu ağrısı, genellikle başka bölgedeki ve kas grubundaki ağrılarla birlikte görülse de tanımlamak için bazı semptomlar belirlenmiştir. Bunlardan bazıları:

 • Kuyruk sokumu bölgesinde lokal ağrı ve hassasiyet. Genellikle eğilip kalkma ve oturma sırasında belli olur. Ağrıdan daha çok o bölgede hafif bir ağrının hissedilmesidir.
 • Otururken artan ağrı.Kuyruk sokumuna en çok yük oturma esnasında biner. Eğer arkaya doğru veya duvara yaslanılıyorsa binen yük artar. Bu durumlardaki ağrı belirtisi kuyruk sokumuyla ilişkilendirilir.
 • Oturma halinden ayağa kalkarken hissedilen ağrı. Oturma pozisyonundan ayağa kalkarken leğen kemiği ve bu bölgedeki kaslar kuyruk sokumu kemiği ile birlikte çalışır. Ayakta dururken veya ayağa kalkarken hissedilen ağrı da kuyruk sokumu kemiği ile ilgilidir.

Kuyruk sokumu ağrısının sebepleri?

Çoğu anatomik olmakla birlikte kuyruk sokumu ağrılarının sebebi şunlardır:

 • Aşırı hareket ve eğilip kalkma içeren hareketler kuyruk sokumu üzerinde gerilmeye sebep olduğundan dolayı bu bölgeye bağlı sağrı kemiği eklemlerinde yorulmaya sebep olur.
 • Kuyruk sokumu bölgesinin hareketini kısıtlayan eylemler ve pozisyonlar. Bazı oturuş pozisyonları kuyruk sokumu bölgesinin hareketini kısıtlar ve sıkıştırır. Bu sebeple arkaya doğru çok eğilerek oturmamak gerekir.
 • Nadir durumlarda kuyruk sokumu ve sağrı kemiği arasındaki eklemin yerinden oynaması bu bölgede şiddetli ağrıya sebep olur.
 • Doğum sırasında bebeğin başı kuyruk sokumunun üstünden geçer. Bazı doğumlarda bu kuyruk sokumu zedelenmesine, disk kaymasına nadir olarak da kuyruk sokumunda çatlamaya sebep olur.
 • Gene başka bir nadir durumda, kuyruk sokumunun yanında oluşabilecek tümör ve enfeksiyon benzeri sorunlardan kaynaklar. Bu tümör ve enfeksiyonlar kuyruk sokumu üzerinde baskıya sebep olduğu için bu ağrılara yanlışlıkla eklem ağrısı tanısı konulabilir.

Kuyruk sokumu ağrısının tedavi yöntemleri?

Birçok araştırma kuyruk sokumunun ameliyatla alınması yönteminin kuyruk sokumu ağrısı yani coccydyniayı tedavi ettiğini gösterse de çoğu zaman bu bölgeyi zedeleyen hareketlerden kaçınmak ve aktivite alışkanlıklarını değiştirmek de etkili bir tedavi yöntemidir. Bunun dışında uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Steroidal olmayan ağrı ilaçları: ibuprofen ve naproxen içeren ilaçlar.
 • Gün içinde ağrının başladığı zamanlarda soğuk buz uygulamak ağrı başlangıcını kesmektedir.
 • Ağrının yaşandığı ve devam ettiği günlerde omurganın aşağısına sıcak havlu veya sıcak petlerden uygulamak kas kaynaklı kuyruk sokumu ağrılarında fayda göstermektedir.
 • Uzun süreli oturur pozisyondan kaçınmak, otururken yastık kullanmak ve oturuş bozukluklarını düzeltmeye yönelik tedaviler.
 • Kuyruk sokumu ağrıları için özel üretilmiş olan U ve V şeklinde yastıklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top