Close

İlayda Oymak: “Estetiklerimden ziyade yaptırmadığım estetiklerim önemli”

Sosyal medyanın konuştuğu ünlü Youtuber İlayda Oymak eniyikadin.com’dan Yaren Akay’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çocukluğundan beri hayalinin ünlü olmak olduğunu söyleyen Oymak estetik yaptırıp yaptırmadığı ile ilgili soruya, “estetiklerimden ziyade yaptırmadığım estetikler(im)den konuşmak istiyorum” dedi.

İşte İlayda Oymak’ın çok konuşulacak röportajından satır başları…

Bize kısaca kendini tanıtabilir misin?

Ben 1994’te Ankara’da doğdum büyüdüm.  Bilgi Üniversitesi’nde televizyon haberciliği ve programcılığı okudum. Geçtiğimiz sene okulumu bölüm 3.sü ve onur öğrencisi olarak bitirdim. Yaklaşık 3 buçuk senedir Youtube’da moda, makyaj, sağlıklı beslenme, sohbet, vlog gibi konularda videolar çekiyorum. İstanbul’da yaşıyorum.

“BEN ESTETİKLERİMDEN ZİYADE YAPTIRMADIĞIM ESTETİKLER(İM)DEN BİRAZ BAHSETMEK İSTİYORUM”

Estetiklerinle ilgili çektiğin son videoda geçirdiğin operasyonlardan bahsetmişsin. O videodan sonra başka bir operasyon geçirdin mi? Bilmeyen ve merak edenler için estetiklerinden bahseder misin?

O videodan sonra ikinci kez lip lift ameliyatı oldum. İnsanlar burnumun altındaki izi burun ameliyatından kaynaklı sanıyorlar ama halbuki onunla ilgili değil. Kapalı burun ameliyatı olduğum için hiç iz kalmamıştı. Lip lift zaten iz bırakan bir işlem izin belirginliği kişiden kişiye değişiyor. Ben daha yeni yaptırdım, zamanla azalacaktır. Ben estetiklerimden ziyade yaptırmadığım estetikler(im)den biraz bahsetmek istiyorum. Çünkü genelde insanlar ne zaman 1 – 2 yeri yapılı ve yüz hatları düzgün birini görse ‘’her yeri estetik’’ damgasını yapıştırıyor. Benim bitek burnum, dudağım ve göğüslerim yapılı. Çocukluğumdan beri hep vücuduma göre şişman bir yüz yapısına sahiptim. O yüzden yanaklarımda ne dolgu ne botoks var. Son zamanlarda kilo vermem ve yaş aldıkça yüzümün oturması sebebiyle yüzümün zayıflamasını insanlar bisektomi yaptırmış olmama bağlıyor. Böyle bir şey yok. Bu ameliyatı olmadım.

Gerçekten seni seven çok fazla takipçin var ancak sana karşı kötü yorumlarda bulunan takipçilerinin sayısı da çok. Bu iki grup hakkında ne düşünüyorsun?

Herkesi aynı anda mutlu etmek mümkün değil. O yüzden sevenim kadar nefret edenim de olması normal. Bide şunu fark ettim beni sevmenin ortası yok. Ya çok büyük hayranlık seviyesinde seviyorlar ya da aşırı derecede nefret ediyorlar. Sevilmemeyi normal kabul ediyorum herkese hitab etmek zorunda değilim. Ancak kötü yorum yapanlara gelecek olursak şöyle örnek vereyim; benim de sevmediğim youtuberlar var sevmiyorsam izlemem ya da hadi merak edip izledim diyelim asla (kötü) yorum yapmam neden yapayım? Bunun altında çok büyük derecede psikolojik sorunlar, kıskançlık, art niyet yattığını düşünüyorum. Bazı insanlar kötülükten besleniyor.

“ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ ÜNLÜ OLMAK İSTİYORDUM”

Youtube ve Instagram hesaplarını oluştururken çok takipçili bir hesap olma amacın var mıydı ya da göz önünde olmak istemiş miydin?

Tabi ki… Sonuçta istemesem neden böyle bir şey içine gireyim? Çocukluğumdan beri bir gün ünlü olmak istiyordum. Tabi bunun Youtube’a girerken de Youtube sayesinde olacağını tahmin etmemiştim. Youtube’a girişim çok ani oldu, hiç aklımda yoktu. Aslında benim hayalim sunucu olmaktı. Hala da sunuculuğu çok istiyorum. Bu konuda her zaman kendimi geliştirdim, eğitimler aldım.

Bundan yıllar sonra İlayda Oymak isminin insanlara neyi hatırlatmasını, çağrıştırmasını istersin?

Kendi başarıları ile tüm Türkiye’nin tanıdığı bir isim olmasını ve bu noktaya hiçbir zaman kendimden, çizgilerimden, karakterimden ödün vermeden gelmiş olduğumu hatırlamalarını isterim. Ayrıca İlayda Oymak deyince başka insanların asla onlar hakkında ne düşündüğünü umursamadan, sadece kendileri nasıl mutlu oluyorsa öyle yaşamaları gerektiğini hatırlamalarını isterim. Çünkü ben öyle yapıyorum.

Takipçilerinin ve gizli takipçilerinin de oldukça merak ettiği konulardan biri; kıyafet, kişisel bakım vs. Alışverişlerine aylık olarak ortalama ne kadar harcıyorsun?

Bunun hesabını hiçbir zaman tutmadım. Bunu söylemem de doğru olmaz zaten. Bu konuda kimse kimseyi örnek almamalı, harcamaları geliri ile orantılı olmalı.

“ESKİDEN KAMERA AÇILDIĞINDA ELİMDE OLMADAN YAPMACIKLAŞIYORDUM”

Özellikle twitter’da çok paylaşılan bir videon oldu yıllar önce. İnsanlar gerçekten acımasız yorumlar da yaptılar. Bu video sosyal medyada paylaşılmaya devam ederken nasıl hissettin?

Her zamanki gibi insanların benim hakkımdaki gereksiz söylemlerini umursamadım. Hangi video olduğunu bilmiyorum birçok videom twitter’da paylaşıldı. Evet bazı konularda yanlış anlaşılmış olabilirim, bazen de dikkat çekmek için mizah yapıyorum. Ama videonun başını sonunu kesip sadece belirli bir kısmını alınca konu linçe çok açık olabiliyor. Ben kendimi biliyorum, beni bilen biliyor. O yüzden başka insanların hakkımda ne söylediği umrumda değil. Bu Youtuber olmadan önce de böyleydi benim için.

“İNSANLARIN BENİM HAKKIMDA MERAK ETTİKLERİ ŞEY BOYUM KİLOM OLMAMALI. “

Youtube kanalındaki ilk videon “Nasıl 10 Kilo Verdim?” isimli bir video. Özellikle fiziğine dikkat ettiğini de her fırsatta dile getiriyorsun. Şu an kaç kilosun ve boyun kaç?

Şuan kaç kilo olduğumu gerçekten bilmiyorum. Uzun zamandır tartılmadım. Boyum 170 ama burada kilomu söyleyip insanlara yanlış örnek olmak istemem. Çoğu genç kız bana bu konuda mesajlar atıyor, benim kiloma gelmek istediklerini, benim gibi görünmek istediklerini söylüyorlar. Bu çok riskli olabilir. Benim kiloma gelmek isterken sağlıklarını kaybedebilirler. İnsanların benim hakkımda merak ettikleri şey boyum kilom olmamalı.

“KENDİMİ ÇOK DOĞAL BULUYORUM”

Takipçilerinin bir kısmı tavırlarının çok doğal olduğunu söylüyor. Sen bu konuda ne düşünüyorsun? Kendini doğal buluyor musun?

Evet, ben bu konuda gerçekten hakkımı yiyemeyeceğim özellikle de şuan sosyal mecralarda bu denli yapmacık insan varken ben kendimi çok doğal buluyorum. Bugüne kadar ne bir insanın, meslektaşımın arkasından konuştum, ne kötü bir söylemde bulundum, ne de önyargılı yaklaştım. Ancak görüyorum ki sosyal medyada feministim diye geçinen, beden olumlamaları yapan kızlar bir başka kadının dış görünüşüyle dalga geçer olmuş. Ben neysem oyum, düşünceler zamanla değişebilir ancak söylediklerimin arkasında dururum. Yalnız şunu fark ettim; eskiden kamera açıldığında elimde olmadan yapmacıklaşıyordum ve bundan nefret ediyordum. Sanırım ilk zamanlar bu kadar eleştiri almamın sebebi de buydu. Ancak şimdi bu tavrım kırıldı ve olumlu yansımalarını fark ediyorum.

Sosyal mecrada kendine en yakın bulduğun, sana en samimi gelen üç isim söyleyebilir misin?

Şöyle bir düşündüm de, birkaç sevmediğim kişi dışında sanırım hepsine eşit mesafedeyim. <3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top