Close

Kabızlık sorununa iyi gelen besinler

Hemen hemen herkesin hayatında boyunca en az bir kere yaşadığı hastalıklardan biride kabızlıktır. Bağırsaklardaki su miktarı azalınca bağırsaklardaki hareketlenme oranı düşer ve kabızlık meydana gelir. Kabızlık, düzensiz beslenme, hareketsiz bir yaşam sürme,günde gerekli olan su miktarının alınmaması gibi nedenlerin yanı sıra bağırsak hastalıklarından dolayı da olabilmektedir. Bunların yanı sıra ilaç kullanımı da kabızlığı tetikleyen nedenlerden biridir. Kabızlık probleminden kurtulabilmeniz için kabızlığa iyi gelen bazı doğal yöntemler şunlardır…

1. Bol su tüketerek sıvı ağırlıklı beslenmek

Kabızlığın ana nedeni, bağırsakların susuz kalıp bağırsak hareketlerinin yavaşlaması olduğundan kabızlığa iyi gelecek doğal yöntemlerin en başında bol su tüketimi yer alır. Gün içerisinde en az 2,5 litre su tüketmeye özen göstererek bunu alışkanlık haline getirmeye çalışın. Kabızlık problemi yaşadığınız süre boyunca sabahları 2 bardak su gün içinde de toplam 13 bardak olmak üzere 15 bardak ılık su tüketerek başlamanız bağırsaklarınızı yumuşatmanıza yardımcı olacaktır. Su ihtiyacınızı içeceklerden değil direkt su ile gidermeniz dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kabızlık süresi boyunca katı besinlerden uzak durarak, daha çok çorba yeşil yapraklı ve kolay sindirilebilir sebzeler, kabızlığa iyi gelen zencefil çayı gibi besinleri tüketmeniz de kabızlık sorununuza iyi gelecektir.

2. Yüksek lif içeren gıdalar tüketmek

Lifli gıdalar tüketmek bağırsak hareketlerinizin hızlanmasına yardımcı olacaktır.Kabızlığa iyi gelen kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, erik,avokado, pancar, ıspanak, pırasa, lahana ve baklagiller gibi lif açısından zengin gıdaları tüketmek kabızlıktan kurtulmak için en etkili doğal besinlerdir. Kabuklu ve posalı besinler kabızlıkla savaşabilmek için etkilidirler. Bunların yanı sıra şekerli ve gazlı yiyecek ve içeceklerden, aşırı yağlı ve işlenmiş gıdalardan, süt ürünlerinden kabızlık boyunca uzak durmanız gerekmektedir.

3. Zeytinyağı

Kabızlığa iyi gelen doğal yöntemlerden biri de zeytinyağı tüketmektir. Zeytinyağı ile bağırsaklarınıza gereken hareketi kazandırabilirsiniz. Sabah uyandıktan sonra bir su bardağının yarısı saf soğuk sıkım zeytinyağı ile diğer yarısını su ile doldurup, karıştırdıktan sonra için. İçtikten sonra 40-45 dakika bir şey yemeyin. Akşam yatarken de tekrarlayın. Kabızlık probleminize çok iyi gelecektir.

4. Tohumlar

Keten tohumu ve çemen otu tohumu kabızlık için etkili besinlerdendir. Gün içerisinde 1-2 çay kaşığı çemen otu tohumu ya da keten tohumu tüketimi kabızlık probleminize iyi gelerek,tuvalete çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

5. Hareketli bir yaşam sürmek

Spor, sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Hareketsiz kalmak hem sağlığa zararlı olabilmekte hem de kabızlık için bir neden teşkil edebilmektedir. Gün içerisinde yemekten sonra yapacağınız 30 dakikalık yürüyüşler bile kabızlıkprobleminizin önüne geçmeniz için büyük fayda sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top