Close

Kadın Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

kadin-genital-bolge-temizligi-nasil-yapilmalidir

kadin-genital-bolge-temizligi-nasil-yapilmalidir

Birçok insan tarafından ihmal edilen konular arasında yer alan temizlik,  hayatın her alanında uygulanması gereken bir iştir. Gerek yaşadığınız ortam olsun gerekse vücudunuz olsun  temizliğine dikkat etmelisiniz. Temizlik yalnızca etrafta görünen kirliliği ortadan kaldırmak değildir. Çıplak gözle görülmeyen mikroorganizmalar, insanların sağlığını tehdit ediyor. Sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsanız temizliğe oldukça önem vermelisiniz. Kişisel temizlik denildiğinde akıllara ilk el yıkamak gelir. Vücutta fazlasıyla önem taşıyan genital bölge temizliği, çoğu zaman kadınlar tarafından ihmal ediliyor. Temizliği yapılmadığında birçok hastalığa davet çıkarabilen genital bölge, temizliğinin düzenli yapılması gereken özel bir bölgedir. Enfeksiyon kapma olasılığı, vücudun diğer bölgelerine oranla kat ve kat fazla olan genital bölgenin temizliği düzenli yapılmadığında kısırlığa yol açan enfeksiyonlar meydana gelebiliyor. İç organların, dış dünya ile açılan bir kapısı olan bu bölgedeki enfeksiyonlar yine iç organları da etkiliyor. Kadınların sıkça merak ettiği konulardan biri olan “Genital bölge temizliği nasıl yapılır?” sorusunun yanıtına sizler için ışık tuttuk…

Hastalıklardan korunmak için vücudunuzun temizliğine özen göstermelisiniz. Size yaşam boyu ev sahipliği yapan vücudunuza iyi bakmalı ve hastalıklara karşı güçlü olabilmesi için temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Hem sağlık açısından hem de kozmetik bakımdan genital bölgenin temizliği oldukça önemlidir. Yapısı itibarıyla enfeksiyon oluşumuna açık konumda bulunan vajinanın temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Yeterince temizliği yapılmayan vajinada kısırlığa kadar giden enfeksiyonlar, kötü kokular, yanma ve batma hissi meydana gelebilir. Kadınlarda genital bölge temizliği, küçük yaşlardan itibaren yapılmalıdır. Özellikle ergenlikte regl dönemiyle birlikte kadınlarda vajina hijyeni, extra özen gösterilmesi gereken bir konudur. Hassas bir bölge olan vajinanın temizliği yapılırken dikkatli olmalısınız. Vajina temizliği hakkında her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Genital Bölge Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hayatın her alanında temizlik olmazsa olmazdır. Peki vücut hijyeninize yeterince dikkat ediyor musunuz? Hijyen yalnızca el yıkamak ile sağlanmaz. Özellikle kadınların biyolojik özelliklerinden dolayı temizliklerine oldukça dikkat etmeleri gerekir. Mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlara müsait bir konumda olan genital bölgenin temizliği kadınlar tarafından düzenli olarak yapılmalıdır. Yeteri kadar temizliği yapılmayan bu bölge beraberinde enfeksiyon, kötü koku ve yanma hissini getiriyor. Hassas olan bu bölgeyi temizlerken kullanacağınız ürünler ve temizleme şekliniz oldukça önemlidir. Kalitesiz ürünler vajinanın içerisinde yaşayan diğer mikroorganizmalara zarar verebiliyor. Bu mikroorganizmaların tümüne vajina florası adı veriliyor. Vajina florası, vajina için oldukça yararlıdır. Vajina içerisinde enfeksiyona neden olan diğer bakterilerin oluşmasına engel olan flora, zarar görmesi halinde çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Gelin birlikte “Vajina temizliği nasıl yapılmalıdır?” ve ‘’Vajina temizliği nasıl olmalıdır?’’ Sorularının cevabına daha yakından bakalım…

Her kadın vajina temizliği ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Öncelikle temizlik doğru ürünler kullanılarak yapılmalıdır. Temizlik için seçeceğiniz yanlış ürünün faydadan daha çok zararı dokunur. Vajina için özel olarak üretilen temizleyiciler, flora tabakasına zarar vermeden hijyen sağlamanıza olanak tanır. Alkali pH değerine sahip sabun ve temizleyici jeller, kesinlikle vajina temizliği için kullanılmamalıdır. Alkali pH bulunan ürünler vajinanın flora tabakasına zarar vererek vücudunuzu hastalıklara karşı savunmasız hâle getirir. Ayrıca bu tür ürünler bazı bakterilerin vücudun çeşitli bölgelerine yayılarak ciddi sağlık sorunları çıkarmasına sebep oluyor. Bundan dolayı vajinanın bol su ile yıkanması gerektiği unutulmamalıdır.

Genital temizlik sırasında her zaman ellerinizin hareketi önden arkaya doğru olmalıdır. Bu şekilde vajina çevresindeki kirin ve bakterilerin vajina içerisine girmesinin önüne geçilir. Temizlik sonrası mutlaka bölgeyi yıkamalı ve kurulamayı unutmamalısınız. Vajinayı doğru bir şekilde durulamak, temizlik kadar önemlidir. Vajinayı durularken aceleci tavırlar sergilemeyi bırakmalısınız. Oldukça hassas olan bu bölgeye zarar vermeyi hiç istemezsiniz. Temiz ve yumuşak bir havlu kullanarak yavaş hareketlerle vajinanızı durulayın.

Vajinal Duş Nedir
Vajinal Duş Nedir

Vajinal Duş Nedir?

Kadınlar tarafından sıkça sorulan, ara ara adını duyduğumuz “Vajinal duş nedir?” sorusunun cevabını sizler için derledik.

Genital bölgedeki kirin ve vajinal akıntının temizlenmesi için çeşitli kozmetik ürünler ve su kullanılarak yapılan yıkama işlemine vajinal duş adı verilir. Vajinal duşun sıklığı iki günde bir olmalıdır. Kadınlar çeşitli sebeplerden dolayı her gün ya da günde iki kere bile vajinal duş alabilirler. Kadınların vajinal duş almasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Adet döneminde vajinanın iç kısmında kan birikebilir. Burada biriken kan, temizlenmezse çeşitli enfeksiyonlara ve kötü kokuya neden olabilir. Bu sebeple adet döneminin bitiminden itibaren birkaç gün vajinal duş alınmalıdır.
 • Cinsel ilişki öncesinde vajinal duş alarak partnerinizin karşısına daha temiz bir şekilde çıkabilirsiniz. Yine cinsel ilişkiden hemen sonra da kişisel temizliğiniz için vajinal duş alabilirsiniz.
 • Vajinada farklı ya da kötü bir koku oluşumu olabilir. Kokunun giderilmesi için vajinal duş olmazsa olmazdır.
 • Kadınlar kendilerini daha temiz ve ferah hissetmek için yine vajinal duş alabilirler.
 • Mantar ve bakteri enfeksiyonlarının daha hızlı iyileşebilmesi için vajinal duş gereklidir. Eğer böyle bir durumunuz varsa doktorunuzdan aldığınız bilgiye göre vajinal duş alabilirsiniz.

Vajinal duş alabilmenize engel olacak bir durum yok ise bu örnekleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Önemli olan genital bölgenizin temiz olmasıdır. Yalnızca su kullanarak değil, çeşitli kozmetik ürünlerini kullanarak da genital bölge temizleme ve genital bölge bakımı işlemini yapabilirsiniz.

Vajina Kendi Kendini Temizler mi?

Bu sorunun cevabı kadınlar arasında merak konusu hâline geldi. İnternetteki bilgi kalabalığından dolayı bu soruya net bir cevap bulamamış olabilirsiniz. Peki söylendiği gibi vajina kendisini temizleyebilir mi? Evet, vajina ürettiği mukus salgısı sayesinde kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Sık sık vajinal duş almak ve çeşitli kozmetik ürünlerini kullanmak, vajinanın mukus salgı sistemine zarar veriyor. Temizlik yalnızca dozunda olduğunda insan sağlığı açısından yararlıdır.

Özellikle kimyasal içerikli vajina parfümleri ve deodorantları, vajinanın hem flora tabakasına hem de mukus sistemine zarar veriyor. Kullandığınız tüm ürünlerin doğal içerikli ve zararsız olduğundan emin olmadan kullanmamalısınız. Mukus salgısı sisteminin zarar görmesi, vajinanın kendisini temizleyemediği anlamına gelir. Bu durumda kişide çeşitli belirtiler gözlemlenir. Bu belirtiler şunlardır:

 • Genital bölgeyi devamlı olarak kaşıma isteği
 • Vajinada, regl ağrısına benzeyen ağrıların oluşumu
 • İdrar yaparken vajinada batma ve yanma hissi
 • Vajinada ve vajinal akıntıda kötü koku
 • Normalden daha farklı görünümde ve kıvamda vajinal akıntı

Bu belirtilerden bir ya da birkaçına sahipseniz zaman kaybetmeden üroloji ya da kadın doğum hastalıkları polikliniğine başvurmalısınız.

Genital Bölge Temizliği için Uygulayacağınız Bazı Yöntemler
Genital Bölge Temizliği için Uygulayacağınız Bazı Yöntemler

Genital Bölge Temizliği için Uygulayacağınız Bazı Yöntemler

 • Pamuklu iç çamaşırları, genital bölgenin hava almasını sağlayarak terlemeyi azaltır. Bu da nemli ortamları seven mikroorganizmaları genital bölgenizden uzak tutar.
 • Her duş sonrası genital bölgenizi temiz ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Daha iyi sonuçlar için fön makinesini de deneyebilirsiniz.
 • Denize girip çıktıktan sonra ıslak mayo ile uzun süre boyunca oturmamaya özen göstermeniz önem taşır.
 • Duş sırasında kesinlikle alkali pH içeren sabunları ve temizleyicileri kullanmayın.
 • Genital bölgeler için özel olarak üretilen jiletlerle, vajina çevresindeki tüyleri temizleyin. Bu işlem terlemeyi azaltacağından sizlere extra hijyen sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top