Close

Hamilelikte Akıntı

hamilelikte-akinti

hamilelikte-akinti

Hamilelik; her kadın için heyecan verici, farklı, yepyeni bir başlangıcın en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu süreç güzel olduğu kadar dikkatli olunması gereken, fiziksel ve psikolojik açıdan birçok değişimin yaşanmasıyla belli dönemlerde zorluklarla mücadele etmeyi gerektirir. Duygular, hormonlar ve fiziksel görüntü 9 aylık süreç boyunca farklılık gösterir. Kadınların bu duruma adapte olması da hamilelik boyunca oldukça önemli bir husustur. Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda birtakım değişikler görülür. Vajinal akıntılar da, bu süreçte çözüm aranan konuların başında gelir. Bu değişimlerin normal olup olmadığını anlamak için konu hakkında bilgi sahibi olmanız ve vücudunuzu gözlemlemeniz önemlidir. Hamilelik döneminde vajinal akıntı normal midir? Bu sorunun cevabı akıntıya göre değişse de vajinal akıntının normal olduğunu söyleyebiliriz. Hamilelik belirtileri akıntı, adet döneminin gecikmesi, mide bulantısı gibi durumlardır. Bu dönemde belirtilere oldukça dikkat etmeli ve uzman bir doktora görünmelisiniz. Vajinal akıntı oldukça normal olsa da, kokusuna ve rengine göre kişinin bu durumu değerlendirmesi gerekmektedir. Saydam ya da beyaz olan bir akıntı gayet normal karşılanır ve korkulacak bir durumun olmadığını bilmek gerekir. Lökerea denilen bu akıntının hamilelik döneminde görülmesinin nedeni östrojen ve progestoren hormonun salgılamanmasındaki değişimdir. Salgılanma miktarı değiştiğinden dolayı vajinal akıntının gerçekleşmesi oldukça olağan bir durum olarak karşılanır.Hamileliğin ileri safhalarında ise görülen akıntının sebebi çok farklıdır. Çoğu anne adayı bu sıvıyı vajinal akıntı zannetse de, durum aslında böyle değildir. İleri safhalarda rahim genişleyerek, idrar kesesine baskı yapar. Bu baskıdan kaynaklı olarak kadınlar idrarlarını tutamayarak bir miktar kaçırabilirler. Yani bazı durumlarda vajinal akıntı değil idrar kaçırması da olabilir. Ancak yine de hamilelik döneminin sonuna kadar ara ara akıntılar yaşanması normal kabul edilir.

Hamilelikte Akıntının Rengi Önemli Midir?

Hamilelikte gerçekleşen vajinal akıntının rengine, yoğunluğuna ve kokusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Peki hangi kriterler oldukça normal olarak karşılanır? Hamilelikte akıntının normal olabilmesi için  akıntının saydam veya beyaz olması gerekmektedir. Ancak bunun dışında olan akıntılar da görülebilir ve bir hastalık belirtisi olmayabilir. Hamileliğin ilk haftalarında pembe yada kırmızı akıntı görülebilir. Bu süreçte bu tarz akıntılar normal olarak kabul edilir. Yerleşme kanaması olarak bilinen kırmızı akıntılar gayet olağan bir durumdur. Döllenen yumurta rahimde kendine yer bulmaya çalışır. Bu esnada yerleşirken hafif kanamanın gerçekleşmesi olasıdır. Ancak farklı ve beklenmedik zamanlarda gerçekleşen kırmızı akıntı için mutlaka bir doktora başvurmalısınız. İlerleyen dönemlerde ortaya çıktığında genelde vajina tahrişine bağlı ortaya çıktığı belirlenmiştir. Eğer koyu renkte olursa ve beraberinde ağrı varsa hastalık belirtisi olabilir. Özellikle düşük ya da dış gebelikten şüphelenilebilir. Bu nedenle normal sürecin dışında belirtilere karşı doktor kontrolü çok önemlidir. Zaman ilerledikçe akıntılar az da olsa koyulaşabilir. Bunun nedeni ise bebeğin tamamen yerleşmesi ve ihtiyaçlarının farklılaşmasıdır. Anne adayının vücudu hormonları sürekli olarak düzenler. Böylece akıntının renginde biraz koyulaşma olması normal karşılanır.

Hamilelikte Sarı Akıntı Hastalık Belirtisi Midir?

Hamilelikte sarı akıntının yanında kaşıntı, sızı gibi durumlar yaşanıyorsa bu durum genellikle mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Akıntının renginin koyu olması cinsel yolla bulaşan hastalıkların (trikomoniyaz, klamidya vb.) belirtisi de olabilir. Bu nedenle akıntının rengine göre hastaneye gitmenizde fayda vardır. Vajinal akıntı büyük sorunlara neden olmayabilir ancak yakın takip gerektirir. Özellikle koyu sarı ve yeşilimsi bir akıntınız varsa ve bu akıntı pütürlü bir kıvama sahip ise şiddetle bir doktora görünmeniz tavsiye edilir. Bu tip durumlar önemli ve hayati hastalıkların habercisi olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu tip sorunlarda da erken teşhis oldukça büyük önem taşır. Bebeğinizin sağlığı ve sizin sağlığınız için bu durumu önemseniz gerekmektedir. Vajinal akıntının rengi kadar kokusu da oldukça önemli bir faktördür. Kötü kokulu akıntılar bazen vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğine işaret edebilir. Bu nedenle bu durum ile ilgili dikkat etmeniz sağlığınız açısından fazlasıyla önemlidir.

Hamilelikte Hangi Tip Akıntılarda Mutlaka Doktora Gidilmeli
Hamilelikte Hangi Tip Akıntılarda Mutlaka Doktora Gidilmeli

Hamilelikte Hangi Tip Akıntılarda Mutlaka Doktora Gidilmeli?

Özellikle hamilelikte yaşanan gri akıntı oldukça büyük hastalıkların habercisi olabilir. Gri akıntı bakteriyel vajinozis denilen hastalığın önemli bir belirtisi olarak kabul edilir. Bu hastalık bakteriyel bir enfeksiyon türü olarak kabul edilir. Gri akıntı hiçbir koşulda ve durumda asla normal olarak kabul edilemez. Özellikle oldukça ağır bir kokuya sahipse kesinlikle bu hastalığın olup olmadığını öğrenmek için doktora gitmelisiniz. Bu hastalığın diğer belirtileri şunlardır:

  • Keskin koku
  • Vajinada tahriş
  • Vajinada kızarıklık
  • Kaşıntı
  • Ağrı ve acı

Bu bakteriyel enfeksiyonun ortaya çıkmasının sebebi vajinal floradaki dengesizliktir. Birden çok cinsel partnere sahip olunması, vajinal duş gibi etkiler bu tarz akıntıların başlıca nedenleri arasında yer alır.  Vajinal duş yapmak, sanıldığının aksine zararlı etkilere sahiptir. Vajinanın kendini temizleme özelliği bulunduğundan ekstra temizliğe gerek duyulmaz. Tabiki her kadının farklı yapısı olduğundan kesin bir yargıya varmadan önce doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Yani kokusuz ve saydam renkli akıntılar oldukça doğal kabul edilirken diğerleri bazı hastalıklara işaret edebilir. Bu yüzden durumun kontrol edilmesi ve dikkat edilmesi gerekir.

Akıntıları Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Anne adayları; hamilelik dönemlerinde beslenme düzenlerine çok dikkat edilmelidir. Sağlığa zararlı yiyecek ve içecekleri tüketmek normal olmayan akıntılara sebep olabilir. Şekerli gıdalardan uzak durulması uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerden tamamen uzaklaşmalı ve hamilelik döneminde hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde pamuklu iç çamaşırı kullanılması daha iyidir. Özellikle terletmeyen ve sıkmayan modeller tercih etmek büyük önem taşır. İç çamaşırlarının temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Ancak temizlemek için deterjan kullanılması pek önerilmez. Peki iç çamaşırları ne ile temizlenmeli? Deterjan yerine sabun kullanmanız, cildiniz için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca dar kıyafetler de giyilmemesi gerekir. Hem bebeğinizin, hem kendi rahatınız için bol ve terletmeyen kıyafetleri tercih etmeniz gerekir.

Hamilelikte İlk Belirtilerden Biri Olan Akıntı
Hamilelikte İlk Belirtilerden Biri Olan Akıntı

Hamilelikte İlk Belirtilerden Biri Olan Akıntı

Akıntı ya da hafif kanamalar hamile olduğunuzun bir kanıtı olarak gösterilebilir. Akıntı kadınlarda normal dönemlerde de görülebilen bir durumdur. Peki gerçekten akıntı hamilelik belirtisi mi? Ancak bu akıntılar sıklaşmışsa hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Kanamalar regl dönemindeki gibi rutin şekilde devam etmeyebilir. Daha az ve belli aralıklarla kanama gerçekleşebilir. Bu tarz durumlar yerleşme kanamasına işaret eder. Özellikle hamileliğin ilk safhalarında sıklıkla yaşanabilir bir durum olarak görülür. Ancak yine de, her akıntı ya da kanama hamile olduğunuzu göstermez. Kesin bir yargıya varmak için mutlaka bir doktora gitmeniz ya da hamilelik testine başvurmanız gerekmektedir. Hamileliğin son dönemlerinde de akıntılar olabilir. Son dönemde yaşanan pembe renkli akıntının ise farklı bir duruma işaret eder. Bu pembe renkli akıntı sayesinde rahim ağzının artık doğuma hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun doktorunuzla paylaşmanız da doğumunuz için büyük önem taşır. Aynı zamanda bu akıntı sizin de kendinizi doğuma hazırlamanız için büyük bir fırsattır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top