Close

Hamilelikte sıcak havalara dikkat!

Hamilelikte sıcak havalarda neler yapılır?

Geçmişten günümüze sıcak havalar birçok kişi için tehdit oluşturmaktadır. Yükselen hava sıcaklıkları nedeniyle yaz aylarında özellikle hamile kadınların dikkatli olmaları gerekiyor. Bu konular anne ve bebek sağlığını etkilemekle birlikte kalıcı hasarlara da neden olabilir. Basit ama etkili birden fazla sıcaktan korunma yöntemi vardır.

ANNE ADAYLARI GÜNLÜK SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT ETMELİ

Artan sıcak havalar ile birlikte vücudun sıvı kaybı ve ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle anne adayları günde en az 2.5-3 lt su tüketerek vücudun sıvı ihtiyacını karşılamalıdırlar. Ancak sıvı tüketiminde de dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar da vardır. Örneğin asitli, kafein içeren içecekler hızlı su kaybına neden olduğu için bu tür içeceklerden olabildiğince uzak durulması gerekmektedir.

SICAK HAVALARDA BESLENME ÖNERİLERİ

Gebelik döneminde kilo artışı kişiden kişiye çeşitlilik gösterebilen bir durumdur, düzenli ve dikkatli olunmazsa anne adayına ve bebeğe zarar verebilir. Yağlı, aşırı tuzlu, fast food gibi gıdaların tüketimi annenin mide asit dengesini bozabilir; mide bulantısı vb. rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden anne adayları kuru, az yağlı, taze besinler tüketmeye özen göstermelidir. 

BİR DİĞER DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSUR: GİYİM

Yaz aylarında güneşin en etkili olduğu 11.00 ile 16.00 saatleri arası anne adayları mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaya özen göstermelidir. Çıkılması durumunda güneş birtakım cilt problemlerine neden olmaktadır. Hamilelerin sıcak havalarda özellikle açık renkli ve daha ince kumaşları tercih etmesi gerekiyor. Bununla birlikte güneşe çıkmadan en az 25-30 dk önce minimum 40 koruma faktörlü güneş kremi sürülmelidir.

BUNLARI YAPMAYI UNUTMAYIN

  •  Sıcaklık değişimi tahrişe yol açar, bunu engellemek için vücudunuza uygun deodorant kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Günde en az 2 kez C vitamini içeren yiyecek veya içecek tüketin.

Sıcaklık vücudunuzun nemini alacağından günde en az 2 kere ılık duş almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top