Close

Kahve Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kahve Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Kahve Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Kahve diyeti, hızla popülerlik kazanan nispeten yeni bir diyet planıdır. Kalori alımınızı kısıtlarken günde birkaç fincan kahve içmeyi içerir. Bazı insanlar diyetle kısa vadeli kilo verme başarısı elde etti. Bununla birlikte, bazı önemli dezavantajları vardır.

Bu yazı, potansiyel faydaları, dezavantajları ve sağlıklı olup olmadığı dahil olmak üzere kahve diyetini gözden geçiriyor. 

Özet : Kahve diyeti, işlenmiş yiyecekleri ve kalorileri kısıtlarken tüm yiyeceklerin yanında kahveyi de vurgular. Kilo vermeye yardımcı olsa da, yeniden kilo alma riskiniz yüksektir. Ayrıca, yüksek miktarda kafeinin yan etkileri olabilir.

Kahve İle Kilo Vermek

İlk bakışta “kahve” ve “kilo verme” aynı cümleye ait kelimeler gibi görünmüyor. Ama ister sıcak ister buzlu sevin, kahve yeni diyet içeceğiniz haline gelmek üzere.

Sıradan bir fincan kahvenin bir kişinin uzun ömür olasılığını yüzde 50’ye kadar artırmasına yardımcı olabileceğine dair heyecan verici kanıtlardan ilham alan eski NBC Nightly News ve 60 Minutes tıp muhabiri Bob Arnot, içeceğin maksimum faydalarını elde etmenin yollarını denemeye başladı.

Sonuç: En yüksek dozda hastalık ve yağ ile savaşan antioksidanlara sahip özel kahve (hem normal hem de kafeinsiz, sıcak ve buzlu) üzerine kurulu detoks yapmanın yepyeni bir yolu. Bugüne kadar, Dr. Arnot’un “kahve temizliğini” test eden kişiler , 50 günde 22 kilo verirken egzamadan tip 2 diyabete kadar her şeyi tedavi edebildi . Arnot, ” Kahveyi benim yöntemimle iç ve tüm hayatını daha iyi hale getirirken benzersiz bir kilo kaybını yaşayabilirsin” dedi.

Kahve Diyeti Nedir
Kahve Diyeti Nedir

Kahve Diyeti Nedir?

Kahve diyeti, Dr. Bob Arnot’un “The Coffee Lover’s Diet” adlı kitabıyla popüler hale getirildi. Kitapta Dr.Arnot, günde birkaç kez kahve içmenin metabolizmanızı hızlandırabileceğini, daha fazla yağ yakabileceğini, kalori emilimini engelleyebileceğini ve iştahınızı azaltabileceğini iddia ediyor. Büyük bir sağlıklı yaşlı nüfusun yaşadığı küçük Yunan adası İkarya’da yaşayan insanları inceledikten sonra kitabı yazmak için ilham aldı. Sağlıklarının ve uzun ömürlülüğünün, yüksek antioksidan bakımından zengin kahve alımlarının bir sonucu olduğuna inanıyor.

Yüksek Fenollü Kahvenin Avantajları

Daha hızlı bir metabolizma:  Bir ön Japon araştırmasına göre, fenoller kısa vadede daha hızlı kalori yakma patlamasına neden oluyor. Fenoller ayrıca, sadece tiroidlerimizi durduran değil, aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran kas kaybına da yol açabilen bir tür iltihaplanmayı önleyerek uzun vadede kalori yakımını artırır.Ekstra olarak tek bir fincan kafeinli kahvede bile uyarıcıların ” metabolizmayı günde ekstra 75-100 kalori artırdığı kanıtlanmıştır ” dedi Arnot.

Daha hızlı yağ yakımı: Kahvede bulunan fenollerin insülin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir, bu çok iyi bir şeydir çünkü hormon, yağ yakımını engeller. Ne kadar az insülin salgılanırsa vücut da o kadar kolay yağ yakar. Arnot, fenollerin de yeni yağ oluşumunu azalttığını söylemektedir.

Başka bir kafein avantajı: Uyarıcı, aktivite sırasında yağ hücrelerinden yağın serbest kalmasına yardımcı olur, böylece vücut onu hızla yakabilir. Aslında kahvede birkaç farklı fenol türü vardır. Klorojenik asit türünün karbonhidrat emilimini azalttığı gösterilmiştir, bu nedenle örneğin kahve ile yediğiniz ekmekten aldığımız kalorilerin bir kısmı sayılmaz. Bu arada Arnot, melanoidin adı verilen başka bir fenolün diyetteki yağların emilimini azalttığını, yani daha fazla kalorinin sayılmayacağı anlamına geldiğini belirtti ve şöyle ekledi: “Zengin bir yemekten sonra içgüdüsel olarak kahveye ulaşmanın nedeni bu.”

Nasıl Çalışır?

Kahve diyeti planı, günde en az 3 fincan (720 ml) hafif kavrulmuş kahve içmeyi içerir. Hafif kavurmalar, polifenol antioksidanlarda koyu rostolardan daha zengin olma eğilimindedir. Dr. Arnot, seçtiğiniz kahvenin türüne ve nasıl demlendiğine özel bir önem veriyor. Evde öğüteceğiniz ve filtrelenmiş su kullanarak hazırlayacağınız hafif kavrulmuş, tam çekirdekli bir kahve tavsiye ediyor. Kahve diyetinde, minimum 3 fincana (720 ml) ulaştığınız sürece, istediğiniz kadar kahve (kafeinli veya kafeinsiz ) içebilirsiniz. Ancak şeker veya krema kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca günde bir öğün yerine ev yapımı, yüksek lifli, yeşil bir smoothie kullanmanızı tavsiye ediyor. Kitapta önerilen smoothie tarifleri yer almaktadır.

Diğer öğünleriniz ve atıştırmalıklarınız düşük kalorili ve yağ içermeli ve tam tahıllar, meyveler ve sebzelerden elde edilen lif bakımından zengin olmalıdır. Yazar ayrıca okuyucuları, dondurulmuş yemekler ve rafine atıştırmalık yiyecekler gibi yüksek oranda işlenmiş gıdalardan kaçınarak bütün yiyecekler lehine teşvik ediyor. Kitapta, Dr. Arnot’un örnek yemek planları günde yaklaşık 1.500 kalori içeriyor ve bu muhtemelen tipik bir kişinin tükettiğinden çok daha az kalori. Bu diyet için uygun öğünler arasında tofu ve kahverengi pirinç üzerine kızartılmış sebzeler veya salata sosu ile ızgara tavuk salatası yer alır. Bazı insanlar, muhtemelen kalori kısıtlaması nedeniyle bu diyetle kilo vermede başarılı olduklarını bildirdiler. Ek olarak, bazı kanıtlar kahvenin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir

ÖZET: Kahve diyeti, kahvenin kilo vermenize yardımcı olabileceğini iddia eden Dr. Bob Arnot tarafından geliştirilmiştir. Bu planda günde en az 3 fincan (720 ml) kahve içiyorsunuz, bir öğünü yeşil bir smoothie ile değiştiriyorsunuz ve az yağlı, yüksek lifli yemekler ve atıştırmalıklara odaklanıyorsunuz.

Dr. Arnot’un Süper Smoothie’si

Günlük kahvenizin yanında, kahvaltı veya öğle yemeği için diyetinizi Arnot’un Süper Smoothie’si ile tamamlayın!

Malzemeler:

 • 1 su bardağı süzülmüş su
 • 1-4 yemek kaşığı Chia çekirdekleri
 • 1/2 su bardağı yağsız yoğurt
 • 1/2 su bardağı yaban mersini
 • 1/2 su bardağı kavun
 • 1/2 muz
 • 3 bardak doğranmış lahana (sapları çıkarılmış)
 • 1/2 su bardağı ıspanak
 • Bal

Potansiyel Faydalar

Kahve, polifenoller adı verilen kafein ve antioksidanlar açısından zengindir ve iltihaplanmada azalma ve serbest radikal hasarı dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. Kilo kaybını artırmak söz konusu olduğunda , kahvenin iki potansiyel faydası var gibi görünüyor: İştahı azaltmak ve metabolizmayı artırmak.

Dr. Arnot, kahvenin iştahınızı bastırarak günlük kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Bazı araştırmalar bunun bir dereceye kadar doğru olduğunu gösteriyor. Yemekten kısa bir süre önce kahve içmek, o öğünde ne kadar yediğinizi azaltabilir. Bununla birlikte, yemekten 3-4.5 saat önce kahve tüketmenin bir sonraki öğünde ne kadar yediğinizi etkilemediği görülmektedir.

Aşırı kilolu veya normal kilolu 33 kişide yapılan bir araştırma, kahve içmenin aşırı kilolu kişilerde kalori alımını düşürdüğünü buldu. Çalışmada 3 seanstan fazla, her bir kişiye kahvaltı veya su, normal kahve ya da kafeinin yarısı ile kahve verildi. Normal kahve, vücut ağırlığının kilogramı başına (6 mg / kg) 2,7 mg kafein içeriyordu. Fazla kilolu olanlar 6 ons (200 ml) kahve içtiklerinde, kafeinin yarısı ile su veya kahve içtiklerine kıyasla, sonrasında önemli ölçüde daha az kalori tüketmişlerdir. Tersine, 12 kişiden oluşan bir çalışmada, bir yemekten önce kafeinli kahve, kafeinsiz kahve veya bir plasebo içeceği içenler arasında kalori alımı veya iştah açısından hiçbir fark olmadığı bulundu. Kafeinli kahve, bazı insanlar için kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak kesin iddialarda bulunulmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Özellikle kafeinli kahve, yaktığınız kalori ve yağ miktarını artırarak kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

600’den fazla kişiyi içeren bir incelemede, araştırmacılar daha fazla kafein alımının kilo, vücut kitle indeksi (BMI) ve yağ kütlesi ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Katılımcıların kafein alımı iki katına çıktığında ağırlıkları, vücut kitle indeksleri ve yağ kütleleri% 17-28 azaldı. Başka bir çalışmada, 12 yetişkin, kahvenin iki ana aktif bileşeni olan kafein ve polifenol içeren bir takviye veya bir plasebo aldı. Katılımcıların plasebodan önemli ölçüde daha fazla yağ ve kalori yakmasına neden oldu. Kahve ayrıca egzersiz yaparken yaktığınız yağ miktarını da artırabilir. Bir çalışma, 30 dakika egzersiz yapan ve ardından yaklaşık 1 fincan (250 ml) su veya kafeinli kahve tüketen 7 sağlıklı erkekte kahvenin etkilerine baktı. Kahveyi içenler, su içenlere göre daha fazla yağ yaktılar. Bununla birlikte, kahve ve metabolizma ile ilgili araştırmaların çoğu 1980’lerde ve 90’larda yapıldı. Daha yeni araştırmalar bu bulguları güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Dahası, Dr. Arnot’un bazı güçlü iddialarını…

ÖZET: Araştırmalar, kahvenin yaktığınız kalori miktarını artırırken iştahınızı ve kalori alımınızı azaltarak kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, kahvenin kilo kontrolünü nasıl etkilediğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kahve Diyet Planının Sonuçları
Kahve Diyet Planının Sonuçları

Kahve Diyet Planının Sonuçları

48 yaşındaki New Jersey’de yaşyan annesi Marney Rohda, Arnot’un kahve diyeti çalışmasını test etmek için gönüllü olan ilk insanlar arasındaydı. Sekiz hafta sonra 20 kilo daha zayıftı. Daha önce hiç düzenli olarak kahve içmedim. Şimdi bağımlıyım! ” dedi. Bir de 47 yaşındaki New Jersey’li anne Gloria Culmone var. Kahve alımını günde beş yüksek fenol fincana yükselterek, 21 günde 7 kilo düşürdü. “ Öğleden sonraları artık uykulu değilim, sağlıksız yiyecekler için istek duymuyorum ve kilo kaybımı sürdürmek kolay oldu” dedi. “Doğru kahve harika şeyler yapabilir.”

Kahve Diyetinde Tercih Edilebilecek Atıştırmalıklar

 • 1/4 kavun
 • 1/2 su bardağı yüzde 1 süzme peynir
 • 1 avuç çiğ badem
 • 2 yemek kaşığı. ezilmiş meyveler, 2 çay kaşığı. fındık ezmesi ve 1 çay kaşığı. 1 dilim filizlenmiş buğday tostu üzerine yabani bal
 • 2 oz. nitratsız şarküteri eti, 1/4 avokado, hardal tadı büyük bir marul yaprağına sarılmalıdır.

Kahve diyeti, kalori alımını kısıtlarken sizi günde en az 3 fincan (720 ml) kahve içmeye teşvik eder. Kısa süreli kilo kaybına neden olsa da, uzun vadede sağlıklı bir diyet değildir. Aşırı kafein alımından kilo almaya ve olumsuz etkilere neden olabilir.

Yine de kahvenin sağlık yararlarından yararlanabilirsiniz , ancak günde 4 fincan (960 ml) veya daha az olan güvenli sınıra bağlı kalmanız tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top