Close

Lu Diyeti Nedir?

Lu Diyeti Nedir

Lu Diyeti Nedir

Lu diyeti, hızlı ve az ürünle zayıflama ve istediği kadar kilo verme yöntemidir. Şok kilo verme diyeti olarak da bilinmektedir. Hayatın içinde çok önemli bir yere sahip olan sağlıklı beslenmek, tüketebileceğiniz ürünler için çok dikkat gerektirir. Günümüzde popüler olan fast food, insanların daha çok tüketmektedir. Bu da insanlarda kilo aldırmaya neden olmaktadır. İstenmeyen kilolar hayatınızın bir parçası haline gelmeye başlanır. Öte yandan, kilolu kişilerin sağlık sorunlarının yaşanmasının yanı sıra şaka konusu olmak kişide olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Çevreden alınan olumsuz düşüncelerden, kişilerde asosyal olma ve sağlıksız diyette başlamaya teşvik edilmektedir.  Buna benzer etkiler sonucunda ilerde üstesinde gelmesi çok zor olan hastalıklara neden olur.  Yoğun günlük temposu içinde kolay ve etkili diyet programına ihtiyaç duyulmaktadır. Uzun ve maliyeti yüksek diyetler yerine daha kolay bulunacak ürün ve maliyeti düşük diyetlere ihtiyaç duyulmaktadır

Lu diyetinin zararları
Lu diyetinin zararları

Lu diyetinin zararları olduğu gibi faydaları da bulunmaktadır. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Çoğu kişi, kullanılarak hayatını devam eder.  Lu (international unite) kelime anlamı uluslararası ünite demektir.  Dünya sağlık örgütünün belirlenmesiyle ölçülerek alınan bir diyet programıdır. Çoğu kişilerde de Kore diyeti olarak bilinir.  Koreliler de güzelliğin yanı sıra zarafetin belirtisi zayıflıktır.  Koreliler sert ve katı karakterleriyle güzelik ile ilgili beklentileriyle beraber oldukça zor diyet uygulamaktadır. Koreliler boyun uzunluğuna bakmadan,  50 kg üzerinde olanlar kötü göründüğünü düşünürler bu yüzden muhakkak kilo verirler. Ayrıca, Koreli ünlü ses sanatçıların ve film oyuncuların kullanarak Lu diyetini daha popüler hale getirirler. Ünlüler sürekli fit görünmek zorunda kalmaları gerektiğini düşünerek bu diyeti daha çok uygular.  İnsanların sosyal medya ve internet aracılığıyla dünyada nelerin olup olmadığını anında haberdar olabiliyorlar. Bu sebeple oyuncuların idolleri olarak kabul edip ve onlar gibi olmak için lu diyetini daha kapsamlı bir hale getirilerek uygulanır.  Katı bir diyet olduğu için diğer diyetler gibi uzun ve besin çeşitliliği fazla olan bir diyet değildir.  Bu diyet programında hızlı kilo kaybı olduğu için tercih edilmektedir. Bir elma, bir patates ve bir kutu protein içeceği ile günde 1 kilo vermeyi hedefleyen beslenme programıdır.  Bu kadar az beslenmenin sağlıklı olup olmaması tartışılır. Çünkü insanların vücut dengesini korumak için günlük vitaminleri alması gerekiyor yoksa ilerde başa çıkılmayan hastalara neden olabilir. Örnek verecek olursak normal hayatta bir kadının vücut dengesini korumak için 2000 kalori alması gerekir. Erkek ise günde 2500 kalori alması gerekiyor. Ama lu diyetinde bulunan sabah bir elma 52 kalori,  öğlen bir patates 85 kalori akşam bir kutu protein içeceği 100 kalori almaktadır.  Hepsinin toplamı 237 kalori olarak geçiyor. Normalde kişinin alması gereken kalorinin yüzde 10’nu almış oluyorsunuz.  Bunu göz önüne alarak uygulanmalıdır. Yoksa ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Lu diyetini uygularken uzman doktor ve diyetisyenlerin yönlendirmeleriyle başlamanız daha sağlıklı olur. Lu diyetinde kilo vermek isteyenlere ilk başlarda 2  ya da 3 kilo vermesi önerilir. Ani düşüşler olursa kişilerde önüne geçilmeyecek hasarlar olur.  Her diyette olduğu gibi bu diyette de dezavantajlar vardır. Bu zararlardan kurtulmak için dikkatli davranmak gerekir. Az beslenmede yaşanan etkiler kişiyi ve çevresini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, bu diyet sürecinde kişi az beslendiği için duygusal bozukluklar, agresif olma ve depresyona girme gibi çeşitli ruhsal bozukluklarda yaşanabilir.  Bunun dışında, diyette su kabın olması kas kaybı meydana gelir. Bu da kişide güçsüz ve yorgunluk olmasına neden olur. Bununla birlikte bağışıklık sistemi düşer, metabolizma yavaşlar. Kemik yoğunluğu azalır, organ hasarına, safra taşı oluşumuna sebep olabilir. Bu istenmeyen sağlık sorunlarıyla baş etmek zor olabilir.

Sonuç olarak, Lu diyetinde vücut gerekli yaşamsal ihtiyaçları alamadığı için bu tür sorunlarla karşılaşabilir.

Lu diyeti Nasıl Yapılır
Lu diyeti Nasıl Yapılır

Lu diyeti Nasıl Yapılır?

Lu Koreli diyeti ile istediğiniz kiloya ulaşabilme imkânı sunmaktadır. Fakat düşük kalorili bir beslenme programı olan Lu diyeti yetişkin bir bireyde ya da başka bir yaş aralığında olsun kalori ihtiyacını karşılamamaktadır.  Ani verilen kilo sayesinde sadece yağlarda değil kas ve başka yerlerden de kilo kaybı yaşanır.

Çok hızlı kilo vermesiyle bilinen lu diyeti 3 günde 2 kilo verir. Bu özelliği ile insanların daha çok tercih ettiği bir diyet programıdır. Lu diyetinin en önemli amacı az yağlı ve şeker kullanımını önemseyerek daha az kullanılarak yapılan bir diyet türüdür. Ölüm diyeti olarak bilinmektedir. Az öğünle beslenen bir diyet olmasından dolayı uzman kişiler tarafından görüş alınır. Ayrıca, kişilerin bünyesi sağlam olması gerekir yoksa ciddi sorunlar olur. Çok hızlı kilo veren bu tür diyet programları tansiyon, şeker, kalp gibi hastalıkların yanı sıra ölüme dahi sebep olabiliyor. Hiçbir doktor ve diyetisyene başvurmadan uygulayanlar oluyor. Öte yandan, herhangi bir hastalığı olan kişilerin lu diyeti oldukça risklidir. Popüler kültürün etkisiyle gençlerde daha çok tercih edilmesi etkileri ileriki yaşlarda kendini göstermektedir.  Listede az öğün olmasından dolayı her gün düzenli yapılması gerekir. Yoksa olumsuz sonuçlara elde edersiniz. Hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra gerekli besinleri almaya başlayabilirsiniz. Lu diyet listesinde sadece üç ürün dışında ek bir şey tüketilmemesi gerekiyor. Lu diyet listesinden de bunlar vardır:

Sabah: 1 elma

Öğlen: 1 tatlı patates

Akşam: 1 kutu protein içeceği ( shake gibi )

Lu katı diyet programında bir günde bir kilo vermeyi amaçlamaktadır. Kişinin kilosu ne kadar fazlaysa kilo verme hızda yüksek olur. Fakat fazlalıklardan kurtulmak isteyenler daha yavaş kilo vermeli sağlık açısından önemlidir. Çünkü birçok doktor ve diyetisyenlerin hızlı kilo verelerinin sağlık açısından zarar olduğu dile getirilir. Lu diyetine farklı kişilerin bakış açılarını ele alarak nasıl bir etki yaratığına bakacağız. Son zamanlarda popüler kültürün etkisiyle çoğu kişi tarafından denenmiştir. Gelen yorumlar arasında etkisini gören ve memnun olan çok fazla kişi olmuştur. İlk başlarda zorlanan fakat daha sonra üstesinden gelerek hedeflenen kiloya ulaşmıştır. Günlük az yemeye alışık olan insanların bu diyeti rahatlıkla uyguladıklarını belirtmektedir.  Çok fazla yemek yiyenler bu diyetten oldukça zorlanıldığı dile getirmektedirler. Lu diyetini uygulanmamsı gereken bir diyet olduğunu dile getiren ve uyaran kişiler bulunuyor. Az yemek yemekten dolayı kişilerde acıkma olması duygusal değişimlerle beraber saldırgan durumlar görülebilir. Bu etkiler neticesinde uzman kişilere başvurularak tavsiyede bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca, lu diyetini uygulayan çok fazla ünlülerin zayıfladığına dair olumlu dönütler görülmektedir. Bunun dışında özellikle öğlen ve akşam saatlerinde açlık hissi daha fazla gösterildiği için çoğu kişi tarafından ekstra takviyeler yapılmaktadır. Örnek verecek olursak, öğlen 1 adet patatesin yanında yulaf ezmesi tüketenler olmuştur. Ve son olarak Kore’de bulunan tatlı patatesin ikinci aşamada tüketilmesi gerekirken bazı ülkelerde bulunmamasından dolayı karbonhidrat değeri ile aynı olan yulaf ezmesi kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top