Close

Ayran Diyetiyle İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey

Ayran Diyetiyle İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey

Ayran Diyetiyle İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey

Günümüzde kilolarıyla başa çıkmaya çalışan birçok insan vardır. Bu insanlar fazla kilolarından kurtulmak için farklı diyet arayışlarına girer. Kendi metabolizmalarına uygun diyeti ararken aynı zamanda uygulayacakları diyet programının beslenme alışkanlıklarına da uygun olmasını isterler. Az kalorili ve zorlu diyetlerle mücadele etmekten çekinen kişiler ise genellikle kısa süreli detokslara başvurur. Vücudun temizlenmesi ve rahatlaması için yapılan bu detokslar birçok insan için faydalı olur. Ancak diyet anlayışlarının çeşitli varyasyonları olduğu gibi kısa süreli detoks programlarının da kendi aralarında çeşitlendiğini görülür.

Bu çeşitli detoks programları arasında Türk kültürüne ve damak zevkine en yakın olanlardan birisi de ayran diyetidir. Sofraların vazgeçilmez içeceği olan ayran birçok yemeğin yanında afiyetle tüketilir. Lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra sofraların ana öğesi olan yoğurttan yapıldığı için birçok vitamin ve minerale de sahiptir. Besleyici özelliklere sahip olmasından dolayı ayranı birçok diyet programında görebilirsiniz. Yoğurttan yapılıyor olmasına rağmen içerisinde bol sıvı olmasından dolayı kişinin sıvı tüketimine yardımcı olur. Ayran bol sıvı tüketimine fayda sağladığı ve tokluk hissi yarattığı için farklı diyet ve detoks programlarında kullanılır.

Ayran Diyeti Nedir
Ayran Diyeti Nedir

Ayran Diyeti Nedir?

Ayran diyeti; günün her öğününde en az bir bardak ayran tüketimine dayalı olan bir uygulamadır. Sade bir şekilde ya da ek malzemeler ile desteklenerek hazırlanan ayranı mümkün olduğunca her öğünde tüketmek oldukça önemlidir. Tokluk hissi sağlayarak kişinin kilo vermesine yardımcı olan ayran aynı zamanda kolesterol seviyesinin düşmesine ve mide asidinin düzenlenmesine de fayda sağlar. Mide asidine karşı etkili ve hızlı bir çözüm olduğundan dolayı diyeti uygularken açlık hissinden kaynaklı yaşanacak mide rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar. Bir bardak yağsız yoğurtla yapılan ayran yaklaşık 60 kaloridir; ancak kalori miktarının az olduğuna bakmayın içeriği kalsiyum gibi zengin besin öğelerinden oluşur. Bir bardak ayran içerek yaşayacağınız tokluk hissinin yanı sıra günlük almanız gereken kalsiyum miktarının %20’sini de almış olursunuz. Kalsiyumun dışında içerdiği B12 vitamini sayesinde enerji üretimini destekleyen enzimlerin aktifleşmesinde önemli bir role sahiptir. Yüksek değerli vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra ayran tüketimi karaciğer fonksiyonu için de oldukça faydalıdır.

Vücut için faydalı olan bir içeceği tüketerek yapacağınız diyet programında daha sağlıklı ve verimli sonuçlar elde etmeniz için dikkat etmeniz gereken püf noktalar yer almaktadır. Diyet sürecindeyken dikkat etmeniz gereken püf noktaları göz ardı etmezseniz ödemden kurtularak yağ yakımına başlayabilirsiniz. İşte ayran diyeti yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalar:

Diyet sürecindeyken her öğünden tüketmek için hazırlayacağınız ayranı ev yoğurdundan yapmalısınız ve içeriğine tuz koymamalısınız.

Diğer diyetlerde olduğu gibi ayran diyetini uygularken de hareketli bir yaşam sürmeye dikkat etmelisiniz. Eğer hareketsiz ve dingin bir yaşamınız varsa mutlaka düzenli spor yapmalısınız.

Spor salonuna gitmek için vaktiniz ya da uygun bütçeniz yok ise düzenli yürüyüşler yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Diğer uzun soluklu diyet programlarının aksine ayran diyeti 7 günden oluşmaktadır. Ayran diyetini 7 gün uyguladıktan sonra normal beslenme düzenine geri dönmelisiniz. Ancak 7 günün sonunda öğünlerinizde sağlıklı tercihler yapmaya devam ederseniz formunuzu koruyabilirsiniz.

Yoğurdu sulandırarak yapacağınız ayrana soda da ekleyebilirsiniz. Su miktarını azaltarak soda ekleyip sodalı ayran diyeti uygulayabilirsiniz. Su yerine soda ekleyerek vücudunuzun ihtiyacı olan mineralleri alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yağ ve tuzdan kaçınarak ideal beslenmeyi yakalayabilirsiniz.

Ayranın bir sıvı olduğunu düşünerek su tüketiminizi azaltmamalısınız. Gün içerisinde bol su içmelisiniz.

Ayran Diyeti İçin 1 Haftalık Program
Ayran Diyeti İçin 1 Haftalık Program

Ayran Diyeti İçin 1 Haftalık Program

Püf noktalara dikkat ederek uygularsanız bir hafta içerisinde vücudunuzdaki toksinlerden kurtulabilir ve 5 kiloya kadar kilo verebilirsiniz. Düzenli uygulandığında oldukça faydalı ve kolay kilo kaybı sağlayan bu diyeti kesinlikle bir haftadan fazla uygulamamalısınız. Hedefinize ulaşmak ve mutlu sonuçlar elde etmek için aşağıdaki örnek programı uygulayabilirsiniz.

  1. Gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı ayran ve 1 tabak yeşillik

Öğle yemeği: 2 su bardağı ayran ve 2 adet elma

Akşam yemeği: 2 su bardağı ayran ve 1 porsiyon ızgarada pişmiş beyaz ya da kırmız et

  1. Gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı ayran, 3 adet ceviz içi ve 1 kâse yulaf lapası

Öğle yemeği: 2 su bardağı ayran ve 1 tabak haşlanmış brokoli

Akşam yemeği: 1 su bardağı ayran ve 1 porsiyon haşlanmış kırmızı et

  1. Gün

Sabah kahvaltısı: 1 su bardağı ayran ve 1 kâse yulaf lapası

Öğle yemeği: 2 su bardağı ayran ve 1 tabak haşlanmış brokoli

Akşam yemeği: 1 su bardağı ayran ve haşlanmış kırmızı et

  1. Gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı ayran ve 1 porsiyon haşlanmış ıspanak

Öğle yemeği: 2 su bardağı ayran ve 2 adet orta boy haşlanmış patates

Akşam yemeği: 1 su bardağı ayran ve 1 porsiyon az yağlı pilav

  1. Gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı ayran, 3 adet ceviz ve 1 kase yulaf lapası

Öğle yemeği: 2 su bardağı ayran ve 1 porsiyon zeytinyağlı yemek

Akşam yemeği: 2 su bardağı ayran, salata ve ızgarada pişmiş kırmızı ya da beyaz et

  1. Gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı ayran ve 3 adet salatalık

Öğle yemeği: 2 su bardağı ayran ve 1 porsiyon az yağlı pilav

Akşam yemeği: 2 su bardağı ayran ve 1 kâse meyve salatası

  1. Gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı ayran ve 1 dilim kızarmış ekmek

Öğle yemeği: 2 su bardağı ayran, 2 adet salatalık ve 1 porsiyon az yağlı pilav

Akşam yemeği: 2 su bardağı ayran, yeşillikli salata ve 1 porsiyon haşlanmış et

Ayran Diyetinin Zararları Nedir?

Yaşattığı tokluk hissi ve hızlı kilo kaybını sağlamasından dolayı birçok insan ayran diyetinden memnundur. Ancak bu diyetin bazı zararları da vardır. Zararlarından etkilenmemek için ne yapılmalı? Hangi durumlarda zararları ortaya çıkıyor diye merak ediyorsanız aşağıdaki listeye bir göz atın.

Uzun soluklu diyetlerin aksine şok bir program olduğu için ayran diyeti kısa süreli ve en fazla bir hafta uygulanmalıdır. Uzmanlar tarafından kronik bir hastalığı olanlar ve uzun süredir ilaç kullanan kişiler için önerilmez.

Gün içerisinde bol miktarda ayran tüketildiği için kişinin metabolizma hızı değişecektir. Bu yüzden ayran diyeti 7 günden fazla yapılmamalı ve kişinin metabolizmasına uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Günlük hayattan da bilineceği gibi yoğurt ve ayran tüketimi kişinin uykusunu getirebilir. Yoğun ayran tüketimine bağlı olan bu diyeti uygularken de kendinizi uykulu hissetmeniz oldukça doğaldır. Eğer yoğun bir iş temposuna sahipseniz ve uykulu olmak sizin için faydalı olmayacaksa bu diyeti uygulamamalısınız.

Gün içinde öğünlerin içeriği klasik beslenme alışkanlıklarının dışında olduğu için diyete başlamadan önce doktorunuza danışmalı ve bilgi almalısınız.

Kalp hastaları, şeker hastaları ve hamileler için uygun bir diyet değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top