Close

Kilo Verme Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kilo Verme Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Kilo Verme Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Günümüzde, teknolojinin de ilerlemesiyle hayat oldukça kolaylaşmış durumdadır. Bu ilerleme, insanların daha az hareketli bir hayata sahip olmasını sağlar. Hareketsiz ve stabil bir yaşam ise beraberinde ne yazık ki kilo ve sağlık problemlerini getirmektedir.

Kalp damar hastalıkları, obezite ve şeker hastalığı başta olmak üzere; yüksek kolestrol, damar hastalıkları, tiroid bozuklukları, insülin direnci sorunları gibi birçok hastalığın temelini aşırı kilo problemi oluşturmaktadır. Düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra, kişilerin aynı zamanda yediklerini yakacak düzeyde bir hareket düzenine sahip olması, sağlıklı ve fit kalabilmek için ise spor yapmaları gerekmektedir.

Özellikle bahar ve yaz aylarında daha popüler hale gelen kilo verme konusu herkes tarafından araştırılan ve uygulamaya konulan bir konu haline gelmiştir. Spor yapmak kısmen daha zor geldiğinden; insanlar ilk olarak kilo verme diyetlerini denemeye meyilli olmaktalar.

Diyet tamamen kilo verme odaklı yapılmamalıdır. Diyetin asıl amacı ilk olarak sağlıklı beslenmek, sonrasında fazla kilolardan arınmaktır. Cinsiyet fark etmeksizin herkes tarafından kullanılan çok çeşitli türleri bulunmaktadır. Fakat her halükarda, diyet uygulaması uzman bir doktor kontrolünde gerçekleşmelidir.

Vücudun ihtiyacı olan besinler analiz edilmeli, var ise hastalıklar tespit edilmeli, sonrasında bünyeye uygun bir diyet programı hazırlanmalıdır. Aynı zamanda, her diyet her bünyede olumlu sonuçlar vermeyebilir ya da aynı süre içerisinde etki etmeyebilir.

Diyet yaparken akılda bulundurulması gereken en önemli şey bu işlemin çaba ve sabır gerektirdiğidir. Her diyet programının kendine özgü bir takvimi ve uzunluğu bulunmaktadır. Diyet tamamen beslenme düzeni üzerine kurulu bir uygulama olduğu için, her bünyenin tepkisi farklı olmaktadır.

Bu sebeple bir diyetisyene kontrol olmadan herhangi bir diyete başlamak; istenilen sonucu veremeyeceği gibi daha farklı sağlık problemlerine de yol açabilmektedir.

Kilo Verme Diyeti Nedir
Kilo Verme Diyeti Nedir

Kilo Verme Diyeti Nedir?

Diyet dendiğinde akla sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaktan ziyade, kilo verme gelmektedir. Kilo verme işlemi bünyeden bünyeye değişebilen bir işlem olmasına ek olarak, aynı zamanda zorlu da bir işlemdir. Genelde kilo vermek isteyen kişiler kısa sürede sonuç almayı beklemektedir.

Bu yüzden şok diyet adı verilen diyet türü en çok tercih edilen tür olmaktadır. Şok diyet adı verilen bu diyet türü, vücudu tam anlamıyla aç bırakarak, bünyede bir şok etkisi yaratmayı amaçlamaktadır. Bu diyet türünde kişiler bir günde genellikle 500 kalori ve 1000 kalori arasında besin değerine sahip olan ürünleri tüketmektedirler. Burada amaç, kalori alımını olabildiğince kısıtlayarak vücudun kilo kaybetmesini sağlamaktır.

Bu diyet türünün dışında, uzman diyetisyenlerce hazırlanmış dengeli besinlerden oluşan bir sürü liste bulunmaktadır. Kişilerin yapması gereken ilk şey kendi diyetisyenlerine ölçümlerini yaptırarak, alerji testlerinden geçerek kendilerine uygun diyet listesini oluşturmaktır. Bu diyet listeleri, kişinin gün içerisinde alması gereken kalori miktarı belirli öğünlere paylaştırılarak oluşturulmaktadır.

Burada en önemli amaç, vücudun ihtiyacı olan besinleri alırken aynı zamanda metabolizmasını hızlandırarak kilo kaybetmek ya da kiloyu dengede tutabilmektir. Metabolizmanın çalışma hızı da kişiden kişiye değişebilen bir diğer unsurdur. Bu nedenle uygun diyet listesi hazırlanmadan ilk olarak vücudun sahip olduğu yağ ve kas oranı ölçülmelidir.

Bu diyet listeleri genellikle yağ yakıcı ve kas yapıcı besinlerden oluşmaktadır. Karbonhidrat ve yağ içeren besinler olabildiğince az tutulurken, protein içeren besinlere ağırlık verilmektedir. Günümüzde, toplum tarafından bilinen ve tanınan kişilerin hazırladığı diyet listeleri çok popüler hale gelmiştir.

Bu diyet listelerinin başında Ender Saraç Diyet Listesi, Canan Karatay Diyet Listesi ve Dukan Diyeti Listesi gibi isimler yer almaktadır. Bunun dışında yine yüksek besin değerlerine sahip olmalarından dolayı yoğurt diyeti, yumurta diyeti, yeşil çay diyeti, limon diyeti, ton balığı diyeti gibi birçok diyet türü de kilo vermek isteyen kişiler tarafından oldukça tercih edilen diyet türlerindendir.

Kilo Verme Diyeti Nasıl Yapılır
Kilo Verme Diyeti Nasıl Yapılır

Kilo Verme Diyeti Nasıl Yapılır?

Gerek sağlıklı ve fit olmak isteyen kişiler gerekse fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler kilo verme isteğinde buluşmaktadırlar. Yeterli miktarda öğün alarak ve spor yaparak sıkı bir vücuda sahip olmak mümkün. Fakat fazla kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak isteyen kişilerin ilk tercihi diyet yapmak olmaktadır.

Özellikle şok diyet adı verilen diyet türü, hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin favori diyetidir. İnternet ortamında hem diyetisyenlerin hem de alanında uzman kişilerin hazırladıkları diyet listelerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bu besinlerin değerleri hesaplanarak, vücudun ihtiyacı olan miktar kadarı listelerde buluşturularak kilo vermek isteyen kişiler için hazırlanmaktadır. Herhangi bir diyet programına başvurmadan, yapılması gereken ilk şey bir diyetisyene danışmaktır.

Diyetisyen öncülüğünde yapılacak ölçümlerden ve testlerden sonra, kişi için en uygun program hazırlanmaktadır. Genelde diyet listeleri içerisinde, besin değerleri dengelenmiş ana öğünler ve ara öğünler bulunmaktadır. Diyetisyenler, şok diyet adı verilen diyet türünden ziyade bu şekilde sistematik ve planlı ilerleyen diyet listelerini önermektedirler. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin bu diyete uyarken, aynı zamanda spor yaparak yağ yakım işlemini desteklemeleri en doğrusudur.

Günümüzde, en bilinen diyet listelerinin ortak özelliği az kalorili tok tutan besinlerden oluşmalarıdır. Özellikle kahvaltı öğününde maydanoz, dereotu, yeşil biber, marul, salatalık gibi bağışık sistemi güçlendirici ve ödem attırıcı besinler tercih edilmektedir. Ek olarak, haşlanmış yumurta, mantarlı ve peynirli omlet gibi protein ve kalsiyum açısından zengin, tok tutma yeteneği yüksek ürünler de diyet listelerinin vazgeçilmez unsurlarındandır. Ara öğünlerde ise genelde meyve, yoğurt, haşlanmış patates gibi besinler tercih edilmektedir.

Kilo vermek için diyet yoluna başvuran bir kişi, diyet listesini edindikten sonra orada bulunan besinler dışında herhangi bir şey tüketmemeli, gereğinden fazla kalori almamalıdır. Aynı zamanda kilo verme döneminde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir unsur daha bulunmaktadır. Bu unsur ise sıvı tüketimidir. Günlük en az 2-3 litre arası su tüketilmesi vücudunun ihtiyaç duyduğu sıvı ihtiyacını ancak karşılamaktadır.

Sıvı ihtiyacı genel anlamda yalnızca su ile karşılanmalıdır, asitli içeceklere kesin olarak yer verilmemelidir. Bu süreçte, şeker ve tuz tüketimi de olabildiğince azaltılmalıdır. Diyet listesi öğünlerinde bulunan yemekler hazırlanırken ay çiçek yağlarından ve mısır özünden kaçınılmalıdır. Sızma zeytinyağı ya da doğal tereyağı tercih etmek daha sağlıklı olmaktadır.

Ek olarak, öğün aralarında ceviz, fındık, badem, kaju gibi kuru yemişler belirli bir öğünde tüketilebilmektedir. Bu ürünler tok tutucu özellikleri ile bilinmektedirler. Bu nedenle, bir diğer öğün vakti gelene kadar hem vücudu meşgul tutmak, hem de çabuk bir şekilde acıkmayı engellemek için tercih edilebilirler. Tercih edilen diyet listesinin içeriği bu yönüyle daha da önem kazanmaktadır.

Hızlı bir şekilde fakat sağlıksız yollardan kilo verdiren diyet listeleri genelde kas ve vitaminler yoluyla kilo kaybı sağlamaktadır. Bu kayıplar bir süre sonra diyete devam edilse dahi vücuda tekrar kazandırılmaktadır. Dolayısıyla istenilen kiloya kısa sürede erişim sağlansa da, sonrasında memnun kalınmamaktadır.

Ölçümler yapıldıktan sonra, ulaşılmak istenen kilo belirlenerek sistematik bir şekilde o kiloya ilerlemek uzun süreçte hem daha sağlıklı hem de daha tatmin edici sonuçlar vermektedir. Bu nedenle içeriğinin tamamen organik, doğal olarak elde edilen ve sağlıklı besinlerden oluşan diyet listeleri tercih edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top