Close

Kedi Gözü Makyajına Dair Bilinmeyen Her Şey

kedi-gozu-makyajina-dair-bilinmeyen-her-sey

kedi-gozu-makyajina-dair-bilinmeyen-her-sey

Kadınlar yüzyıllardır her çağda güzel gözükmek için makyaj yapar. Makyaj ile kusurlarını kapatır ve kendilerini çok daha çekici gösterir. Yüze makyaj yapılırken en çok özenilen ve ön plana çıkarılmak istenen yer ise gözler olur. Gözlerinize hiçbir şey yapmasanız bile en azından bir kalem çekerek onları ön plana çıkarabilirsiniz. Dilerseniz de çok daha kapsamlı bir göz makyajı yaparak istediğiniz duruşa sahip olabilirsiniz.

Son zamanlarda göz makyajının en çok tercih edilen ve trendler arasında yer alan türü ise kedi gözü makyajı olur. Siz de çarpıcı bakışlara ve etkileyici gözlere sahip olmak için bu göz makyajını tercih edebilirsiniz. Kadınlara feminen bir tarz kazandıran bu yöntem, size modern ve seksi bir görünüm verir. Davetlerde kedi gözü makyajı ile göz kamaştırır ve bütün dikkatleri üstünüze toplarsınız. Hollywood yıldızları da kırmızı halıda en çok cat eye eyeliner kullanır. Aslan, kaplan ve kedi gibi canlıların gözlerine bakıldığında ne kadar çekici ve hoş olduğu görülür. Bu göz makyajı, kedigillerden ilham alınarak ortaya çıkarılır.

Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır?

Göz makyajında gözlerin ön plana çıkarılması için eyeliner kullanılır. Kuyruklu şekilde göze çekilen eyeliner, kedi gözü makyajının yapılmasına imkan tanır. En zor göz makyajı tekniklerinden birisi gibi gözükse de cat eye eyeliner, oldukça kolay bir şekilde uygulanır.

Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır
Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır

Göz alıcı makyaj türlerinden biridir. Bu makyaj yöntemi de kendi içerisinde farklı şekillerde uygulanır. Bunlardan bazıları çok karmaşık olmasına rağmen birçoğu bir iki dakika gibi kısa bir sürede yapılabilir. El alışkanlığı ve birkaç ipucu ile profesyonel makyaj uzmanı gibi kuyruklu eyeliner çekilerek kedi göz makyajı yapılabilir. İşte birkaç adımda en güzel kedi göz makyajını uygulamak için yapmanız gerekenler:

  • Cildinizin Alt Zeminini Hazırlayın

Öncelikle göz altındaki belirginleşmiş damarları, morlukları ve kırışıklıkları kapatmak için kapatıcıya ihtiyacınız vardır. Eğer kapatıcı kullanacaksanız cilt tonunuzun bir ton açık rengi olan fondöteni tercih etmeniz gerekir. Kapatıcı göz altına ve üstüne uygulanır. Göz zemini makyaja hazır hale getirilir. Kapatıcı sayesinde renk eşitsizliği giderilir.

  • Kendiniz İçin Uygun Farı Seçin

Kedi gözü makyajında en önemli nokta gözlerin iyi görünmesini sağlamak olur. Bunun için en uygun far seçilir. Bu farın açık renk tonlarında olması gerekir. Yumuşak far fırçası yardımıyla göz kapaklarına seçilen açık tondaki göz farı iyice sürülür. Daha kolay sürüm şekli için krem farları da kullanabilirsiniz. Daha sonra göz kapağınızın uç kısmına koyu renk bir far uygulamanız gerekir. Sürdüğünüz koyu renkli farı iyice dağıtmalısınız. Göz makyajınıza daha çok derinlik ve anlam katmak istiyorsanız göz kapağınızın dışına doğru hafif hareketlerle koyu gri far uygulayabilirsiniz. Kedi gözü eyeliner uygulamasının iyi durmasındaki önemli faktörlerden biri de kaşlardır. Kaşlarınızın arasında boşluk varsa kaş renginizin aynı tonunda kaş kalemi ile boşlukları doldurup kaşınıza şekil verebilirsiniz. Kaşların altına da biraz aydınlatıcı kullanırsanız yaptığınız makyaj daha da belirgin olur ve kusursuz gözükmenize yardımcı olur.

  • Eyeliner Uygulamasına Başlayın

Siyah bir eyeliner ile gözlerinizi belirginleştirmeniz gerekir. Likit eyeliner yerine sıvı ya da jel eyeliner kullanabilirsiniz. Malzemenin ince fırçası, sürüm şeklinizi daha kolaylaştırır. Sürmeden önce çenenizi hafifçe yukarı kaldırmalısınız. Ancak göz kapağınızı komple kapatmadan önce hafif aşağıya bakmanız gerekir.

Siyah likit veya kalem eyeliner ile üst göz kapaklarının kirpik diplerini takip ederek göz kapağınızın ortasından başlayabilirsiniz. Sonra göz pınarınına uygulayabilir ve makyajın kuyruğunu yaparak orta kalınlıkta bir hat çekebilirsiniz. Eyelinerı gittikçe kademeli olarak yukarıya doğru sürmelisiniz. Gözleriniz küçük ve çukur ise ya da bu bölgede ince çizgiler varsa kalem kullanmalısınız.

Sert hatlı çizgiler bu durumlarda gözlerin daha küçük görünmesine neden olur. Bu durumlarda daha yumuşak odaklı kalem uygulamaları idealdir. Bu tür kalemler, kirpiklerin etrafına derinlik katarken gözleri kapatmaz. Eğer eyeliner çekmeye yeni başladıysanız kuyruk kısmından da başlayabilirsiniz. Bu, daha kolay çekmenizi sağlar.

Eyeliner çekme aparatları kullanılarak da kusursuz bir kedi gözü makyajı yapılması mümkündür. Kuyruk kısmı çekilirken kaşık, çubuk gibi alternatif araçlar kullanabilirsiniz. Hatta bunlarla bile gözün bitiminde başlayan kıvrımı düzgün yapmakta zorlanıyorsanız bant kullanabilirsiniz. Bandın yapışkanını iyice azalttıktan sonra gözünüzün alt kısmından kaşların bitimine doğru çapraz bir şekilde bandı yapıştırabilir ve o şekilde kuyruk kısmını yapabilirsiniz.

  • Doğru Rimel Kullanımı ile Makyajınızı Belirginleştirin

Kedi gözü makyajınızı belirginleştirmek için kirpiklerinize siyah renk rimel uygulamanız gerekir. Rimeli uygularken kirpik diplerinizden yukarı doğru çıkarken sağa sola zikzak şeklinde hareket ettirmelisiniz. İki kat sürdüğünüz rimel ile gözleriniz daha da belirginleşecek kedi gözü makyajınızı kusursuz hale getirebilirsiniz.

Kedi gözü makyajı, daha çok gece kullanılabilecek bir makyajdır. Makyajınızı tamamlarken daha vamp ve çekici gözükmek için kırmızı ya da metalik rujlar kullanabilirsiniz. Fakat sade bir görünüm için bu göz makyajı yöntemiyle beraber pembe tonlarda allık ve ruj kullanmanız tavsiye edilir. Makyajınızda karşıt ve parlak renkleri tercih etmediğiniz için daha hoş ve zarif görünebilirsiniz.

Göz Tipinize Göre Kedi Gözü Makyajı Yaparken Püf Noktalar
Göz Tipinize Göre Kedi Gözü Makyajı Yaparken Püf Noktalar

Göz Tipinize Göre Kedi Gözü Makyajı Yaparken Püf Noktalar

Düşük göz kapaklarınıza kedi gözü şekli vermek için düz bir çizgi çizmeniz gerekir. Bu ise çoğu zaman zorlayıcı olabilir. Kedi gözü makyajı yöntemi, göze köşelik veren ve dikkati gözün dış köşesine çeken bir makyaj türüdür. Bu yöntemin kusursuz olması için bilmeniz gereken püf noktalar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kirpik diplerinden başlayarak kuyruğun ucunun yukarı doğru görünmesini sağlayacak şekilde bir çizgi çekmelisiniz. Bu çizginin göz şeklinizden ve yuvanızdan uzun olması konusunda endişe etmenize gerek olmaz. Önemli olan kaş bitiş noktasıdır. Bu şekilde çizilen çizgi bakışlarınızı güçlendirir ve dikkati sert kuyruk bitim noktasına çeker.
  • Büyük ve çıkıntılı gözlere uygulanan yanlış kedi gözü makyajı gözlerin adeta yerinden fırlayacakmış gibi şiş görünmesine neden olur. Gözün üst kısmındaki geniş göz kapağına uygulanan kalın kedi gözü makyajını yumuşatmak için mutlaka gölge kullanılmalıdır. Aynı şekilde gözün alt kısmına da gölge uygulanarak dumanlı görünüm elde edilir. Böylelikle göz şekli küçültülürken daha doğal bir görünüm sağlanır. Çizilen kuyruk ise kısa ve orta kalınlıkta tutulmalı, kaş bitiminden daha geride durmalıdır.
  • Aşağı doğru düşük gözlerde kedi gözü makyajı çok iyi durur. Ayrıca uygulaması çok kolaydır. Aşağıya doğru, küçük ve yuvarlak yapıda olan üst göz kapakları; kalın, sert ve köşeli olan bir kalem veya eyeliner geçişi ile düz ve çekik bir şekilde çekilir. Böylece istenen kedi gözü şeklini kolayca alır.
  • Kedi gözü makyajında amaç, gözlerin çekik görünmesini sağlamak olduğu için kuyruk bölgesini biraz eğimli ve uzun çekmelisiniz. Eyeliner çekerken zorlanıyorsanız tek hamlede uygulama yaparak düzgün bir görünüm elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle duraklayarak eyeliner çekmekte fayda vardır. Ayrıca çektiğiniz eyeliner gereğinden fazla kalın olursa belirgin bir şekil ortaya çıkmaz.
  • Eyeliner çekerken gözlerinizi kapatıp açmamalısınız ya da göz kapaklarınızı çekiştirmemelisiniz. Bu da kedi göz makyajının kötü görünmesine sebep olur. Her iki gözdeki eyeliner simetri ve eşit olmalıdır. Aksi halde kötü görünüme neden olur.

Siz de tüm bu detaylara dikkat ederek istediğiniz etkileyici gözlere kolaylıkla sahip olabilir, göz makyajı yapma sürecinizi çok daha pratik ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top