Close

Kedi otu ile stres ve ağrılardan uzaklaşın

 

Kedi otu, bir tür bitkidir. Kedi otu bitkisi birçok konuda sağlık açısından faydalıdır. En çok bilinen özelliği ise,sakinleştirici etkiye sahip olmasıdır. İşte,kedi otu hakkında bilmeniz gereken her şey…

Kedi otu nedir?

Kedi otu;beyaz küçük çiçekleri ve hoş kokusu ile bilinen bir bitkidir.Ülkemizde; Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu bölgesinde 10 çeşit kedi otu bitkisi yetişir. Ancak kedi otu bitkisinin dünya genelinde 300 çeşidi vardır.

Kedi otu,geçmiş yıllarda güzel kokusu nedeni ile losyon olarak kullanılmış olsa da, günümüzde depresif rahatsızların tedavisine yardımcı özelliği ile bilinir.

Kedi otunun faydaları nelerdir?

 • Kedi otu; uyku problemi yaşayan kişiler için birebir faydalıdır. Uykuya geçiş süresini hızlandırır, kaliteli uyku düzenini sağlar. Derin ve kesintisiz uyku için rahatlatıcı özelliğe sahiptir.
 • Kedi otu; günlük yaşamın beraberinde getirdiği stres ve yorgunluk hissi için faydalıdır. Sakinleştirici içeriği sayesinde, stres ve siniri yatıştırır.
 • Kedi otu; vücutta oluşan spazm ve sancılar için yararlı bir bitkidir. Aybaşı dönemleri sancılı geçen kadınlar için kedi otu tavsiye edilir.
 • Kedi otunun tüketimi, kalp krizi riskini azaltır.
 • Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan migren hastalığı için kedi otu kullanılabilir. Migren krizlerinde kedi otu tüketildiğinde, ağrıların hafiflediği gözlemlenmiştir.
 • Kedi otu, romatizma ağrılarına iyi gelir.
 • Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak, kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kış aylarında gribal enfeksiyonlar nedeni ile sıkça karşılaştığımız öksürüğün önüne geçer.

Kedi otu nasıl kullanılır?

 1. Kedi otunu, kurutulmuş çiçek halinde banyolarda durulama esnasında kullanabilirsiniz. Bir iki tutam kedi otunu, durulama suyuna ekleyin ve teniniz ile temas etmesini sağlayın. Böylece vücudunuzdaki gerginliği ve yorgunluğu atabilirsiniz.
 2. Esans halinde satılan kedi otunu da, yukarıda belirtildiği şekilde banyoda durulama suyuna ekleyebilirsiniz.
 3. Kedi otunu, çay halinde tüketebilirsiniz.

Hazırlanışı:1 fincan suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın. Kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı kedi otunu ilave edin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Demini aldıktan sonra suyu süzün ve ılındıktan sonra içebilirsiniz.

Kedi otu nasıl temin edilir?

Kedi otunu;kurutulmuş çiçek halinde veya damıtılmış esans halinde aktarlardan veya internet satış sitelerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yakın çevrenizde kedi otu çiçeği varsa,doğrudan kendiniz toplayarak kurutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top