Close

Kil Maskesi Nedir?

kil-maskesi-nedir

kil-maskesi-nedir

Son zamanlarda kil maskesinin kullanımının artması akıllara ‘’Kil maskesi nedir?’’ sorusunu getiriyor. Kil maskesi, toprağın yararlı minerallerini içerisinde bulundurur. Yüze, boyna ve ellere uygulanabilir. Ciltteki yağ oranını dengeleyen cilt bakım ürünüdür. Cildi üst düzey temizlediği ve topraktaki yararlı minerallerden oluştuğu için çok tercih edilir. Ciltteki yağ oranını dengelemekle beraber, siyah noktaları gidermede ve gözenekleri küçültmede de işe yarar. Pembe, yeşil ve beyaz gibi renklerde kil maskesi bulunmaktadır. Kil maskesi doğal bir ürün olduğundan diğer ürünlere kıyasla daha fazla tercih edilmektedir. Evde, cildinize kolay bir şekilde kil maskesini uygulayabilirsiniz. Bu kadar çok tercih edilen bir cilt bakım ürünü hakkında merak edilen çok şey var. Kilin faydaları, kil maskesinin faydaları ve kil hakkındaki tüm bilgiler sizler için bu makalede toplandı.

Kil Maskesinin Faydaları

Kil maskesi, kilden oluşur. Kil maskesinin faydalarından bahsederken kilin faydalarından da bahsedilmelidir. Kil maskesinin faydaları say say bitmez. İşte kil maskesinin faydaları:

 • Ciltte oluşan, mevsimsel ya da cilt tipine bağlı yağın kaybolmasını sağlar.
 • Ciltteki pigment bozukluklarını iyileştirir kil maskesi sayesinde cildin rengi orijinal rengine kavuşur.
 • Ciltteki gözeneklerin küçülmesini sağlar.
 • Ciltte bulunan lekelerin açılarak kaybolmasını sağlar, lekeler eski ten renginize dönüşür.
 • Ciltte oluşan akne ve sivilcenin kaybolmasını sağlar.
 • Cildin yaşlanmasını engeller.
 • Dış etkenlere bağlı ciltteki deforme olmuş bölgeleri eski haline kavuşturur.
Kil Maskesi Ne İşe Yarar?
Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

Kil maskesinin faydasını düzenli bir şekilde cildinize uyguladığınızda görebilirsiniz. Kil maskesi bu kadar popülerken ‘’Kil maskesi ne işe yarar?’’ gibi sorular cilt bakımına önem verenlerin odağı oluyor. Kil maskesinin içerisinde magnezyum, silis, kalsiyum, demir ve potasyum gibi mineraller bulunuyor. Bu mineraller cilde çok iyi geliyor. Haftada bir olmak üzere düzenli bir şekilde kil maskesini cildinize uyguladığınızda, kil maskesinin faydasını göreceksiniz.

Kil Maskesi Çeşitleri Nelerdir?

Kil maskesi, yeşil, beyaz ve pembe olmak üzere üç çeşittir. Her çeşidin etkisi farklıdır. Yeşil kil maskesinin faydaları, sivilce ve akne üzerinde görülmektedir. En çok tercih edilen kil maskesi, yeşil kil maskesidir. Yeşil kil, sivilceli, yağlı ve akneli ciltlere çok iyi gelmektedir. Haftada bir kez uygulanması önerilir. Beyaz kil maskesi, cildin arınmasını sağlamaktadır. Ciltteki ölü derilerin giderilmesine yardımcı olur. Cildin nefes almasını sağlar. Pembe kil maskesi, daha çok hassas bir cilde sahip olanlar tarafından tercih edilir. Ciltte hasar olmuş bölgeleri onarır. Ciltte meydana gelmiş kızarıklıklara etki ederek cildin normal haline dönmesine yardımcı olur.

Kil Maskesi Nasıl Uygulanmalı? 
Kil Maskesi Nasıl Uygulanmalı?

Kil Maskesi Nasıl Uygulanmalı? 

Kil maskesinin uygulanması oldukça kolaydır. Kil maskesini uygulamadan önce cildinizi temizlemeniz gerekir. Bu temizleme işlemini su ve sabunla yapabileceğiniz gibi sağlıklı bir peelingle de yapabilirsiniz. Hatta kil maskesini uygulamadan önce cildin peeling ile derinlemesine temizlenmesi kil maskesinin etkisini artıracaktır. Temizlenmiş cildinize, dudak ve gözler hariç olmak üzere kil maskesini uygulayabilirsiniz. Uygulama esnasında fırça kullanabilirsiniz. Kil maskesini sürdükten sonra mimik kullanımını en aza düşürmekte fayda var. Yüzde mimik yapmak, kil maskesinde kırışıklık meydana getirebilir. Maskeyi uyguladıktan sonra otuz dakika kurumasını beklemelisiniz. Otuz dakika sonrasında yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Haftada bir kullanımı önerilmektedir. Kil maskesinin uygulamasından sonra cildinizin tertemiz ve yumuşacık olduğunu siz de göreceksiniz.

Gül Suyu İle Kil Maskesi Tarifi

Doğal gül suyunun ne kadar güzel koktuğunu bilirsiniz. Gül suyu kokusu kadar faydaları ile de ön plana çıkan bir ürün. Gül suyunun faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Sabun ve peelingler cildinizin pH dengesini bozabilir. Gül suyu bozulmuş olan cilt pH’ını dengeler.
 • Cildinizdeki fazla yağların giderilmesine yardımcı olur. Böylece cildinizde oluşan akne ve sivilceler azalır.
 • Cildinizdeki kirleri temizlerken, cildinizi nemlendirir. Temiz cildiniz orijinal rengine de dönecektir.
 • Cildin yaşlanmasını yavaşlatır.
 • Güneş yanıklarına da iyi gelirken, cilt tonunuzu eşitlemeye yardımcı olur. Gül suyu sayesinde dengeli bir cilt rengine kavuşursunuz.

Gül suyunun bu kadar faydası varken, gül suyu ile kilin birleşiminden de hiç şüphesiz ki mucizeler doğurur. Gül suyu ile kil maskesi tarifi şöyledir:

Bir tatlı kaşığı gül suyu ile bir çay kaşığı kili karıştırarak maskenizi elde edebilirsiniz. Haftada bir gün uygulayabilirsiniz. Her uygulamada yaklaşık 20-30 dakika yüzünüzde maskeyi bekletmeniz gerekmektedir. Maske kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyebilirsiniz.

[custom-related-posts title=”Benzer Yazılar” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

Siyah Noktalara İyi Gelen Kil Maskesi 

Her kil maskesinin farklı bir etkisi vardır. Siyah noktalara iyi gelen kil çeşidi yeşil kildir. Siyah noktalar için kil maskesi tarifi şöyledir:

Bir tatlı kaşığı papatya suyu ile bir çay kaşığı kili karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 10 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Eğer hassas bir cilde sahipseniz maskeyi uyguladıktan birkaç dakika sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maske tarifini de haftada bir olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

Sivilcelere İyi Gelen Kil Maskesi

Yüzdeki sivilce ve aknelerin azalması ya da yok edilmesi için ciltteki yağ oranının azaltılması gerekir. Sivilcelere iyi gelen kil maskesinin tarifinde malzeme olarak ise cildi temizleyen, ciltteki yağlanmayı dengeleyen doğal malzemeler bulunmaktadır. Sivilcelere iyi gelen kil maskesini yapmak için; otuz gram gül suyu, bir dilim limon suyu, üç tatlı kaşığı kil ve elli gram maden suyunu karıştırmanız gerekir. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yüzünüze uyguladığınız kil maskesini yaklaşık 20 dakika boyunca yüzünüzde tutmanız gerekir. Maske kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Son aşama olarak pamuk yardımıyla maden suyu ile cildinizi silmeniz tavsiye edilir. Bu maskeyi üç günde bir olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Üç hafta düzenli bir şekilde kullanılması halinde yüzünüzdeki sivilcelerin ve aknelerin büyük ölçüde azaldığını ve yok olduğunu görebilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa bu maskeyi kullanmamalısınız.

Sade Kil Maskesi
Sade Kil Maskesi

Sade Kil Maskesi

Yukarıda verilen tariflerde kil haricinde malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemeler cildinize faydalı olmakla beraber sade bir kil maskesi yapmanız da mümkündür. Sade kil maskesini yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • Bir çay kaşığı kil.
 • Bir tatlı kaşığı su.

Bu iki malzemeyi karıştırarak sade kil maskesini oluşturabilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırırken suyu yavaş yavaş eklemeniz maskenin kıvamı için önemlidir. Haftada bir gün uygulayabilirsiniz.

Kil Maskesiyle Beraber Kullanılması Önerilenler

Kil maskesini uygulamadan önce cildinizi temizlemeniz gerekir. Cildinizi temizlemek için birçok ürünü kullanabilirsiniz. Cilt temizlemede genellikle önerilen ürün gül suyudur. Hem doğal olması hem de oldukça faydalı bir ürün olması gül suyunun tercih edilirliğini arttırır. Bunun yanı sıra güzellik merkezlerinde satılan peelingler ile de cildinizi temizleyebilirsiniz. Maskeyi kullanmadan önce tonik ya da nemlendirici de kullanabilirsiniz. Kil maskesini uygulamadan önce cildinizi ne kadar iyi temizler ve nemlendirirseniz kil maskesi o kadar iyi etki edecektir. Kil maskesini uyguladıktan sonra da cildinizi nemlendirmeniz, cilt kurumalarının önüne geçecektir. Cildinizi nemlendirmek için serumlar veya nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top