Close

Kiraz Sapı Çayı Tarifi

 

Kirazın kendisi A, B1 ve C vitamini ile bol vitaminli ve doyurucu bir meyvedir. Sadece kendisi değil sapı, yaprakları ve ağacındaki kabuğu da sağlığa yararlıdır. Kiraz sapı sık sık kilo verdirme özelliğiyle anılır. Ödem söktüğü için kilo vermenizi sağlayabilir. Direkt kiloya bir etkisi var mıdır bilinmez ancak kilonuzu azaltacağına şüphe yok. Kiraz sapı çayı poşet çay olarak da raflarda yerini almış durumdadır. Ancak aktardan alacağınız ya da kendi elde edeceğiniz kiraz sapları daha etkili olacağı için tercihiniz poşet çay yerine gerçek kiraz saplarından yana olmalıdır. 

Eğer kiraz saplarını kendiniz sağlıyorsanız önce bol su ile yıkamalısınız. Gölgeli bir ortamda küflenmemesine dikkat ederek kurumasını sağlamanız gerekir. Saplar kuruyunca büyük bir çay bardağı için 1 yemek kaşığı kullanmalısınız. Kiraz saplarını kaynatmamalı, sapları kaynamış olan suyun içerisine koyarak demlemelisiniz. En az 5 dakika dinlenmesi kafi olacaktır. Demleme süresi uzadıkça çayınız acılaşacaktır. Limon ekleyerek çayınızı C vitamini ile zenginleştirebilirsiniz. Eğer kiraz sapını aktardan alacaksanız kararmış olan sapları ve ince sapları almayın. Aldığınız sapları ya da kendi saplarınızı nemsiz, güneş ışığına maruz kalmayan bir yere koyun.

Kiraz Sapı Çayı Neden Tüketilir?

>Kiraz sapı çayının en yaygın tüketim nedeni kilo kaybıdır. Yakılması zor olan yağlar metabolizmanın hızlanmasıyla vücuttan atılabilir. Ancak kiraz sapının bu konuda ne kadar etkili olduğu tam olarak bilinmiyor.

>Gündelik hayatta yaşanılan bütün olaylar; trafik, okul, iş hayatı yani bütün günlük sorunlar sonrası yoğun strese sebep olabilir. Kiraz sapı çayı tükettiğiniz zaman vücut dinginleşir ve sakinleşir. Stresinizi azaltır ve mutluluk hormonu salgılanmasında da yardımcı olur.

>İdrar yolları vücutta en çabuk enfeksiyon kapan bölgelerden biridir. Kurutulmuş kiraz sapı ile elde ettiğiniz çay, doğal bir idrar söktürücüdür. Böbrekler ve diğer tüm idrar yoluna bağlı organlardaki enfeksiyon oluşumlarının önüne geçebilir.

>Ergenlikte ve sonraki zamanlarda yaşanan cilt problemleri can sıkıcı olabilir. Ciltte oluşan faydasız değişimlerin birçok sebebi vardır. Bunların en önemlileri arasında olan stres, ailesel faktörler, beslenme alışkanlıkları, kimyasal ürünler gibi faktörler çeşitli cilt sorununu beraberinde getirir. Tükettiğiniz kiraz ve kiraz sapı çayı ile duş, cildinize de iyi gelecektir.

Taze Kiraz ve Kiraz Sapının Önemli Faydaları

>Kiraz tüketmek kolesterolü düşürür.
>Ürik asiti ve ürat tuzları vücuttan temizlenir.
>Kabızlık için ilaç niteliğindedir.
>Kirazda ve sapında bulunan asit, böbrek taşı ve kumu için önlem almanıza yardımcı olur.
>Kanda bulunan zararlı maddeleri yok etmenize yardımcıdır.
>İlaç tüketimine bağlı karaciğerdeki yükü azaltır.
>Nikotinin vücuttan atılmasını sağlar.
>Kiraz sapı çayı sayesinde böbrekler çalışır ve safra akımını sağlayarak, bağırsakları düzenler.
>İçerdiği levüloz ile sindirimi kolaylaştırır.
>A vitamini barındırdığı için kiraz, göz problemlerinde önemli bir meyvedir.
>Kolesterolü düşürerek vücut dengelerini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top