Close

Keratin Saç Bakımı

 

Son yılların en gözde saç bakımları arasında yer alan keratin botox, trend saç bakımları arasında yer alır. Keratin botox’a aynı zamanda keratin yüklemesi de denilir. Keratin yüklemesi profesyonel bakım merkezlerinde yapıldığı gibi şimdi evde bakım yapmak isteyenlere de bu imkan sunulur. 

Keratin Nedir?

Keratin vücutta bulunan proteinlerden biridir. Bu proteinler dişte, tırnakta, saçlarda bulunur. Keratin saça esneklik verme görevini yürütür. Saçlara uygulanan ısı işlemleri, saçı boyama gibi dış etkenlerden ötürü keratin seviyesi azalabilir. Bu seviye azalınca saç uçlarında kuruma, uçlarda kopmalar ve esneklik oluşur. Bu durumda keratin yüklemesine ihtiyaç duyulur. Mümkün olduğu kadar ısıl işlemler ve saç boyama gibi dış etkenlerden uzak durmak gereklidir. Eğer tercihen saç boyamak ve saçınıza şekillendirmek isterseniz 2 ayda bir keratin yüklemesi yapmanız saçınız için faydalı olacaktır.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Keratin yüklemesini kuaförlerde yaptırdığınız gibi evde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Kuaförde yaptıracaksanız bu işlem her kuaföre göre değişiklik gösterebilir. Bazı kuaförlerde keratin uygulanırken saçın her yerine iyice yedirilir ve saça ısıl işlem uygulayarak saçın içine çekmesi beklenir. Bir diğer işlem ise keratin uygulanmadan önce bazı bakım merkezlerinde ilk şampuanla yıkanır daha sonra keratin yüklemesi yapılır ve saç kurutma makinesinde kurutulur. Her iki işlem de doğrudur, sizler de keratin alıp bu işlemi evde aynı şekilde uygulayıp, gerekli sonuçları elde edebilirsiniz. Bunun için gerekli olan keratinin olmasıdır. Daha sonra kirli saça keratini ince bir tarak yardımıyla, iyice her noktasına erişinceye kadar uygulayın ve daha sonra kurutma makinesiyle kurutun ve bir poşet yardımıyla güzelce sarın. Saçınız keratini tam olarak yemesi için en az iki saat beklemesi gerekir. Keratinin biraz keskin kokusu vardır ve gözlerde hafif yanma olabilir ama rahatsız edecek kadar yoğun değildir.

Keratin Botox Yararları Nelerdir?

Keratin botox (keratin yüklemesi) yaptıktan sonra saçınızı hiç olmadığı kadar yumuşak hissedeceksiniz. Saçınıza tarak taktığınızda rahatlıkla aşağıya inecektir. Keratin yüklemesinin en çok bu yönü keyif verir. Saçlarda görülen elektriklenme artık görülmez, kabarma olmaz ve parlak, sağlıklı, düz, birbirine karışmayan, kolay taranan saçlara sahip olursunuz. Keratin yüklemesi uygulandıktan sonra saçlarda düzleşme görülebilir. Bu kimi kişilere göre avantaj olduğu gibi kimi kişiler için dezavantaj olabilir. Ayrıca bazı saçlarda saç renginde hafif açılmaya neden olabilir.

Keratin Botox Uygulandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Keratin yüklemesi yapıldıktan sonra keratinin saçta daha iyi sonuç verebilmesi için yıkarken sülfatsız, parabensiz ve sodyumsuz şampuan kullanmak daha iyi yarar sağlar. Saçını boyatmak isteyen kişilerin keratin bakımı yapıldıktan 2 hafta sonra boyama yapması daha iyi olur. Saçınızı da keratin yüklemesi yapmadan önce kestirmenizde fayda vardır, aksi takdirde uçlarda kırıklar sizin daha kötü hissetmenize neden olabilir.

Keratin Botox Etkisi Ne Kadar Sürer?

Keratin botox yapıldıktan sonra saçlarda hissedilecek derecede yumuşaklık görülebilir. Ayrıca saçlar daha düz bir forma sahip olur. Bu işlem yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 2-6 ay arasında etkisi sürer. Tabii ki bu tamamen saçın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Fazla yıpranmış bir saçta daha kısa bir sürede etki kaybolur. Etkisini kaybettiğini hissettiğiniz anda işlemi tekrar edebilirsiniz.

Bakımlı günler…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top