Close

Fileto Çeşitleri

 

Fileto, kemiksiz lop etten elde edilen ince dilimdir. Et severlerin tercihlerinin başında gelir. Fileto hem kırmızı etten hem de beyaz et olan tavuk eti ve balık etinden de elde edilir. Her çeşit etten elde edilen fileto farklıdır. Et yemenin en konforlu hali filetodur. Etin içerisinde kemik ve kılçık bulunmadığı için yemesi daha kolaydır. Kemik ve kılçık ayıklamak ile uğraşmadan sadece etinizi yemeğe odaklanırsınız. Tabii her ette olduğu gibi filetonun da kendine has bir çıkarma yöntemi ve pişirme yöntemi vardır. Bazı inceliklere sahip bu teknikler filetoya artı bir lezzet katar.

Kırmızı et için kasaplık hayvanların sırtından elde edilir. Hayvanın sırt kısmındaki dikensi çıkıntı boyunca sırtın iki yanında oluşmuş etler kullanılır. Dana etinden fileto elde etmek istiyorsanız bunun için bonfile ya da kontrfile kullanırsınız. Bu et kasaplar tarafından birçok farklı işlemlerden geçirilir. Bu et Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan bir et türü değildir. Daha çok Amerika Birleşik Devletleri’nde ya da Avrupa mutfağında yaygındır ve sıklıkla kullanılır.

Balık fileto çoğumuzun sıklıkla duyduğu ve alışık olduğu bir tabirdir. Balık eti insan vücudu için omega-3 gibi çok yararlı içeriklere sahip bir beyaz ettir. Balık etinden balığın cinsinden cinsine miktarı değişmekle birlikte kılçık bulundurmasıyla bilinir. İnsanlar tarafından bu yüzden çok tercih edilmez ya da tercih edildiği zaman da yemesi pek kolay olmaz. Fakat balık fileto bunun için oldukça idealdir ve de balık etinin kolay yenen lezzetli bir hal almasını sağlar. Balık etinde bulunan omurga çıkarılır ve balık eti kılçıklardan arındırılır. Daha sonra balığın yüzgeçleri ve iç organları da alınır. İsteğe bağlı olarak etin derisi de yüzülür. Yüzülmeden de tercih edilebilir. Bu işlemler sonucu oluşturulan balık etine balık fileto denir.

Bunlar dışında bir de tavuk fileto vardır. Tavuk fileto ya da tavuk göğsü fileto denir. Ayrıca tavuk bonfile olarak da bilinir. Ördek, tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarından elde edilen beyaz ettir. Bu hayvanların filetosu göğüslerinin iç kısmında bulunan kemiğe yakın bir kısımda bulunur. Bu yüzden kolaylıkla buradan çıkarılabilir. Et göğüs kemiğine yakın bir kısımda olduğu için içerisinde kıkırdak ve tendon bulunur. Et bunlardan da arındırılarak lop et halini yani fileto halini alır.

Filetonun Besin Değerleri

Balık fileto besin değerleri 100 gram içindir ve 100 gram fileto 205 kalori içerir. 14 gram yağ içerir ve de sodyum, potasyum açısından oldukça zengindir.

Tavuk bonfilesinin (fileto) 113 gramında 110 kalori bulunur. Trans yağ bulunmaz. Toplamda 2 gram yağ bulunur ve bu yüzden yağsız et olarak da adlandırılır. 85 miligram kolesterol, 340 gram sodyum ve 1 gram karbonhidratın yanında 22 gram protein içerir. Protein bakımından oldukça zengindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top