Close

Kış aylarının vazgeçilmezi salep nasıl hazırlanır?

Salep, özellikle soğukkış günlerinde çok tercih edilen bir içecektir. Salebin aslındabir orkide türünün kök yumrusundan elde edilen bir toz olduğunubilmiyorsanız eğer, küçük bir şaşkınlık duyabilirsiniz.Ayrıca salep sadece içimi lezzetli bir içecek olarak kalmayıpsağlınız için oldukça faydalıdır. Hastayken içeceğiniz birfincan salep öksürüğünüzü dindirmekte yardımcı olacaktır.Aromatik tadı ve hoş kokusuyla birlikte keyfinizi yerine getirmekkonusunda da bir fincan salebin düşünülenden çok başarılıolacağını söylemek mümkün.

Malzemeler

1 litre(yaklaşık 5 su bardağı) kadar süt,

Yarım yemek kaşığı toz salep,

1 yemek kaşığı toz şeker,

İsteğe bağlı çubuk tarçın ve vanilya ekleyebilirsiniz.

Salep nasıl pişirilir?

Bütün malzemeleri edindikten sonra yapım aşamasına sütü kaynatarak başlayabilirsiniz. Bir tencerenin içinde sütü kaynattıktan sonra altını kısın. Bu esnada başka bir kapta şeker ve toz salebi karıştırın. Yavaşça sütün üzerine boşaltın. Bunu yaparken kıvam alabilmesi için sütü karıştırmanız gerekecektir. Salep iyi karıştırılmadığı takdirde dibine tutabilir, içerisinde tortular kalabilir ki bu içim keyfini olumsuz etkileyecektir.Karışım bilinen salep kıvamına gelene değin karıştırmaya devam edin. Kıvam verip, salep kokusunu aldığınızda altını kapatabilirsiniz. Bu şekilde anlamakta zorlanırsanız üzerinde köpük oluşması da hazır olduğu anlamına gelmektedir. Köpük gördüğünüz takdirde salebi ocaktan alın.Karışımı yaparken dilerseniz içine çubuk tarçın veya vanilya çubuğu atabilirsiniz. Bunlar hem verecekleri aromayla hem de hoş kokularıyla çok daha iyi bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.

Sunum önerileri

Salep sıcak içilen bir içecektir. Bu nedenle bekletmeden içilmesi önerilir.Salep çoğu zaman üzerine toz tarçın dökülerek servis edilir. Eğer alerjiniz veya özel bir nedeniniz yoksa kesinlikle çok daha iyi bir tat almak için tarçınla denemelisiniz. Ayrıca tarçın kan şekerini düzenlemekte etkili olduğundan, tatlı ihtiyacınızı gidermekte yardımcı olacaktır. Yine isteğe bağlı olarak çekilmiş fındık veya ceviz içi salebin üzerine serpiştirilerek tat zenginleştirilebilir. Portakal ve limon rendesi de hem görüntü hem tat açısından bir diğer alternatif. Özellikle kış aylarında portakal ve limon rendesi saleple birleşince iyileştirici etkisi yükselecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top