Close

Kısırlıkta yumurtalıkla ilgili problemler nelerdir?

Kısırlıkta yumurtalıkların rolü

Yumurtlama bozuklukları kadınlarda en sık görülen kısırlık sebeplerindendir. Peki yumurtlama bozukluğu ne anlama gelmektedir? Yumurtlama, üreme çağındaki kadınlarda görülen ve her ay bir kere yaşanan bir olaydır. Ve bu sayede adet görme,hamile kalma gibi olgular meydana gelmektedir. Yani yumurtlama kadın vücudundaki hormonal değişimlerin temel sebeplerinden biridir. Kısırlıkta yumurtalıkla ilgili problemler kısırlık nedenlerinin üçte birini oluşturmaktadır.

Kısırlıkta yumurtalıkla ilgili problemler nelerdir?

Yumurtlama,yumurtanın yumurtalık dışına atılması anlamına gelmektedir. Kadının yumurtlama olmaksızın gebe kalması düşünülemez. Yumurtlama bozukluğu ise ya hiç yumurtlama olmaması ya da yumurtlamanın düzzensiz ve seyrek gerçekleşmesi halidir. Yumurtlama bozuklukları aynı zamanda oldukça basit kendiliğinden geçebilen hastalıklardan tutun da tanıda gecikmede bir kadının hayatına mal olabilecek kanser gibi pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Karın boşluğunda olması sebebiyle bulgular geç gerçekleşebilmektedir. Karın boşluğunda rahmin iki tarafında bağlarla asılı duran yumurtalıklarda kadınların doğurganlığını sağlayan yumurta depolanmaktadır. Yumurtalıklarda bebeği erken dönemde besleyen bir kist oluşmakla birlikte gebelik oluşmaz ise bu durum adet kanaması ile son bulmaktadır. Yumurtlama problemi kadınların gebelik durumunu etkileyen önemli bir durumdur. Peki yumurtalıkla ilgili oluşan bu problemler nelerdir?

Yumurtalıkla ilgili problemler ile kastedilmek istenen yumurtlama düzensizliğidir. Yumurtlama bozuklukları bu bağlamda dört grup altında incelenmektedir:

  • Adetin bazen hiç görülmediği bazen de çok seyrek görüldüğü polikistik over sendromu
  • Spermle yumurtanın buluşmasını engelleyen tüplerin hasarlı ya da tıkalı olması durumu
  • Yumurtalıktaki yumurta üretimini uyaran hormonların doğuştan eksik olması nedeniyle beyin sapından salgılanamaması durumu. Bu durum kadınların ergenlikten itibaren hiç adet kanaması görmemesiyle sonuçlanmaktadır.
  • Beyin sapı bölgesinden süt hormonunun aşırı salgılanması durumu ve bu durumun genellikle iyi huylu da olsa bir tümörün varlığıyla sonuçlanması

Kısırlıkta yumurtalıkla ilgili problemlerin en temel belirtisi ay içerisinde kadınlarda yumurtlama gerçekleşmemesi durumudur.

Kısırlıkta yumurtalıkla ilgili problemlerin tedavisi var mıdır?

Ovulasyon indüksiyonu adı verilen yumurtlama tedavisi doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Ancak bu tedaviler yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda ise tüp bebek tedavisine başvurulmaktadır. Aşılama gibi yumurtlama düzenleyici tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top