Close

Klamoks Kullanımı

Klamoks hap ne işe yarar? Enfeksiyon kapma riskinin bulunduğu birçok hastalıkta ya da sağlık probleminde sıklıkla kullanılan ilaçlardan birisi de Klamoks kullanımıdır. Ağız yolu ile alınır. 1000 mg olan bu antibiyotik tabletler halinde satılır. Reçete ile satılan bu ilaç eczaneler dışında başka bi yerde bulunmaz. Mg olarak büyük olması nedeni ile herkesin kullanması zor olan ilaçlardan birisidir. Doktor gözetiminde kullanılması gereklidir. Saatli bir şekilde dikkatli olarak kullanılması gereklidir. 

Klamoks Ne İçin Kullanılır?

Kısaca bu ilaç enfeksiyon kapma riskinin bulunduğu her türlü alanda kullanılır. İltihap kurutucu özelliği vardır. Klamoks’un yaygın olarak kullanıldığı bazı hastalıklar şunlardır:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında sıklıkla kullanılır. Özellikle bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi bir çok rahatsızlıkta doktorlar tarafından önerilen ilaçlardandandır. 
 • Üreme organı enfeksiyonlarında Klamoks kullanımı yaygındır. İdrar yolu enfeksiyonu, böbreklerde bakteri kaynaklı iltihaplar ve idrar torbası iltihaplarında sıklıkla kullanılır. 
 • Akciğer iltihabı, bronşit gibi alt solunum kaynaklı enfeksiyonlarda doktorlar tarafından önerilir. 
 • Diş ve diş eti problemlerinin yanı sıra dişte meydana gelen iltihaplanmalarda kullanımı yaygındır. 
 • Deride meydana gelen rahatsızlıklarda ve iltihap kaynaklı cilt sorunlarında kullanılır. 
 • Gebeliğin sonlandırılması ve bu sonlandırma sonucunda karın içinde meydana gelen iltihaplanmalarda kullanılır. Karın içinde bakteri bulunması nedeni ile hekimler tarafından kullanımı önerilir. 

Bu ilacı gebelerin kullanması önerilmez. Eğer hamile olduğunuza dair şüpheleriniz varsa mutlaka bundan emin olarak ilacı kullanın. Özellikle ilk 3 ay Klamoks’un hiçbir hamile tarafından kullanılmaması gereklidir. 

Klamoks Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Klamoks kullanımı mutlaka doktor gözetiminde olması lazımdır. 
 • Kronik rahatsızlığı bulunanların bunu doktora belirterek ilacı kullanmaları gereklidir. 
 • Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi organ yetmezliği problemi olanların kullanması tehlikeli olabilir. 
 • Mg düşürülerek doktorlar kullanımını önerir. Bu nedenle doktorun belirttiği miktara dikkat edilmesi gereklidir. 
 • Vücudunuzun belli bir ilaca ya da ürüne karşı alerjik reaksiyonu bulunuyorsa bunu doktora belirtmelisiniz. İlacın içinde bulunan maddeler alerjik reaksiyon göstermenize neden olabilir. 
 • Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra deride dökülme, kaşıntı gibi problemler baş göstermeye başladıysa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 
 • Emzirme döneminde Klamoks kullanımı ilacın anne sütüne geçmesinden dolayı önerilmez. İlaç anne sütüne geçtiği takdirde bebeklerde ishal, enfeksiyon gibi semptomlar gösterebilir. Bu nedenle doktora danışarak ilacı ya da emzirmeyi kesmeniz gerekebilir. 

Klamoks’un Yan Etkileri

Birçok ilaçta olduğu gibi Klamoks’ta da yan etkiler bulunur. Özellikle kullanımdan sonra derinin çeşitli yerlerinde kızarıklık, şişkinlik gibi etkiler görürseniz bunu dikkate alarak doktorunuzu haberdar etmelisiniz. İlacı aldıktan sonra solunum güçlüğü yaşamaya başladıysanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bu ilaç alındıktan hemen sonra yan etkisini gösterebileceği gibi yaklaşık iki hafta sonrada yan etki gösterebilir. Bu nedenle eğer vücudunuzda herhangi bir anormallik farkederseniz mutlaka bunu hekiminizle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top