Close

Zika virüsü nedir?

zika-virusu-kimlere-etki-edebilir-eniyikadin

Zika virüsüne genel bakış

Zika virüs hastalığı, öncelikle dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerinde görülen bir sivrisinek kökenli viral enfeksiyondur. Zika virüsüyle enfekte olan kişilerin çoğunda herhangi bir belirti ve semptom görülmezken, diğerlerinde hafif ateş, döküntü ve kas ağrısı görülür. Diğer belirti ve bulgular arasında baş ağrısı, kırmızı gözler (konjonktivit) ve genel bir rahatsızlık hissi sayılabilir.

Gebelik sırasında Zika virüs enfeksiyonları, düşük ile bağlantılı olmuştur ve potansiyel olarak ölümcül bir doğuştan beyin hastalığı olan mikrosefaliye yol açabildiği gibi çeşitli nörolojik rahatsızlıklara da neden olabilir.

Araştırmacılar Zika virüs aşısı üzerinde çalışıyor olsalar da şimdilik en iyi korunma sivrisinek ısırıklarını önlemek ve sivrisinek habitatlarını azaltmaktır.

Zika Virüsü Belirtileri

Zika virüsüyle enfekte olan beş kişiden dördünün hiçbir belirtisi veya belirtisi yoktur. Semptomlar ortaya çıktığında, genellikle enfekte bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan sonra iki ila yedi gün sonra başlarlar. Zika virüs hastalığının en sık semptomları hafif ateş, isilik, eklem ve kas ağrıları şekildedir.

Zika Virüsü Nasıl bulaşıyor?

Zika virüsü öncelikle tüm dünyada bulunan enfekte Aedes tür sivrisineğin ısırması yoluyla bulaşır. İlk olarak 1947’de Afrika’daki Zika Vadisi’nde tanımlanmış, ancak güneydoğu ve güney Asya, Pasifik Adaları ve Amerika’da salgınlar rapor edilmiştir.

Bir sivrisinek bir Zika virüsü bulaşmış bir insanı ısırdığında, virüs sivrisineğe girer. Enfekte sivrisinek başka bir kişiyi ısırdığında, virüs o kişinin kan dolaşımına girer.

Virüsün cinsel temas ve kan transfüzyonu yoluyla yayıldığı da bildirilmiştir.

Zika Virüsü Kimleri etkiliyor?

Salgınların olduğu bölgelerde yaşamak veya seyahat edenler: Tropikal ve subtropikal bölgelerde olmak Zika virüs hastalığına neden olan virüse maruz kalma riskinizi artırır. Özellikle yüksek riskli bölgeler arasında Pasifik bölgesinin çeşitli adaları, Orta, Güney ve Kuzey Amerika’daki birçok ülke ve Batı Afrika’ya yakın adalar bulunmaktadır. Zika virüsünü taşıyan sivrisinek dünya çapında bulunduğundan, salgınların yeni bölgelere yayılmaya devam etmesi muhtemeldir. Zika virüsünü taşıyan sivrisinekler, Porto Riko ve Güney Florida dâhil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde bulunur.

Korunmasız cinsel ilişkide bulunanlar: Cinsel yolla da bulaşan Zika virüsünün izole vakaları bildirilmiştir. Hamilelik sırasında bebeğe de geçeceği için en iyisi ilişki sırasında kondom kullanmak ya da riskli bölgelerde güvensiz cinsel aktiviteden uzak durmaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top