Close

Kolesterolün bilinmeyen belirtileri

Kolesterol, vücuttaki hayati görevleri yerine getiren bir yağ maddesidir. Kolesterolün bir hastalık olması gereken bir miktar vardır ve bu miktar aşıldığında önemli ölçüde vücuda zarar vermektedir. Yüksek kolesterol oldukça tehlikelidir, bazı küçük belirtileri vardır ancak fark edilmesi testler dışında oldukça güçtür.

Kolesterol nedir?

Kolesterol, halk tarafından zararlı bir madde olarak görülse de aslında dolaşım sistemimizde bulunan bir yağ maddesidir. Miktarının normalden fazla olmasıyla beraber zararlı bir hale gelir. Kolesterolün yüksek miktarda olmasının iki tane temel sebebi vardır. Bunlardan ilki bireyin beslenme tarzıdır. Hayvansal gıdaların fazla tüketimi sonucunda vücuttaki kolesterol miktarının artması muhtemeldir. Diğer sebep ise karaciğerin üretmiş olduğu kolesteroldür. Karaciğerin görevi kanda bulunan kolesterolü yok etmek olsa da bir diğer görevi ise öğünlerin arasında kolesterolün kan dolaşımına salgılanmasıdır.

Kötü kolesterol (LDL)

Düşük yoğunluklu lipoprotein, halk arasında kötü kolesterol olarak bilinmektedir. Kötü kolesterol olarak bilinmesine rağmen bazı olumlu yönleri de bulunmaktadır. Aminoasitleri ve antioksidanların diğer hücrelere iletilmesini sağlamak olumlu bir yönüdür. Ancak olumsuz yönleri olumlu yönlerine kıyasla daha fazla olduğu için kötü kolesterol olarak tanımlanmaktadır.

LDL’nin temel sebebi beslenme bozuklukları ve genetiktir. LDL kolesterolünün yüksek olduğu insanlarda damar sertliği, kalbe yeterli oksijenin gitmemesi ve damar tıkanıklıkları gibi önemli sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Bunlar, kalp krizine sebep olan oldukça büyük etkenlerdir. Bununla beraber, yüksek kolesterol, tıkanmış olan damarlarda kanın pıhtılaşarak akciğer ya da kalpte trombozun oluşmasına sebep olabilir, bu da ani felçlerin yaşanması ile sonuçlanabilir.

İyi kolesterol (HDL)

Vücuttaki LDL oranı düşük olmalıdır ancak HDL yani iyi kolesterol oranının yüksek olması sağlık açısından daha iyidir. HDL’nin işlevi, fazla miktardaki kolesterolün sindirim sistemi ile dışarı atılabilmesi için karaciğere ulaştırılmasını sağlamaktır. HDL, damar tıkanıklığı gibi sağlık problemlerine yol açan LDL’nin vücuttan atılmasını sağladığı için iyi kolesterol olarak tanımlanmaktadır.

Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir?

Yüksek kolesterolün tehlikeli ve oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalık olmasının en büyük sebebi, kendisini çok fazla belli etmemesidir, vücutta ciddi anlamda bir belirti göstermemesidir. Yani uzun yıllar boyunca damar tıkanıklığı yaşıyor olabilirsiniz ama vücudunuzda bunu gösteren herhangi bir belirti fark etmeyebilirsiniz, kolesterol miktarınızın yüksek olduğunu anlamayabilirsiniz. Bir anda gerçekleşen kalp krizlerinin büyük bir miktarı fark edilmemiş olan yüksek kolesterol sonucunda meydana gelmektedir. Yüksek kolesterolü olan bazı kişilerin vücudunda, göz çevresinde, el ve ayaklarında yağ bezesi gözlemlenebilir. Yüksek kolesterol size kendisini fark ettirmez, belirtisi yok denecek kadar azdır bu nedenle rutin kontrollerle kolesterol oranınızı ölçtürmelisiniz. Bu kontrolleri yaptırmazsanız kolesterol, size kendisini belli etmeyecek ve ciddi bir sağlık problemi yaşamadan bunu anlamanız zorlaşacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top