Close

Kulak tıkanmasına çözüm önerileri

Kulak tıkanması nasıl geçer?

Farklı sebeplerden kaynaklanabilen kulak tıkanması rahatsızlığı, evde denebilecek doğal yollarla da iyileştirilebilmektedir.

Yaz aylarında denize girme, duş esnasında yaşanan aksilikler ve yüksek sese maruz kalma gibi pek çok farklı gerekçeden kaynaklanabilen kulak tıkanıklığı, evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle de tedavi edilebilir.

Elma sirkesi ve alkol yöntemi

Kulak tıkanıklığınızın nedeni mukoza tabakası ise elma sirkesini deneyebilirsiniz. Antibakteriyel özelliği sayesinde tıkanıklığa neden olan enfeksiyonu da iyileştirme özelliği taşıyan elma sirkesini, eşit miktarda saf alkolle karıştırın. Bir damlalığa koyduğunuz bu karışımı, tıkalı kulağınıza uygulayın. Ardından kulağınızı aşağı doğru tutarak sıvının birkaç dakika boyunca kulağın tuttuğunuz pamuğa akmasını sağlayın.

Tuzlu suyla gargara

Sinüslerinizde var olan enfeksiyonu temizleyebilmek ve kulak tıkanıklığınızı giderebilmek amacıyla uygulayabileceğiniz bu yöntemde bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyen. Ortaya çıkan karışımla gargarayı uygulayın.

Doğal burun spreyi

Mutfakta hazırlanabilen bu burun spreyi için suyu kaynatın ve bir bardağını ayırarak oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Geniş ve temiz bir kaba aldığınız suyun içerisinde yarımşar tatlı kaşığı koşer tuzu ile kabartma tozu ekleyin. İyice karıştırdığınız bu spreyi bir damlalığa dökün ve burun deliklerinize uygulayın.

Sarımsak yağı

Hem kulak tıkanıklığınızı açan hem de enfeksiyonunuzu gideren doğal bir mucize olan bu yöntem için iki ya da üç diş sarımsağı soyun ve ezin. Üzerine bir yemek kaşığı yağ eklediğiniz karışımı birkaç dakika ısıttıktan sonra ocaktan alarak soğumasını bekleyin. Hazırladığınız karışımı tıkanan kulağınıza dökün ve iki dakika kadar kulağınızın içinde kalabilmesi için kulağınıza pamuk tıkayın. İki dakikanın ardından sıvının kulağınızdan dışarı akmasına izin verin ve bu işlemi birkaç defa tekrarlayın.

Buhar

Buhar solumak da en basit yöntemlerden biri olmasına rağmen kulak tıkanıklığını gideren alternatif yollardan biridir. Buhar tedavisi için bir kaynar su tenceresinin içine lavanta ve nane gibi esanslardan damlatın. Hem güzel kokan hem de daha etkili bir hale getirdiğiniz buhar tenceresinin üzerine eğilin ve çevrenizi havluyla sarak kendinizi buhara maruz bırakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top