Close

Kuru Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır?

kuru-sampuan-nedir-nasil-kullanilir

kuru-sampuan-nedir-nasil-kullanilir

Kuru şampuan nedir sorusunun cevabı olarak saçın yağlı görünümünden pratik bir şekilde kurtulmasını sağlamak ve ince telli saçlar için hacim verme amacıyla üretilmiş bir saç ürünüdür denilebilir. Kuru şampuan, saçın suya gereksinim duymadan temiz görünmesini sağlamaktadır. Saçı yıkayacak vaktin bulunamadığı acil durumlarda günü kurtaran işlevsel bir ürün olarak sıkça tercih edilmektedir.

Bileşeninde mısır ya da pirinç nişastası bulunur. Taze çiçeksi veya tropik kokuların hâkim olduğu kokulardan oluşan bir formülü vardır. Kuru şampuan, çok eski zamanlarda saçın kepeklenmesini önlemek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Kuru şampuanın keşfedilme hikâyesi ise köpeklerin temizliği ve tüylerinin daha sağlıklı, canlı görünmesi amacıyla üretilmeye başlanmıştır. Bir süre bu şekilde kullanılmaya devam ettikten sonra bu ürün insanlar için uygun olabilir mi sorusu oluşmaya başlamıştır. Daha sonra insan derisine uygunluğu için çalışmalar yapılmaya başlanmış, başarılı sonuçlar alındıktan sonra üretime geçilmiştir.

Amerika ve Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır kullanılan bu ürün, ülkemizde de son birkaç yıldan beri oldukça yaygın bir hal almıştır.

Kuru Şampuan Ne İşe Yarar?

Kuru şampuan pudralı yapısıyla saç derisinde bulunan fazla yağı arındırmak için kullanılır. Özel formu sayesinde saç diplerinde beyaz görüntü ve kalıntı bırakmaz. Bununla birlikte saça hacim katması gibi etkileri de vardır. Özellikle ince telli saçların hacimsiz sönük görünümünü ortadan kaldırarak saçın kalınlaşması amacıyla kullanılır. Saçları çabuk yağlananlar ve yoğun hayat temposunda gün içerisinde birden fazla yerde olması gerekenler için oldukça pratik ve işlevsel bir saç ürünüdür. 5 dakika içerisinde saçın görünümünü tazeleyerek canlı bir görünüm sunmaktadır. Farklı çeşitleri ile birden çok koku hatta saç rengine uyumlu ürünler bulmak mümkündür.

  • Ağırlaşan saçların görünümü de hacimsiz durmaktadır. Bu sebeple yapılan saç modellerinde istenilen etki alınmadığı zaman saça kuru şampuan uygulamak harika bir çözüm olur.
  • Gün içerisinde saçın daha temiz ve hoş bir kokuya sahip olmasını isteyenler için de tercih edilecek bir üründür.
  • Spordan sonra duş almaya zaman bulunamayan durumlarda kurtarıcınız olacaktır.
Kuru Şampuan Kimler için Uygundur
Kuru Şampuan Kimler için Uygundur

Kuru Şampuan Kimler için Uygundur?

Kuru şampuan öncelikle zaman sıkıntısı çeken; işe, okula veya acil bir durumla dışarı çıkmak zorunda kalmış, gün içerisinde spor aktivitelerinden sonra başka yere yetişmek durumunda olan kişiler için vazgeçilmez ürünlerden olmuştur. Saçı çabuk yağlanan ve her gün yıkamak istemeyenler için günü kurtarırken aynı zamanda saça hacim kazandırma avantajı da sağlar. Ayrıca bu ürünü kepek sorunu yaşayan kişiler de rahatlıkla kullanabilir. Bir de bu seçenekler arasında saç rengine göre tercih edilebilecek ürünler yer almaktadır. Bu ürünlerin avantajlarından biri beyaz kalıntı bırakmadığı için pudralı bir görünüm ihtimali yaşanmaz, ayrıca saç diplerinde boşluk sorunu yaşayanlar için oldukça idealdir ve saçlarda yer alan boş alanları doğal bir şekilde doldurmuş olur.

Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır?

Saçın yağdan arındırılması veya hacim katmak istenildiği zamanlarda kuru şampuanı doğru ve etkili bir şekilde kullanarak kısa sürede istenilen sonuçlar elde edilecektir. Toz ürünler de bulunmaktadır ancak daha fazla zaman alan bir uygulamadır. Dolayısıyla en hızlı sonuç sprey ürünlerle alınır. Kuru şampuanın nasıl kullanıldığı konusunda birkaç adım bulunmaktadır.

  • Öncelikle sprey şeklinde olan formu tercih ediliyorsa, şişeyi iyice çalkalamak gerekir.
  • Daha sonra saç diplerine doğru yaklaşarak 30 cm uzaklıktan uygulamaya başlanır. Ürünün eşit dağılması için tarayarak küçük tutamlar halinde ayırdıktan sonra saçı yukarıya kaldırmak gerekir. Böylece saç diplerine ürün tam anlamıyla nüfuz etmiş olur.
  • Tüm saça bu uygulamayı yaptıktan sonra 5 dakika kadar beklenir. Parmak uçlarıyla saç diplerine hafifçe masaj yapılır. Bu uygulama ile ürünün saça daha iyi yerleşmesi sağlanır ve olası pudra görünümü engellenmiş olunur.

Kuru Şampuanın Faydaları Nelerdir?

Kuru şampuan, zamandan tasarruf sağlamak isteyenler için birebirdir. Saçlar birçok sebeple yağlanır ve duşa ihtiyaç duyulur. Bu işlem, duşa zaman ayıramayacağınız acil durumlarda sorununuzu kısa sürede çözüme kavuşturacaktır. Ayrıca saçta daha hacimli bir görünüm istendiği günlerde bir gece öncesinden uygulayıp uyuduktan sonra ertesi gün istenilen görünüme kavuşmak mümkündür. Saçınız temiz olsa bile tüm gün bulunulan ortamın etkisi ile kötü kokular saçta toplanabilir, bu gibi durumlarda duş alma imkânı yoksa bu pratik ürünle hoş bir koku ile günün geri kalanına devam edilebilir.

Kuru Şampuan Saça Zarar Verir mi?

Kuru şampuanın yaygınlaşması ile birlikte birden çok ürün seçeneği de beraberinde gelmiştir. Bu ürünün hızlı hayat temposunda günlük kurtarıcı olarak görülmesi normaldir. Ancak zaman içerisinde saç yıkamak yerine sıklıkla bu ürünleri tercih etmek bazı saç derisi sorunlarını da meydana getirebilir. Kuru şampuan kullanıldıktan sonraki gün yıkanırken saç derisine masaj yaparak pudradan arındırılması gerekir. Aksi takdirde bu ürün zamanla birikmeye başlayacaktır.

Saç diplerinde biriken ürün, kıl köklerinin tıkanmasına neden olur. Bu tıkanmalar sonucu iltihaplı sivilceler ve saçın doğal nemini kaybetmesi gibi sorunlar baş gösterebilir. Ayrıca kepek sorunları da ortaya çıkabilir. Kuru şampuanlar acil durumlarda kullanılması gereken geçici çözümler olarak görülmelidir. Saç hijyeni için suyla yıkanmak ölü derinin ve bakterilerin temizlenmesi anlamına gelmektedir. Bir diğer faktör ise kırılgan ve hassas saç tipine sahip kişilerin bu ürünü her gün kullanmaması gerektiği yönündedir.

Ev Yapımı Kuru Şampuan Nasıl Yapılır?
Ev Yapımı Kuru Şampuan Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Kuru Şampuan Nasıl Yapılır?

Yoğun hayat temposunda birden fazla yere yetişme telaşındayken duş almaya vakit kalmayabilir. Bu gibi acil durumlarda ise kendi yaptığınız doğal bir kuru şampuan tercih etmek isteyebilirsiniz. Böylece fazla abartıya kaçmadan kullanıldığında diğer hazır ürünlere nazaran daha az zararlı içerikler olacaktır. Her ne kadar doğal ürünler de olsa bir sonraki gün mutlaka saç derisine masaj yaparak arındırmak gerekir.

Birkaç basit ürünle ev yapımı kuru şampuan yapmak mümkün. Kuru şampuanınız hem oldukça pratik hem de doğal içeriklere sahip olması açısından rahatlıkla kullanılabilir.

Malzemeler:

  • Mısır nişastası
  • Kakao tozu
  • 5 damla lavanta yağı
  • Kavanoz ve uygulamak için makyaj fırçası

Yapılışı

Eğer saç renginiz siyah veya koyu kahve tonlarında ise kakao tozu 70 gram, kahverengi ve kumral saçlı ise kakao tozu 50 gram, açık kahve ve sarı ise kakao tozu 30 gram olmalıdır. Mısır nişastası ile kakao tozunun toplam gramı 100 olacak şekilde ayarlanır. Saç renginize göre kakao tozundan geri kalan gram kadar mısır nişastası ilave edilmelidir. Mısır nişastası ve kakao tozu karıştırıldıktan sonra lavanta yağı eklenir. Cam kavanozun içerisinde tüm karışım homojen bir hal alana kadar karıştırılır. Bu karışım hava almayacak bir şekilde saklandığında uzun süre kullanılabilecektir.

Kullanımı

Kullanılmayan bir pudra veya allık fırçası ile bu karışım saç diplerine parça parça uygulanır. 5 dakika kadar saçın ürünü çekmesi beklenir. Uygulamayı yaptıktan sonra saçın taranmasında fayda vardır. Daha sonra saç diplerine masaj yaparak ürünün iyice saça tutunması sağlanır. Son olarak saçın fazla tozdan arındırılması için saçı silkelemek gerekir.

Böylece içeriğinde neler olduğunu bildiğiniz doğal ev yapımı kuru şampuan ile canlı görünüme sahip hacimli saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top