Close

Maca tozunun 6 mucizevi faydası

Maca, Peru’da yetişen ve yöre halkı tarafından Peru ginsengi olarak bilinen aslında turpgiller ailesinden olan bir kök bitkisidir. İçerdiği besin değerleriyle kronik yorgunluğu, devamlı uyku halini yok edip vücuda güç pompalayan bir enerji kaynağı. İnkalardan beri güç ve enerji için kullanılan bu bitkinin faydalarını sizler için derledik.

Maca, 2000 yıldır Peru bölgesinde bilinen, İnkaların hüküm sürdüğü dönemde para yerine kullanılan mucizevi olduğuna inanılan bir bitki. İnka savaşçıları güç kazanmak için düzenli olarak Maca tüketirlermiş, İspanyollar galip geldikten sonra İnkalardan öğrendikleri Maca’yı askerlerine ve yorgun düşmüş atlarına yedirmişler. Atların güç kazandığını ve doğurganlıklarının arttığını fark ettiklerinde kendileri de tüketmeye başlamışlar.

Peru’daki Ant Dağlarında 4200 metre yükseklikte yetişen hem aşırı sıcağa hem de aşırı soğuğa maruz kalarak yetişen Maca; bu özelliğiyle adaptojen sıfatını taşımaktadır.

Maca’nın faydaları nelerdir?

  • Maca; B1, B2, C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, fosfor gibi mineraller yanı sıra lif, protein ve faydalı yağ asitlerini de içeriğinde barındırır.
  • Maca, hem kadınlar hem de erkekler üzerinde üreme hormonlarını yani libidoyu arttıran bir özelliğe sahiptir. Düzenli kullanımda hormon değerlerini düzenler; sperm ve yumurta kalitesini arttırır. Doğurganlık üzerinde aktif pozitif etkileri klinik araştırmaları sonuçlarıyla kanıtlanmıştır.
  • Maca’nın kadınlar üzerinde pozitif etkisi bununla sınırlı değil, kadınların regl dönemlerindeki depresyon, duygu durum değişikliği, adet ağrısı gibi birçok semptomu azalttığı da gözlemlenmiştir. Ayrıca uzmanlar tarafından menopoz etkilerini azalttığı da belirtilmektedir.
  • Maca, doğal bir enerji bombası olma özelliği taşır. Kronik yorgunluğunuz, uyku haliniz varsa ya da sporcu iseniz enerji kaynağı olarak düzenli Maca tüketmenin faydalarını görebilirsiniz.
  • Maca, içerdiği çinko mineralleri sayesinde saçların koparak dökülmesini engellemektedir. Sivilceleri azaltmakta kullanılan Maca’nın cildi güzelleştiren etkisi bulunmaktadır.
  • Sinir sistemini düzenleyerek anksiyete, stres, uyku bozukluğu gibi sinirsel hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Maca nasıl tüketilmelidir?

Maca’yı tüketmenin en iyi yolu pişirmeden tüketmek olduğu belirtiliyor zira pişirilince birçok sebzede olduğu gibi besin değerlerinin büyük bir kısmı ölüyor. Kök bitkisi halini çiğ olarak salatalarınıza katabilirsiniz. Fakat en etkili formunun toz hali olduğunu belirtildiğini söylemekte fayda var.

Maca tozunu; çay, smoothie gibi içeceklere, yoğurda, soğuk puding gibi pişirilmeyen tatlılara karıştırarak tüketebilirsiniz.Maca tozunu yiyecek ve içeceklerinize katmak için marketlerden temin edebilirsiniz. Günlük önerilen Maca tozu dozu 1500-3000 miligramdır bu da ½-1 çay kaşığına tekabül eder.  Tüm ölçeği tek seferde tüketmek yerine dozajlara bölmeniz daha faydalı ve düzenli olacaktır.

scroll to top