Close

Masaj Yağı Tavsiye: Cilt Tipinize Göre En İyi Seçenekler

Therapist pouring massage oil at spa

Therapist pouring massage oil at spa

Hayatın Enerjisine Dokunan Bir Adım : Aromaterapi

Yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde bitki formlarının vücudumuza olan mucizevi etkilerinin payı oldukça fazladır. Doğanın insanlara cömertçe sunulabildiği , tamamlayıcı ve destekleyici doğal yöntemlerden biri olan aromaterapi, botanik biliminin bitki varyasyonu içinde, bitkilerin  çiçek, tohum, dal, kök, yaprak gibi alternatif bölgelerinden buhar distilasyonu ile elde edilen, birbirinden farklı  frekansları ve titreşimleri olan, kendine ait kokusu ve iyileştirici özelliği bulunan yağların, ruhsal, beden sağlığı ve zihinsel ferahlık hali için kullanıldığı ek bir  tedavi yöntemidir. Aromaterapide kullanılan esansiyel yağlar, biomatik bitkilerde elde edilen, buhar distilasyonuyla canlılığı kaybetmeden yüzde yüz doğal metotlardan elde edilmesi gerekir. Doğal yağlar, sadece çevreye hoş koku yaymak değil, biyodinamik özlerinin, bütünsel boyutta, psikolojik, ruhsal, bedensel, zihinsel onarım, rahatlama sağlayan şifalı dokunuşlarla etki eder. Aromaterapide, masaj, kompres gibi hafif dokunuş şekillerinde en çok kullanılan lavanta yağı, İnsan konforunu önemseyen cilt bakımından sağlığa kadar her yerde mucizevi etkisini kanıtlamıştır. Cilt çatlaklarının giderilmesinde, stres, kaygı gibi duygu durum bozukluklarında, saç sağlığında, kas ve eklem ağrılarının azaltılmasında, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlarının iyileştirme süreçlerindeki etkisi büyüktür. Onun dışında, çay ağacı, defne yaprağı, nane, okaliptüs yağları aromaterapide kullanılan ruhsal ve vücut sağlığına destek veren diğer yağladır. Aromaterapi uygulaması sadece insanlar üzerinde sınırlı değildir. Evcil hayvanların genel sağlığını ve bakımında da iyileştirici rol oynar. Evcil hayvanlar için kullanılan masaj yağı, mantar önleyici, sakinleştirici, antimikrobiyal, ağrı kesici, antiviral özellikte olması gerekir. Nane yağı, papatya yağı, elemi yağı, karanfil, kekik gibi uçucu yağlar evcil hayvan aromaterapisinde kullanılarak hayvanın karaciğer ve sindirim sistemini düzenleyici etki yaratır. Maksimum fayda sağlanması için yüzde 100 saf esansiyel yağ kullanımına dikkat edilmelidir.

Massage oil
Massage oil

Masaj Yağı Tavsiye Cilt Tipinize Göre En İyi Seçenekler

Rahatlama ve cilt hasarının giderilmesinde cilt bakımı avantajlarının önemi büyüktür. Cilt bakım rutininizde bulunması gereken cilt dostu doğal masaj yağlar ile daha sağlıklı, neme doymuş, kusursuz cilt bariyerine sahip olabilirsiniz. Yağların cildinize faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Tıkalı gözenekleri açarak siyah noktaları giderir.
 • Cildinizi neme doyurur.
 •  Ağır ve sert kimyasallar barındırmadığından daha sağlıklı ve daha genç cilt görünüme sahip olunur.
 • Hassas cilt yapılarına uygun olduğundan uygulama sonrasında cildinize zarar vermez.
 • Kırışık ve ince çizgi görünümü azaltır.
 • Cildin pH dengesini korur.
 • Cildin daha pürüzsüz ve daha canlı görünmesini sağlar.

Yüzünüze uyguladığınız yağların, cilt tipi yapınıza uygun olması oldukça önemlidir. Genetik yapı, çevresel faktörler, ilaç kullanımı, hormonlar cilt tipinizi etkileyen faktörlerdir. Doğru cilt analizi, alacağınız sonucu fazlasıyla etkiler. Örneğin kuru cilt özelliğine sahip olan kişiler için içinde oleik asit bulunduran yağlar sıklıkla tavsiye edilir. Fındık, avokado, badem yağları kuru ciltler için uygun yağlardır. Son yıllarda popüler olan ve kuru ciltler için en iyi çözüm olarak görülen argan yağı, dermokozmetik alanında sıklıkla kullanılır. Güneş nedeniyle oluşan cilt lekelerinin giderilmesinde, vücutta oluşan çatlak görüntüsünün azaltılmasında, cildi nemlendirmek, cilt ton farkını eşitlemek için kullanılır. Argan yağının içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde hücre yenilenmesi ve yaşlanma karşıtı olarak doğal bakım süreçlerinde kullanılır. Saç bakımlarında da kullanılan bu yağlar, saçların köklerini besleyerek daha parlak, canlı ve daha güçlü bir görüntü sunar. E vitamini yağı, kuru ciltler için önemli yağlardan biridir. Yıpranan kuru cildi iyileştirir. Yaşlanma belirtilerini geciktirir. Cildi neme doyurarak cilt esnekliğini sağlar. Peki ya yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler hangi yağı kullanmalı? Aşırı sebum üretiminden kaynaklanan yağlı ciltler, gözenekleri büyük ve sivilce oluşumuna meyilli ciltlerdir. Bu yüzden kullanılacak olan yağlar, mutlaka linoleik asit içermelidir. İçinde linoleik asit içeren yağlar, çuha çiçeği yağı, üzüm çekirdeği yağı , ayçiçek yağı, kenevir tohumu yağı olarak sıralanabilir. Tüm cilt yapılarına uygun olan yağlar da vardır. Örneğin jojoba yağı, yeterli düzeyde oleik asit içerir. Tıkanan gözenekleri uyararak cildin sağlıklı görünümünü sağlar. Akneye meyilli cilt tiplerine göre uygun olan jojoba yağı içeriğinde yer alan A ve E vitamini sayesinde sivilce görünümünü azaltır ve aynı zamanda cildin daha genç görünmesini sağlar. İçindeki yağ asitleri sayesinde cilt kusurları ile savaş verir. Hem cilt, hem saç hem de vücut bakımında da nemlendirici görevi görür. Saçları besleyerek saçların, canlı ve parlak görünümünü sağlar. Kullanım alanları oldukça yaygın olan jojoba oil, losyonlar, saç bakım kremleri, şampuanlar, cilt maskeleri, el-vücut bakım kremlerinin içeriğinde bulunur. Antioksidan içerikli Hindistan cevizi yağı, saç bakımlarında, yeme rutinlerinde, iltihap gidermede fayda sağladığı gibi cilt bakımlarında da önemli bir yer edinir. Ciltteki, tıkalı gözenekleri açar. Akneleri kurutur. Tırnak kırılmalarında ve tırnak etlerine karşı besleyicidir. Güneş ışınlarına karşı cilt bariyeri oluşturur. Cildi nemlendirerek pürüzsüzlük hissi verir. Çatlayan, yazın ve kışın kuruyan dudaklara sürüldüğünde balm etkisi verir. Cildi çevresel faktörlere karşı korur.

Sağlık ve Wellness

Sağlık ve wellness birbiri içinde bütünleşen iki ayrı kavramdır. Wellness, iyi olma durumu, iyi olma hali anlamlarını taşır. Kişinin ruhsal ve psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi demektir. Sosyal ve sağlık açısından kişinin yaşam kalitesini arttırmayı amaç haline getirmiştir. Kişinin birçok sebepten kendine yarattığı mutsuzluk ve depresyonla savaş halindedir. Zihinsel, ruhsal rahatlamanın yanı sıra fiziksel yönden kişinin esenliğini sağlar. Daha başarılı bir hayat için welness’in önemini göz ardı etmememiz gerekir. Yaşam kalitenizi arttırmayı ve size kendinizi sevmeyi öğretmeyi amaçlayan wellness birer iyi yaşam yolculuğudur. Potansiyelinizi arttırmak için tasarlanan bir yaşam şeklidir. Hayatınızda yer alan sosyal, mesleki gibi durumları dengede tutmanızı sağlar. Anti-Stres tedaviler ile kişinin olağan ruhsal ve fiziksel durumunu düzelterek hayatı güvenilir dilde yaşamayı öğretir.

Hayata Uyarı Sinyalleri Vermek

İş ortamında ya da günlük hayatta karşılaştığımız stres maalesef ki vücudumuza olumsuz bildirim olarak geri giriyor. Çeşitli rahatlama teknikleri sayesinde vücudumuza olumlu dokunuşlar yaparak o vücudumuza giren negatif elektrikleri yok etmek mümkündür.

 • Yüz yogası: Cildinize göre seçtiğiniz yağlarla birlikte yüzünüze masaj yoluyla hafif dokunuşlar yaptığınızda cilt kalitesini arttırıcı etkisi bir yana cilt kaslarınızı aktive ederek ruhsal şekilde rahatlama sağlar.
 • Spa: Sudan gelen şifa anlamına gelen spanın ağrıları hafifletme, kas gerilimini uyarma ve stresi azaltıcı etkisi vardır. Su ve yanında taş veya aromatik yağlar gibi spa ürünleri ile yapıldığında İnsanın ihtiyacı olan bedensel ve zihinsel rahatlamayı gerçekleştirir.
 • Meditasyon: Farkındalığınızı ön plana çıkararak zihinsel bir rahatlama sağlar. Doğru nefes egzersizleriyle de eşlik edilerek kişinin stres yönetimini düzene sokulmasına yardımcı olur.
 • Masaj uygulamaları: Kendinize hafif dokunuşlarla yaptığınız farklı masaj teknikleri, zihninize uyarıcı etkiler göndererek vücudunuzun dengesini yerine getirir. Kendinize birkaç dakika ayırarak yapacağınız ve derin nefes egzersizleri kombinasyonuyla gerçekleştireceğiniz küçük dokunuşlar size oldukça iyi gelecektir. Thai, aromaterapi, baş-boyun-omuz masajlarıyla hem yaşadığınız stresi azaltacak hem de anksiyete, panik atak gibi olumsuz problemleri açmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

scroll to top