Close

Mastürbasyonun insanlar üzerindeki etkileri

Mastürbasyon yıllar boyunca din dışı bir günah öğesi olarak ve vücuda, zihne ve insan psikolojisine oldukça zararlı bir eylem olarak görülmüştür. Özellikle Orta Çağ Avrupası için bu durum kilisenin mutlak surette yasaklamış olduğu bir eylemdi. Fakat yıllar sonra özellikle histerili kadınlar üzerinde doktorlar tarafından uygulanmaya başlanması ile birlikte günümüze kadar giderek yaygınlaşmıştır. Mastürbasyon, üzerinde çeşitli araştırmalar yapılması sonucu yararları ve zararları gözler önüne serilerek herkesin kabullendiği genel geçer bir eylemlilik halini almıştır.

Mastürbasyon nedir?

Mastürbasyon aslında kısa tabiri ile otoseksüelliğin rutine dönmüş ve bireyselleşmiş bir halidir. Kişinin cinsel istek ve arzularını çözüm odaklı ve yine kendisi tarafından gidermesidir. Çözüm odaklı olabildiği gibi mastürbasyonu otoseksüellik derecesinde yaşayan insanlar da bulunmaktadır. Kadın ve erkek cinselliğinin önemli bir parçasıdır ve kişinin kendi cinselliğini keşfetmesindeki ilk ve en önemli adımdır. Hele ki toplum ve aile baskısının yoğun şekilde yaşandığı toplumlarda mastürbasyon oldukça yaygındır. 

Kadın ve erkek bedeni için farklı çeşitlerde gerçekleştirilse de temel mantığı olarak tamamen aynıdır. Hayal gücü aracılığı ile olabildiği gibi çeşitli görsel ve video kaynaklar aracılığıyla da destek alınarak yapılmaktadır. Hatta bu nedenle porno sektörü de son 100 yılda oldukça gelişmiştir. Mastürbasyon kişinin kendi cinselliğini ve fantezi dünyasını keşfetmesinin yoludur.

Mastürbasyonun yararları nelerdir?

Mastürbasyon eylemi kişilerin tercihine kalmış bir eylemdir. Hem zararları hem de yararları bulunmaktadır. En büyük ve en önemli faydası sonuca yönelik oluşudur. Cinsel isteğin giderilmesidir kısaca. Aynı zamanda stres seviyesini düşürmektedir. Yoğun bir iş gününden sonra yapılan mastürbasyonun stres seviyesine oldukça düşürdüğü bilinmektedir. Orgazma ulaşmak açısından özellikle de kadınlar için faydalıdır. Özellikle kritoral orgazm sayesinde kadınlar daha çabuk orgazma ulaşmaktadırlar. Her iki cinsel kimlik için de cinselliğini keşfetme imkanı sunmaktadır. Gribal enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltmaktadır. 

Erkeklerde mastürbasyon yapmak, kalp krizi risklerini azaltmaktadır. Kadınlarda strese bağlı migreni önlemektedir. Regl dönemi ve öncesi yaşanan ağrıları azaltmakta yardımcı olur. Mastürbasyon sonrası yaşanan orgazm ile birlikte endorfin salgılanır ve bu da hem günü daha sakin geçirmeye yarar hem de uyku kalitesini yükseltir. Yine kadınlarda pelvik kaslarını ve pelvik kası işlevlerini büyük ölçüde geliştirmektedir.

Mastürbasyonun zararları nelerdir?

Özellikle çok sık yaşanan mastürbasyonlar sonucu bazı insanlarda mastürbasyon bağımlılığı ve mastürbasyon olmadan orgazm olamama gibi durumlar yaşanabilmektedir.  Bu bağımlılık sonucu kişiler partnerleri ile ilişkiye girmemekte, girseler dahi mastürbasyon yapmadan orgazm olamamaktadırlar. Yine aynı şekilde çok sık mastürbasyon yapan kişilerde özgüven düşüklüğü görülebilmektedir. 

Erkeklerde sık mastürbasyon yapmak, erken boşalmalara ve sertleşme problemlerine neden olmaktadır. Yine sık mastürbasyon yapan kişilerde dalgınlık ve dikkat eksikliği de gözlemlenmektedir. Veya bu kişiler hoşlandıkları cinsiyete ve yönelime sahip insanlarla ilişki kurmaktan kaçmaya başlayabilirler. Çünkü mastürbasyon daha kolay gelmektedir. Ve bazen bu kişilerde aşk, sevgi ve cinsellik kavramları anlam bağlamında karışabilmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top