Close

Peniste Egzama Neden Olur?

peniste-egzama-neden-olur

peniste-egzama-neden-olur

Egzama, birçok faktör sebebiyle ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Gözle görülebilir olması, dış faktörlerle sürekli temas halinde bulunması sebebiyle bireyin yaşamını olumsuz etkileyen hastalıklardandır. Cilt yüzeyinde kuruluk, kaşıntı ve pul pul döküntülerin olduğu kronik cilt rahatsızlığıdır. Ciltte kaşınma, kırmızı noktalara bağlı olarak açık kesiklere neden olabilir. Peniste ve genital bölge yakınlarında olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir. Peniste egzama farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Penisteki Egzama Çeşitleri Nelerdir?

 1. Atopik dermatit: Bu çeşit tipik egzamadır. Doğumdan beri süregelen herhangi bir dönemde peniste egzama olarak ortaya çıkabilir, net bir nedeni bulunmaz. Döküntü, kaşıntı ile belirtileri ortaya çıkar.
 2. Kontakt dermatit: Bu egzama çeşidinde alerjenler ya da kimyasal ile temas sonucu ortaya çıkar. Penise dokunan prezervatif, iç çamaşırı gibi unsurlar peniste egzamayı tetikleyebilir.
 3. Seboreik dermatit: Yağ bezlerinin bulunduğu bölgelerde ortaya çıkan egzama çeşididir. Genellikle saç derisi, sakal içlerinde görülür ancak peniste de ortaya çıkabilir.

Peniste Egzama Neden Oluşur?

Egzama, çevresel ve genetik faktörler sonucu ortaya çıkan cilt hastalığıdır. Vücudumuzda filaggrin oluşturmaktan sorumlu genler vardır,  filaggrin bir çeşit proteindir. Bu protein ile cildin üst tabakasında koruyucu bariyer oluşur. Yeterince üretilmediği zaman cildin nem oranı düşer böylece bakteriler vücuda girebilir. Egzama sorunu yaşayan pek çok insanın filaggrin oluşturmadan sorumlu olan genlerde mutasyon vardır. Peniste egzamaya çevresel faktörler de sebebiyet vermektedir. Bu olası faktörler ise şöyledir:

 • Şampuan, sabun gibi hijyen ürünlerindeki kimyasal içerikler
 • Polyester veya yün içeriklerine sahip giyim ürünleri
 • Islak mendillerde bulunan antibakteriyel içerikler
 • Sigara kullanmak
 • Formaldehit içeren ürünler

 

Peniste Egzamanın Belirtileri Nelerdir
Peniste Egzamanın Belirtileri Nelerdir

Peniste Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın her çeşidi için genel olarak ortak belirtiler vardır. Bunlar;

 • Döküntü ile başlayan kaşıntı ve duyarlılık
 • Kırmızı ve engebeli bir cilt dokusu
 • Rahatsızlık verecek derecede cilt kuruluğu
 • Kahverengi veya kırmızı renkte cilt lekelerin ortaya çıkması
 • Pullu cilt

Genital siğiller veya cinsel yollarla bulaşan enjeksiyon sonucu bu belirtilerden farklı olarak başka semptomlar da ortaya çıkabilir.

 • Kanama
 • Baş ve vücut ağrısı
 • Ateş, titreme
 • Olağan dışı penis akıntısı

Peniste egzama sadece cildinizi etkiler. Üreme sisteminizde fark edilecek başka belirtilere ortaya çıkmaz. Deride görülen kızarıklık, kuruluk gibi egzamaya işaret edilen belirtiler varsa ve yakın zamanda yeni bir partnerle cinsel ilişki yaşanmamışsa tahrişe bağlı penis egzamasıdır. Bu belirtileri herhangi bir sebep olmaksızın yaşıyorsanız bir doktora danışmanızda fayda var.

Peniste Egzamanın Bulaşıcılığı Var mıdır?

Peniste egzama bulaşıcı değildir. Egzama, cinsel ilişki ya da penisin temas etmesiyle yayılmaz. Bu sebeple ekstra önlem alınmasını gerektirecek bir cilt hastalığı değildir. Ancak ciddi belirtiler yaşanıyorsa, cinsel ilişki esnasında bu durum daha rahatsız edici olabilir. Döküntü oluşan bölgeyi kaşımak açık kesiklere neden olabilir, böylece enfeksiyona yatkın bir hal alır. Bu gibi bir durumda antibiyotik tedavisi gerekecektir. Tedavi bitene kadar cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılmalıdır. Bu sebeple doktorunuza danışarak en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Egzama ile Mantarı Birbirine Karıştırmayın

Peniste egzama ile mantar hastalıkları genellikle karıştırılır. Mantar mikrobiktir. Ciltte derinin ortasının beyazlaması etrafının kızarması sonucu kabarması ve kaşıntı belirtileri ile ortaya çıkar. Nemli ortamları severler, parmak arası, kasık ve kalça gibi bölgelerde bulunurlar. Tedavisi ise kolaydır. Ancak egzamalar genellikle kendini tekrar ederler. Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan egzama çeşitleri tedavi edilse bile dikkat edilmediğinde tekrar olarak yaşanabilecek bir cilt hastalığıdır. 

Peniste Egzamanın Geçmesi Bitkisel Tedavi ile Mümkün mü?

Eğer bu peniste egzama belirtilerini hafif şekilde yaşanıyorsa, bitkisel yöntemlerle veya reçetesiz kullanabilen ilaçlarla rahatlamak mümkün. Bitkisel tedavi yöntemlerinden birkaç öneri ise şu şekildedir:

 • Soğuk kompres kullanın. Bir bezi soğuk su ile nemlendirin, egzama görülen yere hafifçe bastırın. Bu yöntemi gerektikçe 20 dakika kadar uygulayın. Veya buz torbasını havluya sarıp aynı şekilde uygulama yapabilirsiniz.
 • Yulaf ezmesi banyosu yapın. Kaşıntıyı azaltmak için 1 fincan yulaf ezmesini ılık suya ekleyin. Bu şekilde banyoda bir süre bekleyin. Ya da yulaf ezmesini süt ile şişmesini bekledikten sonra, egzamadan etkilenen bölgeye sürün ve üzerini bir bandaj ya da sargı bezi ile kapatın.
 • Reçetesiz satılan OTC, alerji ilaçları kullanabilirsiniz. Alerjik reaksiyonlar için hafif içerikli ilaçlar kullanabilirsiniz.
Doktora Gidilmesi Gereken Semptomlar Nelerdir
Doktora Gidilmesi Gereken Semptomlar Nelerdir

Doktora Gidilmesi Gereken Semptomlar Nelerdir?

Tüm bu uygulamalar sonucu belirtiler bir hafta içerisinde geçmemişse veya daha ciddi belirtiler göstermeye başlamışsa vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekir. Peniste görülen egzama için cildiye veya dermatoloji doktorlarından randevu almalısınız. Bu belirtiler ise şöyle:

 • Yüksek ateş
 • Penisten gelen bulanık akıntı
 • İdrara çıkarken zorluk yaşamak
 • İdrar yapma esnasında ağrı duymak
 • Alt karın bölgesinin ağrıması
 • Testislerde şişlik

Klinik Tedavisi Nasıl Olur?

Doktorunuz tarafından egzama teşhisi konulursa, egzama ataklarını tedavi etmeye yönelik birden çok tedavi yöntemi arasından hasta için en uygun olanı tercih edilir. Reçeteli ilaçlarla tedavi sürecinizi başlanır, egzamanın çeşidine göre ilacın dozu farklılık gösterecektir. Ciddi bir egzama durumda doktor tavsiyesi ile fototerapiye başlanabilir. Fototerapi, cilde şiddetli ışığa maruz bırakarak tedavi etme yöntemidir. Bu şekilde egzamanın semptomları hafifler. Kaşıntılı bölgenin kaşınması halinde açık kesiklere yol açması iltihap riskini artırabilir. Bu durumda ise ömür boyu sürecek herpes simplesk yani uçuk haline dönüşebilir. Bu yüzden belli bir süre içerisinde bitkisel tedavilere cevap vermezse en yakın sürede klinik tedavi başlamalıdır. Aksi takdirde sürekli kaşınma sonucu oluşan kalıcı bir kalın cilt ve pullu görünüm oluşur. Bunun yanında saman nezlesi olarak da bilinen alerjik reaksiyonlar oluşu ortaya çıkan nezle görülebilir. Kronik astım da bir diğer komplikasyonlar arasındadır.

Peniste Egzamayı Önlemenin 5 Yolu

Egzama ataklarında şiddetli kaşınma ve kuruluk hissi hafifletilmeden önce genellikle birkaç gün sürebilir. Her zaman öngörülebilir durumda değillerdir. Birkaç basit yöntemde peniste egzama oluşmasını önleyebilirsiniz.

 1. Egzama tetiğine neden olabilecek alerjenleri öğrenmek için test yaptırın. Hangi kimyasal maddeye alerjiniz olduğunu, polen, küf veya başka materyallere karşı vücudunuzun tetiklenme yatkınlığı var olup olmadığını doktorunuzdan istediğiniz alerjen testleri ile detaylı öğrenebilirsiniz.
 2. Dar iç çamaşırı veya pantolonlar giymeyin. Cildin tahriş olmasını önlemek için mümkün olduğunca rahat iç çamaşırı ve pantolonlar tercih edin. Bir diğer faktör ise cildin aşırı terlemesini önlemek ve genital bölgenin nefes almasını sağlamaktır.
 3. Doğal içeriklere sahip merhem kullanın. Cildin nem kaybını önlemek için kimyasal içerikleri bulunmayan genital bölgeye uyumlu merhemi penise günde iki kez uygulanmasında yarar var.
 4. Sıcak su ve sert sabun kullanmayın. Fazla sıcak su kullanmak cildi kurutan bir faktördür. Banyo yaparken ılık su tercih edin. Duşta kullandığınız hijyen ürünlerinin içeriklerine önem verin. Doğal ürünlerden yapılan sabun ile 15 dakikayı aşmayacak duş alın.
 5. Bulunduğunuz ortamın nem seviyesini dengelemeye çalışın. Havanın nemli olması cilt kuruluğunu önlemek için de nemlendirici kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top