Close

Doğum sonrası cinsel isteksizlik hakkında bilmeniz gerekenler

Sad Couple having problems in relationship

Evlilik öncesi ve evliliğin başlarındaki o tutkuyu ayakta tutmak hem duygusal ilişkide hem de cinsel ilişkide çok zordur ve aranan, istenilen bir şeydir. Tutkulu bakışmalar, sevgi dolu ufak dokunuşlar bireyleri birbirine bağlayan öğelerdendir. İlişkilerini evlilikle taçlandıran bireyler için evliliğin en güzel meyvesi bir çocukları olmasıdır, hiç kuşkusuz… Fakat doğum sonrası isteksizce gerçekleşen cinsel isteksizlik hali hem kadınları bunalıma sürüklemekte, hem de erkekleri mutsuz etmektedir. Peki doğum sonrası cinsel isteksizlik normal mi, cinsel isteksizlik ne kadar sürer? İşte aklınızdaki soruların cevaplarını sizler için derledik.

DOĞUM SONRASI İSTEKSİZLİK NORMAL Mİ?

Doğum sonrasında kadınlarda görülen cinsel isteksizlik hali çoğu kadında görülen ve normal karşılanan bir durumdur. Doğum sonrası emzirmeye başlayan birçok kadında bu cinsel isteksizlik hali görülmektedir. Emzirme işlemi anneler için kutsal bir eylemdir. Bu işlem sırasında kadın bedeni yüksek düzeyde prokladin salgılar. Ve bu salgılanan hormon da cinsel açıdan isteksizliğe neden olmaktadır. Salgılanan bu hormon, kadın bedeninde bulunan östrojen ve androjen hormonları üzerinde baskı kurmaktadır. Bu baskı sonucunda da bunları yaşayan kadında cinselliğe karşı soğuma, ilgi duymama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Tüm bunlar da genel olarak toplandığında doğum yapmış ve emziren kadınlarda cinsel açıdan isteksizliğe neden olmaktadır. 

EMZİRME SORUNU VE CİNSEL İSTEKSİZLİK ARASINDA BİR BAĞ VAR MIDIR?

Doğum sonrası oluşan cinsel isteksizlik halinin asıl sebebi emzirme döneminde hormonlarda oluşan baskı ve dengesizlik durumlarıdır. Özellikle sorunlu bir emzirme dönemi yaşayan kadınlarda bu cinsel soğuma, isteksizlik hali daha fazla ve daha yoğun olarak yaşanır. Emzirme sorunu yaşayan anne tamamen kendini bu emzirme sorununa odaklar. Bu da onu mutsuz ve depresif yapar. Bu mutsuzluk ve depresiflik ile birlikte kadınlar, sadece bebeğini emzirmeye ve doyurmaya odaklanırlar. Böylelikle de cinsellik zaten akıllarına dahi gelmeyecektir. Hormonların da uyguladığı baskı ile birlikte, doğum yapmış ve emziren kadınlar için cinsellik tamamen uzak bir noktaya ulaşacaktır. 

DOĞUM SONRASI CİNSEL İSTEKSİZLİK NE KADAR SÜRE DEVAM EDER?

Doğum yapmış ve emziren kadınlarda görülen bu doğum sonrası cinsel isteksizlik hali yaklaşık olarak ilk 3 aylık süreçte görülür ve yaşanır. Bu süre kısalabilir de uzayabilir de. Bu sürenin kısalması iyiye işarettir. Fakat sürenin uzaması yanı cinsel isteksizlik halinin süre gelmesi durumu iyi ve normal bir şey değildir. Bu sürenin uzaması bazı kadınlarda daha büyük cinsel ve psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top