Close

Maydanoz suyunun içindeki 4 vitamin

Maydanoz, vitamin yönünden oldukça zengin, insan vücuduna son derece faydalı, yeşil yapraklı bir besindir. Genellikle salataların içinde kendine yer bulur. Ayrıca son zamanlarda yaygınlık kazanan detoks sularının da başlarında gelir. Antioksidan özelliği bulunduğundan, özellikle karaciğer temizliği için maydanoz detoksu yapılabilir.

Maydanoz içeriğinde birçok vitamin bulunduruyor

Maydanozda yüksek miktarda bulunan A vitamini, hücreleri güçlendirerek görevlerini tam olarak yerine getirmelerine yardımcı olur, vücudun bağışıklık sistemini düzenler. Bunun yanında C vitamini bulundurur. Bu vitamin de cilt için çok büyük önem ihtiva eder. Cildi olumsuz dış etkenlerden korur, cildin uzun süre genç ve taze bir görünümde olmasına yardımcı olur. Maydanozun içinde E vitamini de bulundurur ve E vitamini düzenli alındığında varsa kramp sorunlarına son verir. Vücudun herhangi bir yerinde yara varsa hızla kapanmasına yardımcı olur. Ayrıca maydanozun içinde K vitamini gibi vücudun dolaşım sistemine iyi gelecek maddeler de yer alır.

Maydanozlu su detoksu ile içsel temizlik mümkün

Maydanozun faydalarından yemeklerinizde kullanarak yararlanabilmek mümkünken, maydanozlu su tarifi ile vücudunuzda bir detoks etkisi yapabilirsiniz. Düzenli kullanımda bu detoks sindirim sisteminizin düzene girmesine yardımcı olur. Kilo verme sürecinde iseniz diyetinize ek olarak yapacağınız bu detoks sayesinde göreceğiniz faydayı arttırmanız mümkündür. Maydanozlu su detoksu ilk etkiyi karaciğerlerinizde yaparak içten bir temizlik sağlar. Sonrasında ise bu içsel temizlik dışa da yansır. Antioksidan özelliği sayesinde cildinizi temizler, cildinizi daha parlak bir görünüme kavuşturur. Kadınlar için sancılı adet dönemlerinde doğal ağrı kesici görevi görür. Ayrıca maydanozlu su kuvvetli bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle böbrek ile ilgili sağlık sorunlarına sahipseniz doktorunuza danışmadan bu tür bir detoksa başlamamalısınız. Hemen her detoks için bir doktora danışmanız en etkili ve sağlıklı sonuçları almanız için önemlidir.  

Maydanoz detoksu nasıl hazırlanır?

Detoks suları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken husus bitkilerin ya da besinlerin suyla birlikte kaynatılmaması gerektiğidir. Örneğin maydanoz detoksunda maydanoz yapraklarını suyun içine atıp suyu o şekilde kaynatmak doğru olmayacaktır. Suyu kaynattıktan sonra maydanozları ekleyip demlenmesini beklemek daha sağlıklı bir tercihtir.

Maydanoz detoksunda bir bardak su için 5-6 yaprak maydanoz yeterli olacaktır. Maydanozları saplarıyla birlikte iyice yıkadıktan sonra kaynar suya atıp 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra tanelerden süzerek içebilirsiniz. Günde 1 bardak içeçeğiniz maydanozlu su detoksu, 7 gün boyunca yapıldıktan sonra vücuda ağır gelmemesi için en az 15 gün kadar ara verilmelidir. Herhangi bir sağlık problemi olmaksızın, beslenme düzeniyle ilgili yapacağınız her değişiklik için bir doktora başvurmanız en sağlıklısı olacaktır. Sağlıklı günler.

scroll to top