Close

Muzun daha önce duymadığınız 6 faydası

Potasyum açısından oldukça zengin bir değere sahip olan muz, kalp krizini engelleme, tansiyon düşürme gibi daha birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Her doğal besin gibi muzun da faydaları oldukça fazla. Şimdi siz sevgili okurlarımızla muzun faydalarını paylaşmak istiyoruz. Yaz aylarında mutlaka mutfak masasının üzerinde duran meyve tabağının içinde muz bulundurun deriz.

  • Mutluluğun formülü çok açık: Muz!

Evet yanlış duymadınız! Belki de çikolataya alternatif oluşturmak için muz tüketebilirsiniz. Doğal bir kimyasal olan serotoninin salgılanmasına destek olarak mutlu olmanızı sağlıyor. Beyninizi adeta mutluluk hormonu olan serotoninle doldurması açısından muz tam anlamıyla mutluluğun formülü diyebiliriz. Serotonin size iyilik yapma mutlu olma gibi duyguların yanında aynı zamanda insanlarla daha iyi bir iletişim kurma eğilimini de kazandırır. Ayrıca daha hızlı düşünmenizi, daha çabuk karar vermenizi ve daha kolay konsantre olmanızı sağlayan serotonin hormonunun salgılanmasına destek veren muzu mutlaka tüketmelisiniz.

  • Potasyum deposu

Herkesin de bildiği üzere potasyum açısından fazlasıyla zengin olan muza tam bir potasyum deposu diyebiliriz. Potasyumun kasları güçlendirme olan baş özelliğinin yanında başka yararları da bulunmakta. Mesela potasyum kas ile sinirler arasındaki ilişkiyi ve hipertansiyonu dengelemekle yükümlü. Ayrıca aynı zamanda bir kalp dostu olan potasyumu içinde bol miktarda bulunduran muzu beslenme listenizden eksik etmeyin!

  • Günde 2 adet muz yiyin

Üç doğal şekeri içinde bulunduran muzu günde 2 adet yemenin yararları oldukça fazla. Stres başta olmak üzere stresinizi azaltıyor, sindirim sisteminizi rahatlatıyor, kansızlığa iyi geliyor, mideyi rahatlatıyor, hipertansiyonu düşürüyor, felçlere ve kalp krizine iyi geliyor. Gördüğünüz gibi muzun faydaları saymakla bitmiyor. Vücudumuzun sağlığı için mümkün olduğunca uğraşan muzu siz de yemekten vazgeçmeyin bizce.

  • B6 vitamini açısından zengin

Muz, içerdiği tüm zenginliklerin yanında vitamin açısından da çok zengin bir meyve. İçinde en çok B6 vitaminini bulunduruyor. Bu vitamin en belirgin özelliği, sinir sisteminin düzenlenmesini sağlıyor ve stresi azaltıyor. Yapılan araştırmalara göre ise B6 vitaminiyle beslenen insanlarda, kalın bağırsak ve rektum kanserinin yüzde yirmi beşe yakın bir oranda azalttığı görülmüştür. Sabah ile öğle arasındaki ara öğünde tüketeceğiniz 1 adet muz günü daha stressiz, sakin ve mutlu bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

  • Kalp dostu muz

Faydaları saymakla bitmeyen muz, kalbinizi daha düzenli çalışmasını sağlıyor ve tam bir kalp dostu. Yorgunluğunuzu da azaltmaya yardımcı oluyor. Yorgunluğu gidermesinin temelinde, muzun içerdiği potasyum, magnezyum ve B6 vitamini içermesi yatıyor.

  • Uykusuzluğa muz ile son verin!

Eğer uykusuzluk probleminiz varsa bunu muz yiyerek önleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, akşam yemeği sonrası ve uyumadan önce olan ara zamanda orta boyda bir muz yiyerek uykusuzluk probleminizi halledebilirsiniz. Ancak şöyle bir uyarı yapmakta fayda var. Eğer kilonuz fazla ise ara öğünde yiyeceğiniz muzu bir adet değil yarım muz olmalı.

scroll to top