Close

B vitamininin faydaları nelerdir?

b-vitamini-nedir

B vitamini daha çok sebzelerde, kuru meyvelerde ve süt ürünlerinde bulunur. Bu vitamin, karbonhidrat yakımına, gelişime, hafıza güçlenmesine yardımcı olur. B vitamini, cilt dokusu sağlıklı tutar ve öğrenme bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur.

B1 vitamini

Bir başka deyişle tiamin olarak bilinen bu vitamin, sinir sistemine iyi gelmekle birlikte; depresyon, endişe, yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara da çözüm olur.

B1 vitamini içeren besinler: Soya fasulyesi, fındık, ceviz, kuru bezelye, sığır etinde bulunur.

B2 vitamini

Kan hücrelerinin oluşmasını sağlar ve antioksidan üretir. B2 vitamini eksikliği ciltte yaralanmalara ve iltihaplanmalara sebep olur.

B2 vitamini içeren besinler:  Süt, yoğurt, badem, yer fıstığı, kuru bezelye, kuru fasulye, mantarda bulunur.

B3 vitamini

Vücutta sinir sistemini düzenlemekle birlikte karbonhidratların ve yağların vücutta kullanılmasına da yardımcı olur. B3 vitamini eksikliği; yorgunluk, halsizlik ve geçici hafıza kayıplarına neden olabilir.

B3 vitamini içeren besinler: Havuç, süt, peynir, yoğurt, yumurta, balık, mısır, buğdayda bulunur

B5 vitamini

B3 vitamini gibi, vücutta bulunan karbonhidratların yakılmasına yardımcı olur. Eksikliği; depresyon, baş ağrısı, saç dökülmesi ve halsizliğe neden olabilir.

B5 vitamini içeren besinler: Kuruyemişler, yumurta, kırmızı et, tavuk, baklagillerde bulunur.

B6 vitamini

Sinir sistemine yardımcı olmakla birlikte kan dolaşımını da hızlandırır. Bunun yanında bireyi kepek oluşumu, egzama ve sedef hastalığından korur. Eksikliği; saç dökülmesine, sinirlenmeye, kansızlığa, deri hastalıklarına yol açar.

B6 vitamini içeren besinler: Yumurta, balık, süt, muz, patates, mısır, kuruyemiş, havuç, fasulyede bulunur.

B7 vitamini

Saç ve cilt sağlığında önemli rol oynar. B7 vitamini eksikliği; saç dökülmesi, kepek oluşumu, mide bulantısı ve yorgunluk gibi sıkıntılara yol açar.

B7 vitamini içeren besinler:  Yumurta, balık, patates, cevizde bulunur.

B9 vitamini

Folik asit olarak da bilinir. Enerji üretimi ve alyuvar oluşumunda rol alır. B9 vitamini eksikliğinde; anemi, kansızlık, hafıza kaybı ve beyin hasarları ortaya çıkabilir.

B9 vitamini içeren besinler:  Arpa, fasulye,  mercimek, hurma, yumurta sarısı, süt, peynir, fındık, cevizde bulunur.

B12 vitamini

B9 vitamini gibi alyuvar oluşumuna yardımcı olması dışında, kan hücreleri oluşumuna da yardımcı olur. Bunun yanında hafızaya da iyi gelir. Eksikliğinde; hafıza kaybı, öğrenme bozuklukları, iştahsızlık ve kilo kaybına sebep olur.

B12 vitamini içeren besinler: Balık, peynir, süt, yumurta, yoğurtta bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top