Close

Peniste Sivilce

peniste-sivilce

peniste-sivilce

Peniste sivilce vakalarında, peniste çıkan sivilce yüzde veya vücudun herhangi bir bölgesinde çıkan sivilceye benzer bir yapıda ortaya çıkar. Ancak, sivilce benzeri kırmızı nokta kümeleri veya siğiller başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Peniste sivilce çıkması ek olarak diğer başka belirtilerle ortaya çıkabilir. Bunun sebebi;“başka bir hastalık belirtisi mi, yoksa sivilce mi?” ayrımının belirlenmesinin çok büyük önem taşıyor olmasıdır.İlk olarak, penisteki sivilcenin neden kaynaklandığının belirlenmesi önemlidir. Çünkü; o nedene uygun olarak tedavi metodu belirlenir ve uygulanır. Peniste sivilce çıkmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin ölçütlendirilmesi, kıl kökü iltihabından, penis kanserine kadar birçok şekilde olabilir.Hatta, ilaçların yan etkisi olarak da peniste sivilceyle karşılaşılabilir. Bir diğer neden olarak, erkek çocuklarında sünnet olduktan sonra karşılaşılabilen peniste sivilce çıkmasının sebepleri, yaygın bir şekilde araştırılan konulardan biridir. Bu yazıda “peniste sivilce neden çıkar?”ve “peniste sivilce için hangi doktora gitmeliyim?” gibi aklınızdaki pek çok soruya cevap bulabileceksiniz.

Peniste Sivilce Neden Çıkar

1) Kıl kökü iltihabı: Penisteki kıl köklerinde ve yağ bezlerinde tıkanma olduğunda, kıl kökü iltihaplanması vesivilce oluşumu meydana gelebilir. Sivilceler kaşıntılı veya ağrılı olmak gibi özelliklere sahip olabilir. Erken teşhis ile bunun erken tespit edilip duruma göre tedbir alınması önemlidir. Çünkü; bazı sebeplerle iltihaplanma kendisini belirgin bir şekilde gösterebilir.Bu nedenler şunlardır:

-Yetersiz temizlik

-Kıl dönmesi

-Tıraş olmak

-Kıyafetlerin sürtünmesi gibi penisi tahriş eden şeyler

-Penisin şampuan, sabun, kayganlaştırıcı, duş jeli, prezervatif gibi maddelerle temasa girmesi ile oluşan alerji durumu

2) Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmek ve çoklu partner edinmek gibi nedenlerin sonucu olarak cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riski artmış bulunan hastalıklarda görülen belirti; sivilce benzeri doku sorunları olabilir.  Bu sorunlardan bazıları şunlardır:

Genital uçuk(Harpes):Peniste uçuk gibi, siğil ve sivilceye neden olur.

Genital siğiller: Yüksek derecede bulaşıcıdır. Peniste karnabahar şeklinde sivilce ve et kümelenmesine neden olur.

Şankroid (Yumuşak Çıban): Bakteriyel iltihaptır. Peniste gri-yeşil arası renklerde , sınırları net belli sivilcelerin olmasına neden olur.

3) Alerjik reaksiyonlar: Bazı alerjik reaksiyonlar peniste siğile ve sivilceye neden olabilir. Oluşan alerjik reaksiyonun hangi sebeple oluştuğunu, neye dayandığını belirlemek önemlidir. Zamanında teşhis edilip, tedavi edilmezse enfeksiyonlara dönüşebilir.

Peniste Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?
Peniste Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Peniste Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

1) İlk olarak, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olmadığından emin olmak gerekiyor.Bu konuda, doktorunuzla irtibatta olmaya özen göstermelisiniz. Penis vakalarının çoğunluğu, korkulacak seviyede olmayan, basit bez tıkanmaları sonucunda ortaya çıkan iltihaplardır. Bu iltihapların uç tarafı beyaz, kenarları kızıl gözükür. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genelde kırmızı şişkinlikler şeklinde belirir. Doğru teşhis içinbu yüzden doktorunuza danışmakta fayda var.

2) Penisinizi yıkayınız. Genital bölgenizi günde 2 kez ılık suda yıkayınız. Yıkama esnasında akne temizleyici ürünler kullanabilirsiniz. Eskiden kullandığınız şekilde  jel, sabun, köpük kullanmaktan kaçınmalısınız. Tahrişi önlemek için de bunu yapmanız iyi olacaktır. Yıkadıktan sonra havluyu sürterek değil, dokunarak kurulayın.  Daha büyük iltihaplı yaralarla karşılaşmamak için penisinizdeki sivilceleri patlatmaktan kaçınmanız gerekir. Sivilce içeriğinin daha hızlı bir şekilde akmasını istiyorsanız, sıcak ve nemli bir havluyu penisinizin üzerinde bekletebilirsiniz. Tıraş olurken cildi tahriş edecek bıçaklar ve makineler kullanmamak gerekiyor. Önünde koruyucusu bulunan, genital bölge için özel üretilmiş bıçak ve makineler kullanmak size yardımcı olur. Penisinizde sivilce varken, egzersiz sırasında dikkatli olmaya özen göstermeliyiz. Bu süreç zarfında cinsel ilişkiye girmek risklidir.

[custom-related-posts title=”Benzer Yazılar” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

3) Bitkisel Çözümlere Yönelebilirsiniz (Doktorunuza Danışarak)

Aynısefa Çiçeği: Antibakteriyel etkilidir. Yağını uygulayabilirsiniz ve kremini sürebilirsiniz.

Güvercinağacı Yağı: İltihabı giderir.Suyla seyreltilerek uygulanması daha iyidir.Aksi takdirde ciltte yanmaya sebebiyet verebilir.

Akne giderici kremler: Salisilik asit vb. aracılığıyla, uygulanan peniste sivilcenin küçülmesini sağlar.Beyaz içeriğin boşalmasını sağlar ve ağrıyla kaşıntının azalmasına yardımcı olur.

4) Baharatlı yiyecekleri azaltmanız önemlidir. Peniste sivilce sürekli bir hal aldıysa buna sebep olan besinlerin tüketimini kısabilirsiniz. Baharatlı besinler ve et ürünleri bu durumu etkileyebilir. Yeşil yapraklı sebze ve meyve tüketiminizi artırabilirsiniz.. Bolca su içmeye özen göstermeniz faydalı olabilir.

Stresli Yaşam, Yanlış Beslenme ve Kalıtsal Faktörlerin Etkisi

Aşırı fazla ve sürekli stres hormonal etkide bulunarak fizyolojik hareketlerin değişimine neden olabilir.  Fizyolojik hareketlerin fazla yağ salgılamasıyla birlikte, cilt gözeneklerinin tıkanması sonucuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum, penis, penis ucu veya testisler dahil olmak üzere vücudunuzun herhangi bir yerinde sivilce oluşmasına neden olabilir. Yanlış beslenmek de cildi etkileyebilir. İşlenmiş gıdalar ,fast food ve yağlı yiyecekler sadece yüzde ve boyunda değil,  aynı zamanda  tüm vücutta sivilcenin oluşmasına neden olabilir.

Peniste Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilmeli

Peniste sivilce için cildiye doktoruna gidilebilir. 

Sünnet Sonrası Peniste Sivilce Neden Çıkar
Sünnet Sonrası Peniste Sivilce Neden Çıkar

Sünnet Sonrası Peniste Sivilce Neden Çıkar

Sünnet sonrası peniste sivilce çıkmasının çeşitli sebepleri olabilir. Ama öncelikle, karşılaştığınızda bilinçli bir şekilde yaklaşarak enfeksiyon riskini önlemeniz gerekir. Gelişimsel olarak, sünnetten sonra baş ve sünnet derisi üzerindeki küçük sivilceler sanıldığı gibi rahatsızlığa sebep olmaz. Penisin üzerindeki beyaz lekeler, sünnet derisinin üzerindeki yağ bezlerinin tıkanması sonucu ortaya çıkar. Herhangi bir zararı yoktur.Sünnet derisi üzerinde kırmızı lekelerin ortaya çıkması ise kaşıntı ve ağrıya sebep olabilir. Tedavi edilmesi geciktirilmemelidir. Erken teşhisle ortadan kaldırmak doğru çözümü meydana getirir.En doğru geri dönüş için doktorun kişiye özel hazırlanacak tedavi yöntemine uyulması  gerekir.

HPV(Human Papilloma Virus)  Nedir ve Nasıl Bulaşır

HPV virüsü kadınlarda rahim kanserine, erkeklerde penis kanserine neden olur. Genelde erkekler taşıyıcı olduğundan, ilişki esnasında kadınlar kadar erkeklerin korunması da gereklidir. Genital siğil erkeklerde de ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Bir kez vücuda girdiğinde hücreler içine yerleşir ve döngüsel haldeki yinelenen enfeksiyonlara neden olur.Tespit edildiğinde zaman kaybetmeden tedavi edilmesi önem taşır. HPV cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alır fakat cinsel yolla bulaşmayan HPV örnekleri de mevcuttur.

HPV Tedavisinin Süreci
HPV Tedavisinin Süreci

HPV Tedavisinin Süreci

Erkeklerde HPV tedavisinin yapılması önemlidir.  Erkeklerde  Kondilom Tedavisi için en iyi yöntem Yakma Yöntemidir.Erkeklerde kondilom tedavisinde seçenekler sırası ile koterizasyon ,lrrp veya lazer ile birlikte doktorun uygun bulduğu seçeneğe göre yakma işlemi gerçekleştirilir. Tedavide genital siğiller yakılabildiği gibi, dondurmak, cerrahi olarak çıkarmak ve küçük siğillerde özel kremler uygulama tedavi etme alternatifleri arasında yer alır. En kalıcı yöntem, yakma yöntemidir. Çünkü yakma yönteminde tekrarlar daha azdır ve iyileşme süreci daha hızlıdır.

Penis Kanseri

Penis kanseri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde nadir görülen bir kanser türüdür. Penis kanseri, Afrika gibi gelişmemiş ülkelerde yaygın  görülebilen bir  hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde 1/100.000 gibi bir oran söz konusudur. Erkeklerde görülen tüm kanserlerin %1’ini oluşturur. Yaş arttıkça penis kanseriyle karşılaşılabilme olasılığı artar.Ortalama 60 yaşında ortaya çıkıyor. Tüm penis kanserlerinin %50 gibi bir oranında HPV de saptanıyor.  Özellikle genital siğile sahipseniz ve 1 aydan uzun zamandır penisinizde lezyonlar bulunuyorsa, mutlaka üroloğa başvurmanız gerekiyor. Genital siğil geçmişi, penis kanseri riskini 6 kat arttıran bir etkendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top