Close

İkili İlişkilerde İletişim

ikili-iliskilerde-iletisim

ikili-iliskilerde-iletisim

İletişim kurmak, insan hayatının en önemli parçalarından birisidir. Hatta bir insan, herhangi bir şekilde iletişim kurmadan hayatını sürdüremez denilebilir. Bir kişinin yaşamı boyunca iletişimde bulunduğu pek çok insan olur. Kişi gündelik hayatında; eşi, annesi, babası, patronu gibi kendisine karşı belirli konularda sorumluluk sahibi olduğu insanlarla sürekli olarak bir diyalog halindedir. Söz konusu ilişkilerin en önemlilerinden bir tanesi de eşinizle olan bağınız yani bir çeşit duygu alışverişinizdir.

İnsanlar kendilerini hazır hissettiklerinde yaşamını paylaşmaya karar verdiği kişiyle evlenirler. Hayatı paylaşmak; aslında bir nevi iki insanın, iç dünyası ve dış dünyasında olup bitenleri paylaşmasıdır. Bu yüzden eşler, her konuda birbirlerine karşı dürüstlüğü ilke edinmeli ve düşüncelerini mümkün olduğunca çekinmeden birbirleriyle paylaşmalıdır.

Aşk Nedir, Nasıl Başlar?

Hayat boyu birçok insanla farklı boyutlarda çeşitli ilişkiler yaşamak mümkündür.  Bunlardan birisi de eşiniz ya da sevgiliniz ile yaşadığınız ilişkidir. Hayat, çeşitli evrelere ayrılmaktadır. Gelecekteki hayat arkadaşınızı seçme süreciniz de yaşamınızın önemli bir parçasıdır. Kişi, söz konusu durumu ne zaman yaşayacağını önceden bilemez veyahut planlayamaz. Yaşamınızda sayısız durumlar neticesinde karşınıza çıkan tüm insanlarla nasıl tesadüfi ya da bir amaç çerçevesinde tanışıyorsanız, eşiniz ile de büyük ihtimalle benzer bir olay sayesinde tanışırsınız. Hayatınızda tanıştığınız her bir insanla tabii ki düşünceleriniz, hayat tarzınız uyuşmayabilir. Bunu anlamanın yolu, karşınızdaki kişiyle iletişim kurmaktır. Bir insanı karşı cinsiyle iletişim kurmadan önce etkileyen şey, hepinizin tahmin edebileceği üzere karşı cinsin dışarıdan nasıl göründüğüdür. Çoğu zaman ilk görüşte hoşlandığınız kişilerle konuşma fırsatı ararsınız. İlk diyalog fırsatından önceki tüm yaşadıklarınız, içinizde hissettikleriniz hayalini kurduğunuz kişiye olan aşkı tanımlar. Konuşma fırsatı geldiğinde, ilk saniyeler hoş geçerse mutlulukla konuşmanın hiç bitmemesini isteyerek, diyaloğunuzu sürdürme gayretinde olursunuz. Zamanla, ilk bakışta beğendiğiniz, iletişim kurmaktan zevk aldığınız, birlikte olduğunuz vakitlerde zamanın su gibi akıp geçtiği insan ile ilgili daha büyük planlar yaparsınız. Her geçen gün sevdiğiniz kişiye olan bağlılığınız ve aşkınız artar. Günü geldiğinde, ikinizin isteğiyle alacağınız hayatınızı birleştirme kararıyla, beraber bir maceraya atılırsınız.

Bununla birlikte, ilgili tüm dönemler herkes için özel olup değişmektedir. Tüm insanların aşk hayatları birbirinden en ince ayrıntısına kadar farklı olacaktır. Önemli olan kişilerin kendi iç dünyalarını iyi dinlemeleri ve kalplerinden geçenleri akıllarıyla birleştirerek hareket etmeleridir.

Kadın-Erkek İlişkileri
Kadın-Erkek İlişkileri

Kadın-Erkek İlişkileri

Genel olarak ilk görüşle başlayan, birbirini tanıma süreci ile devam eden, tüm yaşananlar olumlu devam ettiğinde bir hayatı beraber yaşamaya uzanan, güzel yolculuktur; kadın-erkek ilişkileri. Hayatınızda sahip olduğunuz tüm ilişkilerde saygı başta gelmektedir. Bir kişi öncelikle muhatap olduğu kişiye saygı duymalıdır. Eşler ya da sevgililer arasında da birbirine saygı çok önemlidir. Bir erkek, eşine değer verdiğini hissettirmelidir. Kişiye kıymet vermek; onu dinlemek, ona karşı, onu mutlu edici sözler sarf etmek ile başlar. Eşler birbirine karşı bağlılığını korumaya özen göstermelidir. Bireyler birbiriyle yalnızca özel günlerinde değil, her gün ilgilenmelidir. Günün uygun saatlerini ilişkilerini geliştirmeye ayırmalı, birbirine içini dökmelidirler. Eşler konuşmaları boyunca samimi olmalı, gerçek duygularını ifade etmekten çekinmemelidir.

İlişkilerde Cinsellik
İlişkilerde Cinsellik

İlişkilerde Cinsellik

Kadın ve erkek arasındaki diğer bir boyuttaki özel ilişki de cinsel ilişkidir. Cinsel ilişki, kadın ve erkeğin birbirine duyduğu aşkın, özele taşındığı, birbirlerinin zevkleriyle bağlantılı olan davranışların sergilendiği ve ateşli sözlerin söylendiği ilişkidir.

Cinsellik içeren davranışların söz konusu olduğu ilişkilerde, kadının ve erkeğin tercihleri çok önemlidir. İlk kez bir cinsel ilişkiye girecek eşlerin, öncelikle birbirleriyle konuşması ve  ilişkiden beklentilerini anlaması gerekir. Çiftlerin o anki ruh durumlarına göre hoşlanacağı cinsel ilişki örnekleri belirlenmelidir. Eğer bireyler çekingen tiplerdeyse, ki bu çok doğaldır, bu durum bir çeşit deneme-yanılma yöntemiyle öğrenilebilir. Cinsel ilişki öncesinde bireyler kendilerine baskı uygulamamalı ve rahat olmalıdırlar. Olur olmaz yaşanacak bir gerginlik, cinsel ilişkiye girmek üzere olan eşleri kötü etkileyebilir. Eşler ilişkiye girmeden önce bir çatışma yaşamak yerine, geriye baktıklarında hoşnut oldukları sevişme örnekleri bırakabilmek için çabalamalıdır. Hayatınızın her alanında olduğu gibi söz konusu cinsel ilişki sürecinde de eşiniz ile iletişim kurmanız, ilişkiden duyacağınız tatminkarlık adına büyük önem taşımaktadır. İnsanlar birbirinin hayattaki zevklerini nasıl tanımaya çalışıyorsa, eşler de cinsellik konusunda birbirini tanımaya yeterli düzeyde vakit ayırmalıdır. İlgili tanıma süresince bir nevi hoşnutluklarını test etmek amacıyla birbirlerine sevişmek sözleri söylemeleri, eşlerin karşılıklı olarak cinsel ilişkilerden beklentilerini anlaması için faydalı olabilir. İlk başlarda eşlerin söz konusu konularda konuşma yapmaları gerçekten zor görünebilir. Özellikle bir hayatı beraber yaşamaya yeni başlamış kimselerde bu durum daha da güç olabilir, çünkü bu insanlar henüz birbirini yeni yeni tanıyorlar ve en ufak bir yanlış anlaşılmadan dolayı kırılabiliyorlar. Burada yapılması gereken eşlerin, cinselliğin aslında çok doğal bir durum olduğunu göz önünde bulundurması, bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi olmaya çalışması ve ilgili bilgilerin birbirleriyle paylaşılmasına zaman ayırmasıdır. Eşler edindikleri bilgiler sayesinde farkına varacaklardır ki; cinsel ilişki sırasında birbirlerini incitmeden söylenen erotik sözler, onların ilişkiden duyduğu mutluluğa olumlu etki yapacaktır. Fakat her bir bireyin cinsellik temalı cümleleri algılayış biçimleri çok yüksek ihtimalle farklılık gösterecektir. Bu hususta da eşlerin birbirini ne kadar tanıdığı, cinsellikten neler bekledikleri ön plana çıkıyor. İnsanlar karşılıklı olarak birbirine ne kadar hakimse; yani çiftler birbirini duygusal manada ne kadar iyi tanıyorlarsa, cinsel ilişki esnasında ya da öncesinde sarf edecekleri sözleri buna göre seçebilirler. Eşlerin ilişkilerinden duyduğu mutluluğu artıran sevişirken söylenen sözlerin seçimine belirtildiği üzere itinayla yaklaşılmalıdır.

Erkeğin Cinsellikteki İç Dünyası
Erkeğin Cinsellikteki İç Dünyası

Erkeğin Cinsellikteki İç Dünyası

Cinsel ilişkiler süresince sevgiliye ateşli sözler sarf etmek ilişkiden duyulan hazzı artırarak, eşleri daha çok mutlu etmektedir. İlk bakışta eşlerin karşılıklı olarak özel konularda cümle kurmaları zor olabilir. Bireyler çok büyük olasılıkla yanlış yapmaktan çekinebilirler. Bu durumlarda izlenebilecek iki yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki; eşlerin birbirine samimi bir şekilde ilgili konulardan bahsetmesi ve böylece karşılıklı olarak cinsellikten beklentilerini anlamalarıdır. Bir diğeri ise; ilişki sırasında söylenen tahrik edici sözleri bir bakıma deneme-yanılma yöntemiyle belirlemektir. Bu yöntem biraz sakıncalıdır; çünkü eşinizin, siz ilgili cümleleri kurarken nasıl tepki vereceğini kestiremeyebilirsiniz. Bu gayet olağan bir olaydır ve bu gibi durumlarda yanlış bir kelime söylediğinize dair en ufak hareket sezinlerseniz, vakit kaybetmeden konuyu değiştirmeniz ya da özür dilemeniz sizin yararınıza olacaktır. Örneğin bir kadın olarak siz, eşinizi iyi tanıdığınızı düşünüyorsanız, ilişki sırasındaki zevklerinizi artırmak amacıyla söyleyeceğiniz sözler ile erkeğinizi tahrik edebilirsiniz.

Tahrik olan erkek belirtileri
Tahrik olan erkek belirtileri

Tahrik olan erkek belirtileri

  • Eşinizin cinsel ilişkiden duyduğu haz artacaktır.
  • Eşiniz, memnuniyetini size gösteren kısa sözler söyleyebilir ya da eşinizden, sizi rahatsız etmeyecek sesler işitebilirsiniz
  • Sarf ettiğiniz sözler sayesinde eşiniz, rahatlama hissedebilir ve ilişkideki davranışlarını değiştirerek sizi daha çok mutlu edebilir.

Özet olarak eşler, samimiyet göstererek her konuda birbirini iyi tanımaya giderlerse, birlikte yaşayacakları cinsellik içeren durumlar dahil, (örneğin bir kadın olarak siz, eşinize göre seçtiğiniz erkekleri tahrik eden sözlerle ilişkinin gidişatını, mutluluğunuzu artırmak amacıyla değiştirme imkanına sahipsiniz), hayatlarından daha çok zevk alabilir ve mutluluk düzeylerini artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top