Close

Evlilikte Cinsellik

evlilikte-cinsellik

evlilikte-cinsellik

Evliliğin ilk günleri cinsellik, partnerinizle sürdüreceğiniz ilişkide önemli ilk adımlardan birisidir. Yaşayacağınız birçok heyecanın başlangıcıdır ve bunu sürdürmek birbirinize duyacağınız hisleri gizlememekten geçer. Uzun sürelerdir devam eden bir evlilikte cinsellik bazen sıkıcı bir hal alabilir ancak bu durum sıradan olmak zorunda değildir. Yıllar geçtikçe ve yaşınız ilerledikçe cinsel ilişkiniz heyecanını kaybetmeden daha iyiye gitmelidir. Partnerinizle cinsel ilişki; birbirinizin hoşlandığı, hoşlanmadığı şeyleri, alışkanlıkları ve tercihlerini bildiğiniz için daha tatmin edici olabilir.

Ev işleri, çocuklar, ekonomi ve diğer konular romantizme engel olabilir. Bu günlük faktörler hem cinsel arzunuzu hem de çaba sarf etmek için zaman yaratmayı engelleyebilir ama cinsel ilişkiyi yapılacaklar listesinin en sonuna koymayın. Evlilikte cinselliğin önemi tahmin edilenden çok daha fazladır. Cinsel ilişkiye öncelik vermenin ve onu heyecanlı tutmanın yolları vardır.

Evlilikte Cinsel Hayat

Partnerinizle sağlıklı bir cinsel birliktelik kurmak ve bunu sürdürmek, ikinizin de zaman ayırmanızı ve çaba harcamanızı gerektirir. Bunlar, yakın ilişkinizi tatmin edici tutmanıza yardımcı olabilecek bileşenlerdir:

 • Birbirlerinin kusurlarını kabullenmek
 • Özel buluşmalar düzenlemek
 • Birbirinize olan aşkınızı dile getirmek
 • Fiziksel çekiciliğe dikkat etmek
 • Üretken ve anlamlı iletişim kurmak
 • Birbirinize zaman ayırma isteği duymak

Uzun yıllar boyunca kesintisiz şekilde hem sağlıklı hem de keyifli bir cinsel yaşam sürmeniz için her şey hazır… Evliliğin ilk ayları cinsellik hakkında bilmeniz gereken ve partnerinizle bu konuda sağlam bir temel oluşturmanızı sağlayacak stratejiler vardır. Bu gelişimi evliliğinizde sağlamak için aşağıda listelenen stratejileri deneyin.

İletişim Kurun
Evlilikte Cinsellik – İletişim Kurun

İletişim Kurun

Evlilikte cinsel yaşamın sağlıklı olabilmesi için en önemli anahtar; kurulan düzgün bir iletişimdir. Bu nedenle birbirinizle daha fazla konuşun. Yüzeysel konularla ilgili sohbet etmek çoğu zaman eğlencelidir ancak gerçek anlamda yakınlık kurmak istiyorsanız daha derinlere inmeyi unutmayın.

İçinizde kurduğunuz düşünceleri ve duyguları birbirinizle düzenli şekilde paylaşmanız oldukça önem taşır. İletişim yoluyla gerçek bir fiziksel yakınlık kurmak, cinsel ilişkiyi daha heyecanlı ve harika yapan şeylerden biridir. İyi iletişim, evlilik memnuniyetini oluşturmada ve sürdürmede önemli bir rol oynar.

Eşiniz ile Arzularınızı ve Beklentilerinizi Paylaşın
Evlilikte Cinsellik – Eşiniz ile Arzularınızı ve Beklentilerinizi Paylaşın

Eşiniz ile Arzularınızı ve Beklentilerinizi Paylaşın

Partneriniz ile açıkça konuşmanız ve ona karşı duyduğunuz cinsel arzularınızı paylaşmanız önemlidir. Cinsel ilişki anlarınızı eşinizi eleştirmek için kullanmak istemezsiniz; sadece yatak odanızda ne istediğinizi dile getirin ve sizi neyin iyi hissettirdiğini partnerize belirtin.

Eşinizle yakınlaşma sırasında neler beklediğinizi dile getirmekten çekinmeyin. Yaşanmak istenen cinsel doyum, karşılıklı iletişim ile sağlanır. Bunu asla unutmayın… Eğer beklentileriniz partneriniz tarafından önemsenmiyorsa, bunu nazik bir şekilde karşı tarafa iletin.

Birbirinizle kaç kez ilişkiye girmiş olursanız olun, karşılıklı çekimin şaşkınlığı ve heyecanı tüm bu detayları dikkate aldığınız takdirde canlı kalabilir.

Evlilikte Cinsellik - Partnerinizle Plan Yapın
Evlilikte Cinsellik – Partnerinizle Plan Yapın

Partnerinizle Plan Yapın

Hayatla meşgul olunduğunda birbirinizle cinsel karşılaşmaları planlamak önemli hale gelebilir. Bazı insanlar zamanlamayı ilgi çekici bulmayabilir ancak bu tamamen ona nasıl baktığınıza bağlıdır. Spontane başlayan ilişki kadar heyecan verici planlar yapabilirsiniz.

 • Ruh halini önceden ayarlayın. Geceleri iyi bir cinsel birliktelik yaşamak istiyorsanız, ön sevişmeye sabah başlayın.
 • Cinsel ilişki randevunuz için heyecan yaratmak isterseniz gün boyunca notlar, e-postalar, metinler, telefon görüşmeleri, sarılmalar veya diğer çapkın hareketler gibi sinyaller gönderin.
Evlilikte Cinsellik - Evlilikte Cinsel Hayatın Önemi
Evlilikte Cinsellik – Evlilikte Cinsel Hayatın Önemi

Evlilikte Cinsel Hayatın Önemi

Evliliğinizde romantizmden sorumlu olan tek kişinin eşiniz olmasını beklemeyin. Evlilikte cinsel hayatın dinamik kalabilmesi için ikinizin de samimi ve başarılı bir ilişki adına sorumluluk alması gerekir. İşte daha sık cinsel ilişki başlatmanıza yardımcı olacak birkaç fikir…

 • Partnerinizle ten teması kurmaktan çekinmeyin: Özellikle kadınlar cinsel birliktelik isteğine ulaşmak için sevildiklerini hissetmeye ihtiyaç duyarlar.
 • Samimi eylemler için zaman ayırın: Uzun bir kucaklama, öpücük, el veya ayak masajı gibi basit bir şey, bağlantı kurmanıza ve yakınlık oluşturmanıza, eşinize havasında olduğunuzu bildirmenize yardımcı olabilir.
 • Eşinizle buluşmalar planlayın: Planladığınız buluşmalarda sevginizi dile getirmekten çekinmeyin.
Evlilikte Cinsellik - Kendinize Özen Gösterin
Evlilikte Cinsellik – Kendinize Özen Gösterin

Kendinize Özen Gösterin

Sağlıklı bir cinsel yaşam; duygusal, fiziksel ve zihinsel sağlığınızla ortaklaşa gelişen bir durumdur. Kendini mutlu, sağlıklı hisseden ve olumlu bir vücut imajına sahip kişilerin, istekli ruh halinde olma olasılığı daha yüksektir.

Düzenli egzersiz ve besleyici bir diyet yaparsanız, herhangi bir  aktivite için daha fazla enerjiniz olur. Örneğin bir spor programına dahil olmak hem vücut esnekliğinizi artıracak hem de özgüveninizi yerine getirecektir.

Tek bir egzersizin hem hormonlarda hem de sempatik sinir sistemi aktivitesinde artış sağlayarak kadınlarda hem kısa hem de uzun vadeli uyarılmayı artırarak yaşanan ilişkiyi daha zevkli hale getirmeye yardımcı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Evlilikte Cinsellik - Partnerinizin Nelerden Hoşlandığını Öğrenin
Evlilikte Cinsellik – Partnerinizin Nelerden Hoşlandığını Öğrenin

Partnerinizin Nelerden Hoşlandığını Öğrenin

Partnerinizin beklentilerini, arzularını, beğenilerini ve hoşlanmadıklarını anlamak önemlidir. Yalnızca cinsel tarzları ve rahatlık düzeyleri açısından değil, sevildiğini ve takdir edildiğini hissetmenin yanı sıra ilişkinizde daha mutlu olmak için neye ihtiyaç duydukları açısından da önemlidir.

Hepimiz aşkı farklı şekilde ifade eder ve hissederiz ya da farklı bir aşk diline sahibizdir. Bu farklılıkları anlamak evliliğinizde yakınlığı korumada büyük rol oynayabilir. Bunu anlamak için partnerinizle iletişim kurun, sorular sorun ve kendinizi ifade etmekten çekinmeyin. Doğru ve yanlışları gözlemleyerek gerçek cinsel doyuma ulaşın.

Evlilikte Cinsellik - Karşılaştırmalardan Uzak Durun
Evlilikte Cinsellik – Karşılaştırmalardan Uzak Durun

Karşılaştırmalardan Uzak Durun

Cinsellik hayatınızı bir başkasının cinsel hayatıyla veya evlilik içi seks istatistiklerinin başkaları hakkında söyledikleriyle karşılaştırmak yararlı veya alakalı değildir. Doğru veya yanlış miktarda cinsel ilişki söz konusu olduğunda hiçbir kural yoktur.

En önemlisi, evlilikte cinsellik sıklığı siz ve eşiniz için uygun olup olmadığı ve değilse, bunu nasıl ilettiğiniz ve bunu ayarlamak için birlikte nasıl çalıştığınızdır.

Evlilikte Cinsellik - Gerektiği Zaman Yardım İstemekten Çekinmeyin
Evlilikte Cinsellik – Gerektiği Zaman Yardım İstemekten Çekinmeyin

Gerektiği Zaman Yardım İstemekten Çekinmeyin

Siz ve eşiniz tatmin edici bir cinsel yaşam kurmakta ve sürdürmekte sorun yaşıyorsanız, sorunu çözmek için adımlar atmanıza yardımcı olabilecek eğitimli bir profesyonelden yardım almanız gerekebilir.

 • Bir doktorla konuşun: Erektil disfonksiyon (ED) veya vajinal kuruluk gibi tıbbi sorunlar evlilikte cinsel sorunlar yaşatırsa, bir tıp uzmanı uygun tedaviyi reçete edebilir.
 • Danışmanlık isteyin: Evlilik danışmanlığı (çift terapisi olarak da adlandırılır), siz ve eşiniz arasındaki iletişim hatlarını açmak ve cinsel yakınlığı geliştirmek için stratejiler bulmakta çok etkili olabilir.
 • Bir seks terapistine ulaşın: Seks terapisi, bireylerin ve çiftlerin cinsel sorunları ele almasına yardımcı olmak için kullanılan, uygulamalı terapi değil; bir konuşma terapisidir. Bir seks terapisti ile tek başına veya birlikte çalışmak, cinsel yaşamınızı etkileyebilecek herhangi bir duygusal veya ilişki sorununu keşfetmenize yardımcı olabilir.
Evlilikte Cinselliğin Sağladığı Faydalar
Evlilikte Cinselliğin Sağladığı Faydalar

Evlilikte Cinselliğin Sağladığı Faydalar

Evlilikte cinsellik belirli bir noktadan sonra sıkıcı olarak düşünülse de, bu şekilde ilerleyip ilerlememesi tamamen sizin elinizdedir. Seks terapistine gitmenin daha düşük kan basıncı, azaltılmış stres, artan yakınlık ve hatta daha düşük boşanma oranı gibi sayısız faydaları olduğu gerçeğini unutmamak gerekir.

Unutmayın; evlilik ve cinsellik söz konusu olduğunda doğal olarak bir gelgit olacaktır. Çocuklar, stres ve hastalık gibi faktörlerin tümü cinsel sıklığı etkileyebilir. İyi haber şu ki; cinsellik hayatınız bir çıkmaza girdiyse, tekrar rayına oturtmanın ve işleri renklendirmenin birçok yolu vardır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top