Close

Son Zamanlarda Ünlenen Şeker Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

son-zamanlarda-unlenen-seker-diyeti-nedir-nasil-yapilir

son-zamanlarda-unlenen-seker-diyeti-nedir-nasil-yapilir

21 gün şeker kullanmadan yapılan şeker diyeti, son zamanların en popüler diyetleri arasında yer alır. Söz konusu diyeti bilinen diğer diyet türlerinden ayıran pek çok farklı özellik bulunur. Bu diyet ile ilgili merak konusu olan birçok sorun mevcuttur. Bu soruların başında şeker diyeti neden 21 günlük zaman dilimini kapsar sorusu yer alır. “Şeker diyeti ile bilinen diğer diyetler arasındaki en temel fark nedir?” sorusu ise konu ile ilgili bir başka sorudur. Şeker diyetinin nasıl yapılacağı ve bu süreçte neler yenebileceği de yine merak konusudur. 21 gün devam eden şeker diyeti ile ilgili en çok merak edilen sorulara yanıt bulmanız için yapılan birtakım araştırmaların sonuçlarını ve 21 günlük şeker diyeti ile ilgili merak edilenler bu yazıda.

Şeker diyeti sağlıklı beslenme ve zayıflamanın formülünü arayanlar için eşsiz bir avantaj olur. 21 gün boyunca kişinin hiçbir şekilde şeker ve şeker içeren besinler tüketmemesi ile yapılabilen bir diyet türüdür. Bu diyet türünde şekerin tüm türlerinden kesinlikle uzak durulmalı ve diyeti uygun bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Besin öğeleri arasından şekeri tamamen çıkarmış olmak zayıflamanızda etkili olacaktır. 21 gün süren bu şeker diyetinde temel hedef şekeri vücuttan uzaklaştırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlamak olur. Bu sayede 21 günlük şeker diyetine uyan kişiler eskisinden daha sağlıklı vücuda sahip olur. Söz konusu diyet 21 gülük zaman dilimini kapsadığı için vücut diyete kolaylıkla alışır.

21 Günlük Şeker Diyeti Nasıl Yapılır
21 Günlük Şeker Diyeti Nasıl Yapılır

21 Günlük Şeker Diyeti Nasıl Yapılır?

Öncelikle 21 günü şekersiz geçirmek için kendinizi hazır hissetmeniz gerekir. Süreç başladığı zaman bu zaman dilimi içerisinde tüketilebilecek ve tüketilmeyecek besinleri saptamanız ve ona uygun bir liste oluşturmanız gerekir. Çıkarmış olduğunuz 21 günlük şekersiz yiyecekler listesini birebir uyguladığınız takdirde vücudunuzu daha fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmuş olursunuz. Bu süreç boyunca belirlediğiniz besinler haricinde şeker içeren hiçbir besin tüketmemeniz diyetinizin bozulmaması açısından da büyük önem taşır.

Tüm öğünlerinizde ne tükettiğinizi bilmeniz ona göre beslenmeniz gerekir. Bir takım araştırmalar doğrultusunda bu diyet için belirlenmiş olan 21 günlük süre sonucunda vücudunuz otomatikman şeker kullanmamayı öğrenecektir. Bu yüzden şeker diyetinin süresi 21 gün olacak şekilde uyarlanmıştır. Yirmi bir günlük bu süre boyunca kesinlikle bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor . Diyet boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan olan su tüketimini yeterli miktarda sağlarsanız kilo vermeniz daha kolay olacaktır. Günlük hayatta bol bol su tüketemiyorsanız suyunuzun içine tatlandırıcı harici ek katabilirsiniz. Örneğin limon su tüketmenizi sağlayacaktır. Sağlık için önemli olan bu süre zarfında bol miktarda protein ve vitamin almanız sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz açısından faydalı olacaktır.

Sağlığınıza dikkat etmeniz ve bu dönemde bol bol organik, taze besinler tüketmeniz gerekir. Şeker içeren meyve aromalı dondurmalar, içecekler, kola, kek, nescafe, cips, meyveli yoğurt, kek ve kutu meyve suyu tüketmekten kaçınmanız diyetinize uyum sağlamanız açısından büyük önem taşır. Taze sıkılmış meyve suyunu tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur fakat tatlandırıcı madde içeren hazır meyve suyu tüketiminden kaçınmanız gerekir. Ayrıca 21 gün boyunca şeker diyeti yapacak bireylerin alkol de almamaları gerekir. Şekersiz diyette gün içerisinde en fazla 2 fincan şekersiz Türk kahvesi tüketebilirsiniz. Yirmi bir gün şekersiz diyet yapan bireylerin yeme ve içme düzenlerinin yanı sıra uyku düzenlerinde de dikkat etmeleri gerekir. Bu süreçte düzenli uyku uyuyor olmanız yani günde en az 7 saat uyumanız gerekir. Ayrıca diyet süreci boyunca sık sık yürüyüşe çıkmak, spor yapmak ve bol bol egzersiz yapılması diyetin ilerleyişinde pozitif etki yaratacaktır.

21 Günlük Şekersiz Diyet Programında Tüketmeniz Gereken Yiyecekler
21 Günlük Şekersiz Diyet Programında Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

21 Günlük Şekersiz Diyet Programında Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

 • 21 gün sürecek olan şekersiz beslenme listenizde kesinlikle yer alması gereken yiyeceklerin başında taze meyve ve sebzeler yer almaktadır. Bu süreçte bol bol meyve ve sebze tüketmeniz sağlıklı beslenmenizi ve kilo vermenizi sağlayacak.
 • Et ve süt ürünleri şeker kullanımını kestiğiniz bu dönemde sizler için gerekli protein ve vitamin ihtiyacını sağlamanızda ön ayak olacaktır.
 • Tavuk ve balık gibi yağ oranı az olan etleri tüketebilirsiniz. Kuyruk yağı gibi çok yağlı etleri tercih etmemeye özen göstermelisiniz.
 • Açık havada bol bol yürüyüş yapmanız, egzersiz yapmanız kilo vermenizi olumlu yönde etkileyecektir.
 • Sağlıklı beslenmeye ek olarak zinde kalmak için düzenli uyku uyumanız gerekir.
 • Haşlanmış yumurta, domates, zeytin, peynir, yalnızca 1 dilim tam buğday ekmeği, bolca yeşillik gibi organik ve sağlıklı besinlere yönelmeniz sağlığınız açısından faydalı olacak. Aynı zamanda 21 gün sürecek olan şeker diyetinizin gidişatını olumlu yönde etkiler.
 • Günde en az 1 porsiyon meyve tüketmeniz gerekir. Meyveleri porsiyon olarak tüketemiyorsanız bol su ile yıkayarak sıkıp taze meyve suyu haline getirerek tüketebilirsiniz.
 • Yoğurt, ayran ve süt gibi pastörize edilmiş besinleri tüketebilirsiniz.
 • Yağ olarak ayçiçeği yağı kullanmak yerine zeytinyağı kullanmayı tercih ettiğiniz takdirde istediğiniz kiloya inebileceksiniz.
 • 21 gün sürecek olan bu diyet zamanında kesinlikle beyaz ve esmer şeker tüketiminden kaçınmanız gerekir.
 • Diyet listenizde puding, kurabiye, pasta, çilekli dondurma gibi meyve aromalı dondurmalara, şekerli çaya, kek, meşrubat ve meyveli yoğurda kesinlikle yer vermemeniz gerekecek.
 • Şeker olarak gün içerisinde yalnızca 2 kare bitter çikolata yiyebilirsiniz.
 • 21 gün boyunca makarna, poğaça, simit, pişi, börek, bisküvi ve çörek gibi beyaz un içeren besinlerden uzak durmanız faydalı olacak.
 • İçerisinde nişasta bulunduran hiçbir pastane ve açık büfe yiyeceğini satın almıyoruz.
 • Gofret, kraker, cips, kola, çekirdek ve bisküvi gibi abur cubur sınıfına dahil olan hiçbir yiyecek ve içeceği satın almayıp tüketmemeniz gerekiyor.
 • Alkol ve sigara kullanımı sonlandırılmalıdır. Sigara kullanan bireyler eğer sigara içmeyi kolay kolay bırakamıyorlarsa gün içinde içtikleri sigara sayısını yarıya indirebilmeleri gereklidir. Bu sayede şeker oranındaki düşüş ve sigara kullanımının sonlandırılmasıyla kilo vermek hem daha sağlıklı hem de daha kolay olacak.
 • Şekerli sakız, nane aromalı şeker, lokum gibi yüksek oranda şeker içeren abur cuburları kesinlikle tüketmekten kaçınmanız lazım.
 • Keçiboynuzu, bal, pekmez, reçel gibi tatlı kahvaltılıkları 21 gün boyunca hayatınızdan kaldırmanız diyetiniz ve sağlığınız açısından son derece sağlıklı olacaktır.
 • Sağlığınıza zararlı ve diyetinize uymayacak bu yiyecekleri tüketmeden 21 gün geçirdiğiniz takdirde farkı kendi gözlerinizle görebileceksiniz. Sıralamış olduğumuz listedeki abur cuburların büyük bir kısmı sağlığa zararlı olduğu için yirmi bir gün süren diyet haricinde de tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı bir diyet programı oluşturarak yirmi bir günlük şekersiz diyete hemen başlayabilirsiniz. Listede yer alan ürünleri tüketmekten kaçındığınız takdirde sağlığınızı güçlendirerek daha zinde olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra vücudunuza zararlı maddeleri yaklaştırmamış olursunuz. Bu diyet şekli sizlere kesin ve çok hızlı bir şekilde kilo verdirecek bir diyettir. Bu yüzden 21 günlük şeker diyeti boyunca tüketmemeniz gereken besinlere çok dikkat etmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top