Close

Pratik ve lezzetli pesto sos tarifi

Pesto sos nasıl yapılır

İtalyanların meşhur fesleğenli yeşil pesto sosu ile makarnalarınıza harika bir lezzet katabilirsiniz. Fesleğen ağırlıklı olan bu sos oldukça hafif ve yapımı da bir o kadar pratik olan bir sostur. Aynı zamanda en sağlıklı makarna sosları arasında yer alır.

Pesto sosun tarihçesi 

Pesto sosu Liguria’nın başkenti olan Cenova’ya özgü bir sostur. Ezilmiş sarımsak, çam fıstığı, tuz, fesleğen yaprağı, parmesan peyniri ve zeytin yağı ile harmanlanıp hazırlamaktadır. Pesto sosunun adı Cenova dilinde ezmek anlamına gelen pestare kelimesiyle ilgilidir. İtalya’da pesto ezilerek yapılan birçok şeyi tanımlamak için kullanılmakta olan bir kelimedir. Ceneviz’in meşhur sosu pesto hem İtalya’da hem dünyada oldukça popüler olarak tüketilen bir sostur.

 

Malzemeler:

  • 2 büyük demet taze fesleğen
  • 150 gram parmesan peyniri
  • 100 gram çam fıstığı
  • 2 su bardağı zeytinyağı
  • 5 diş sarımsak
  • 1/4 çay kaşığı tuz

 

Pesto sos nasıl yapılır? 

Pesto sosuna fesleğenleri yaprak yaprak ayıklayarak başlayın. Fesleğenleri suda iyice yıkayınız fesleğenleri bir kâğıt havlu yardımı ile kuruladıktan sonra ince ince kıyın.
Aromasının daha yoğun hissedilmesi istiyorsanız bunun için çam fıstıklarını yağsız tavada 2-3 dakika kavurun.
Parmesan peynirini rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Sarımsakları tuz ilave edip bir havanda iyice ufalanana kadar dövün.
Ezilmiş sarımsakları, kavrulmuş çam fıstıkları ve kıyılmış fesleğen yapraklarını mutfak robotuna koyun ve püre haline getirine kadar çekin. Biraz daha emek isteyen bir yöntem ancak pesto sosun aromasının daha kuvvetli hale getirmek için kıvamının da daha yoğun olmasını istiyorsanız mutfak robotu yerine tüm malzemeleri sırasıyla havanda dövebilirsiniz.
Rendelenmiş parmesan peyniri ve zeytinyağını azar azar ekleyip kıvama gelene kadar karıştırın.
Hazır durumda olan pesto sosunu, yemek olmadığında bile domates, peynir ile ekmek dilimi üzerinde kullanabilirsiniz. Oldukça lezzetli olan bu sosun birçok tüketim şekli bulunmakta. Ayrıca pesto sos 1 ay buzdolabında bozulmadan saklanabilir.  Hazırlamış olduğunuz sosu cam bir kavanoza alıp ağzını sıkıca kapatıp buzdolabında bozulmadan saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top