Close

Propolis nedir, faydaları nelerdir?

Doğanın şifalı bir mucizesi olan propolis, çalışkan bal arılarının insanoğluna kıymetli bir hediyesidir. Bal arılarının kovanlarının içini temizlemek amacıyla ürettikleri doğal bir madde olan propolis,kovanlardan toplanarak birçok amaç için kullanılabilecek faydalı ilaçlar haline getiriliyor. Özellikle sıvı formda tüketime hazır hale gelen propolis maddesinin, son dönemde alternatif tıp sektörünün yoğun ilgi görmesi sebebiyle yoğun olarak tercih edilen ürünler arasında olduğu söylenebilir.

Propolisin insan vücuduna birçok faydası var

Propolisin başlıca özelliği, içeriğinde birçok vitamini bir arada bulundurmasıdır. B vitaminlerinden B1 ve B2 vitaminlerinin yanı sıra C ve E vitaminleri yönünden de zengin bir içeriği vardır.Ayrıca magnezyum, kalsiyum, demir ve çinko gibi ehemmiyet arz eden maddeler de bulundurduğundan, bu maddelerin eksikliği halinde gönül rahatlığıyla bitkisel gıda takviyesi olarak tüketilebilmektedir.

Kadınlar için doğal cilt bakımı

Kadınların cilt bakımları için uyguladıkları birçok yöntem mevcuttur. Ancak son zamanlarda doğal yöntemlerin daha çok tercih edildiği de yadsınamaz bir gerçek. İşte propolis,doğal bir cilt bakım ürünü. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde yüksek oranda antioksidan etkisi var. Düzenli propolis tüketiminde, saçların hızlı uzadığı, cildin yenilendiği ve güzelleştiği görülüyor.

Kanser riskini azaltıyor, kanser hücreleriyle savaşıyor

Propolis bitkisinin belki de en önemli faydalarından biri, günümüzde artık yaygın bir hastalık haline gelen kanserin oluşumunu önemli derecede engellemesi olabilir. Vücutta var olan faydalı hücreleri yenileyerek ve güçlendirerek, kötü kanser hücrelerine karşı savaşmayı kolay hale getiriyor.

Düzenli kullanımda yaraların iyileştiği gözlemleniyor

Hücre yenileme özelliğinin neticesinde yaraların iyileşmesinde önemli bir rol alıyor. Özellikle ağız yaralarını kısa sürede iyileştirdiği gözlemler arasında. Tıpkı yaralar gibi vücutta oluşan iltihaplarda da aynı etkiyi yaratarak iltihabı yok etmeye yardımcı oluyor.

Propolis nerelerde bulunur ve nasıl kullanılır?

Tüm bu faydalara sahip olan doğa mucizesi propolise ulaşmak artık oldukça kolay. Hemen hemen her aktarda bulabileceğiniz propolisin bir sıvı hali ve bir de kuru tanecikli hali bulunuyor. Bunların yanında bazı firmalarca kapsül haline getirilmiş gıda takviyeleri olarak da bulunabiliyor. Tüm bu ürünlerin bir hekim yahut bilirkişi tavsiyesiyle kullanılması şiddetle tavsiye olunur çünkü bitkisel olan her madde zararsızdır düşüncesiyle dozaj ayarlaması yapılmadan bilinçsizce tüketildiğinde bazı olumsuz neticeler meydana getirebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top