Close

Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?

Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?

Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?

Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı? Protein shakeler sizin için uygun mu? İçlerinde ne var ve birini seçmeye çalışıyorsan nelere dikkat etmelisin? Hemen hemen herkes yiyeceklerden yeterince protein alabilir. Sağlıklı yetişkinler günde yaklaşık 45-56 gram protein almalıdır. Düzenli egzersiz yaparsanız, herhangi bir kaynaktan daha fazla kaloriye ve proteine ihtiyacınız olabilir.

Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı? Uluslararası spor beslenme Derneği’nin (ISSN) CEO’su ve kurucu ortağı Jose Antonio, protein tozlarının esas olarak antrenmanlarından hemen sonra beslenmeye ihtiyaç duyan sporcular tarafından kullanıldığını söylüyor. Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?

Protein tozları protein içeriğinde değişebilir, ancak hepsinde bazı karbonhidratlar ve belki biraz yağ bulunur. Toz halinde veya teneke kutular veya folyo paketleri gibi içmeye hazır ambalajlarda çeşitli tatlar ile gelirler. Protein shake başlangıçta kas kütlelerini artırmak ve performanslarını artırmak isteyen sporcular ve spor meraklıları tarafından tüketildi.

Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?
Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı? – Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?
 • Multipower %100 Whey Isolate Protein 2000 Gr – Çikolata Aromalı Izole Whey Protein MYBisolatee
 • Bigjoy Sports Bigjoy Big Whey Classic Whey Protein 990 gr – Çikolata Aromalı er76768jn
 • West Nutrition Whey Protein 504 Gram Kurabiye 8699910801160

Aslında, protein shake direnç eğitimi ile birleştirmek kas büyümesini teşvik edebilir ve fiziksel performansı ve iyileşmeyi artırabilir. Bunun nedeni, direnç eğitiminin, yüksek kaliteli protein alımının artması gibi kas protein sentezini uyarmasıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, protein sarsıntıları vücudunuz tarafından kolayca emilen amino asitler sağlar. Araştırmacılar, alımlarının kan dolaşımındaki amino asit seviyelerini arttırdığına ve bunun da kas sentezi için daha önemli bir yanıtı tetiklediğine inanıyor.

Dahası, çalışmalar protein tozları, korunmasına yardımcı olduğunu ve kilo kaybı diyetini takip etseniz bile Kas kazancını artırabileceğini göstermektedir. Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı? Protein tozları kas kazancını arttırır ve performansı ve iyileşmeyi iyileştirir. Ayrıca Kas kaybını önler ve hatta kilo kaybı sırasında kas kütlesini artırmaya yardımcı olabilirler.

Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı? Yüksek proteinli diyetler kilo kaybını teşvik eden farklı yolları aktive eder ve protein sarsıntıları içmek günlük protein alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Yüksek proteinli diyetler, yaktığınız kalorilerin enerji harcamasını da iki farklı şekilde artırır. İlk olarak, vücudunuz proteini metabolize ederek karbonhidrat veya yağdan daha fazla kalori yakar. Gıdaya verilen bu metabolik tepki, diyet kaynaklı termojenez olarak bilinir.

İkincisi, yüksek proteinli diyetler, süreçte fazladan kalori yaktığına inanılan karbonhidrat yokluğunda proteinlerden veya yağlardan glikoz üretme sürecini glukoneogenezi uyarır. Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı? Yüksek proteinli bir diyetin parçası olarak protein içeceklerini ve tozlarını tüketmek iştahınızı kontrol etmenize, yaktığınız kalorileri artırmanıza ve karın yağını kaybetmenize yardımcı olabilir, bu da kilo kaybı için etkili olabileceğini gösterir. Ancak daha önce kullanmadıysanız ve pek fazla bilginiz yok ise bir uzmanla görüşüp size göre olanı bulmanız daha iyidir.

Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?
Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı? – Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?
 • Hardline Whey 3 Matrix Çilekli 908 gr Protein Tozu myb38
 • Saf Nutrition Protein Superfood Mix Sports 360gr SNPM-00002
 • Proteinocean Whey Proteın™ Bisküvi 400 g 16 Servis T19

Protein tozu seçimi yapmak

Protein tozu seçimi yapmak konusunda bir uzman ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Protein tozları protein içeriğine göre değişir. Eğer bir vücut geliştiricisiyseniz, biraz daha fazla protein içeren içeceklere geçeceksiniz. Bir maratoncu gibi bir dayanıklılık sporcusuysanız, daha fazla karbonhidrat içeren içecekleri tercih edebilirsiniz. Ancak en önemli şey, antrenmanınızdan sonra bir şeyler içmektir.

Amacınız vücut yağını kaybetmekse, protein içeriği yüksek, daha az karbonhidrat içeren ve sadece biraz yağ içeren bir protein sarsıntısına geçin. Çikolatalı süt, egzersiz sonrası iyileşme için mükemmel bir içecektir. Protein tozu seçimi yapmak konusunu bu şekilde ele alabilirsiniz.

Protein tozlarının farklı Protein türleri nelerdir?

Protein tozları için farklı miktarlarda farklı protein türleri kullanır. Bunlar şunları içerebilir:

 • Süt
 • Kesilmiş sütün suyu
 •  Kazein
 • Yumurtalık
 • Soya
 • Pirinç

Proteinin kaynağı ve üretim sırasında nasıl saflaştırıldığı vücudunuzun onu ne kadar iyi kullanabileceğini etkileyebilir. Diyetinizden protein almak en iyisi olsa da süt ürünlerini iyi tolere ettiğiniz sürece peynir altı suyu ve kazein kombinasyonu ile takviye etmek iyi bir seçimdir, çünkü her ikisi de sütten gelir. Soya proteini başka bir seçenektir. Bitki bazlı bir protein. Çoğu hayvansal protein kaynağı kadar etkili olduğunu söyleniyor. Soya da besin açısından zengindir.

Ancak yukarıda da defalarca belirttiğimiz gibi spora yeni başlayan veya daha önce bu tür içecekleri kullanmayan ve yeterince bilgi sahibi olmayan biri iseniz bir diyetisyen veya spor hocasına danışmanızı tavsiye ederiz. Bu herkes için daha sağlıklı olacaktır. Sonuçta herkesin vücudu farklıdır.

Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?
Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı? – Protein Shake: Onlara ihtiyacınız var mı?
 • Scitec Nutrition Whey Professional Whey Protein 500 Gr – ÇİKOLATA 5999100005501
 • Scitec Nutrition Whey Professional Whey Protein 920 Gr – ÇİKOLATA 5999100005211
 • MYPROTEIN Impact Whey Protein Tozu 2500gr Çikolata Aromalı 125

Protein tozları ne işte yarar?

Protein tozu popüler bir besin takviyesidir. Protein, kas inşa etmeye, dokuyu onarmaya ve enzimler ve hormonlar üretmeye yardımcı olan önemli bir makro besindir. Protein tozu kullanmak da kilo kaybına yardımcı olabilir ve insanların kaslarını tonlamasına yardımcı olabilir. Protein, kemik, kas ve cildin yapı taşlarından biridir. Vücudun hormonları, enzimleri ve diğer kimyasalları üretmesi için ona ihtiyacı vardır.

Protein kas büyümesi için gereklidir. Birçok sporcu ve spor meraklısı protein sarsıntısı tüketir çünkü bu içeceklerin kuvvet antrenmanından sonra şişmelerine yardımcı olacağına inanırlar. Protein açısından zengin yiyecekler yemek ve takviye almak insanların daha uzun süre dolgun hissetmelerine yardımcı olabilir. Dolu hissetmek, daha küçük porsiyon boyutlarına ve daha az sıklıkta atıştırmaya neden olma eğilimindedir; bu, bir kişinin sağlıklı bir kiloyu korumasına veya gerekirse kilo vermesine yardımcı olabilir.

Protein, kas büyümesine katkıda bulunmanın yanı sıra hasarlı kas ve dokuların onarılmasına yardımcı olabilir. Sonuç olarak, sporcular egzersiz sonrası kas ağrısından iyileşmeyi hızlandırmak için protein tozu kullanabilirler. 19 Yaş ve üzeri kişiler için önerilen günlük güvenilir protein kaynağı kadınlar için 46 g, erkekler için 56 g’dır.

Muhtemelen bazı veganlar ve vejetaryenler de dahil olmak üzere bu miktarları karşılamayı zor bulan insanlar, protein tozunun soruna kolay bir çözüm sunduğunu görebilir. Sporcular, halterciler, yaşlılar ve kronik hastalığı olan kişilerin genel protein alım önerisini aşması gerekebilir.

scroll to top