Close

Saç derisi bakımı nasıl yapılır?

Saç derisi bakımı nasıl yapılır?

Saç derisi bakımı nasıl yapılır?

Saç derisi bakımı nasıl yapılır? Saç derisi bakımının Çin ve Hindistan’da binlerce yıldır saç merkezli ritüellerin temel taşı olmasına rağmen, biz Batı dünyasında ancak son zamanlarda bunun farkına vardık. sağlıklı saçlar sağlıklı bir saç derisiyle başlar ve şimdi hem eczane hem de mağaza raflarını kaplayan sayısız saç derisi tedavisi ile piyasa buna göre sular altında kaldı.

En sağlıklı, en mutlu saçlarınızın peşindeyseniz (ki kim değil ki?), tüm bölümü dinlemek isteyeceksiniz. Saç derisi bakımı nasıl yapılır? Ama alışana kadar sizi yönlendirmek için, burada kafa derimiz hakkında öğrendiğimiz en etkileyici üç gerçek var. Hadi gelin onlardan bahsedelim.

Saç derinizde mantar var ve bu tamamen normal.

Sadece deri gibi, senin kafa derisi (çünkü olduğunu deri) kendi vardır mikrobiyomu. Başınızın üst kısmı, mantarlar da dahil olmak üzere sayısız ufacık mikroba ev sahipliği yapıyor. Bazı insanlarda Malassezia globosa adı verilen belirli bir mantar türü kepeği tetikleyebilir.

Kuru şampuanın yanlış uygulanması saç derinize zarar verebilir.

Kuru şampuanlar saç derisine değil saça yöneliktir. Doğrudan köklerinize püskürtme dürtüsüne karşı koyun ve bunun yerine saç kısımlarını yukarı ve başınızdan uzaklaştırın, ardından uzunlukları püskürtün. Formül, saç derinizde birikmeden doğal olarak köklerinize inecektir.

Kepek genetik ile bağlantılı olabilir.

Ailenizden birinde kepek varsa, sizin de kepek yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir. Nüfusun yaklaşık yüzde 50’si [genetik olarak] kepeğe yatkındır. Bununla birlikte, saç derinizi düzenli olarak temizleyerek ve pullara neden olan mantarlara saldırmaya yardımcı olan çinko bazlı aktif içerikli ürünler kullanarak bu yatkınlığı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Saç derisi bakımı nasıl yapılır?

Saç derisi bakımı nasıl yapılır?
Saç derisi bakımı nasıl yapılır? – Saç derisi bakımı nasıl yapılır? – Saç derisi bakımı nasıl yapılır?
 • Kerastase Blond Absolu Cicaplasme Serum 150 ml 3474636692422
 • Moroccanoil Treatment For All Hair Type Tüm Saç Tipleri Için Bakım Yağı 100 ml 7290011521011
 • OGX Besleyici Ve Kırılma Karşıtı Coconut Milk Serum 100 ml 22796970084

Güçlü, parlak saçlar için 7 sağlıklı saç derisi ipucu

Güçlü, parlak saçlar için 7 sağlıklı saç derisi ipucu nelerdir? Birçoğumuz kafa derimizin sağlığını hafife alıyoruz ve kafamızdaki deriye fazla önem vermiyoruz. Bunun yerine şampuan, saç kremi ve saç ürünlerini seçerken saçımıza nasıl fayda sağlayacağına odaklanma eğilimindeyiz.

Ancak kafa derisi sorunları olanlar için farklıdır. Birçokları için sürekli olarak kaşıma ihtiyacı hissetmek dikkat dağıtıcı olabilir, giysilerin üzerine düşen kepek parçacıkları utanç verici olabilir ve tümsekleri bulmak endişe verici olabilir. Saç derisi bakımı nasıl yapılır?

Güçlü, parlak saçlar için 7 sağlıklı saç derisi ipucu nelerdir? Saç derinize nasıl bakacağınızı öğrenmek, sağlığını iyileştirebilir, size huzur verebilir ve hatta belki de kendinize olan güveninizi artırabilir.

Sağlıklı bir saç derisi nasıl olur?

Dr. U Hair & Skin Clinic’te tıbbi direktör ve dermatolog olan Dr. Sanusi Umar’a göre , sağlıklı bir saç derisi aşağıdakileri içermez: Saç derisi bakımı nasıl yapılır?

 • kaşıntı
 • kırmızılık
 • lapa lapa
 • tahriş
 • ağrı
 • akne
 • kistler
 • güneş hasarı
 • aşırı saç dökülmesi

Washington DC’de kurul onaylı bir dermatolog olan Dr. Sharleen St. Surin-Lord , “Kabarıklıklar, kabuklanmalar ve kızarıklık iltihaplanmaya işaret ediyor” diye açıklıyor “Tedavi edilmezse, bu kalıcı olabilen saç dökülmesine neden olabilir.”

Sağlıksız saç derisinin belirtileri

Kafa derimiz genellikle bir şeylerin yolunda gitmediğini bize bildirir. Sağlıksız bir saç derisinin yaygın belirtileri şunlardır: Saç derisi bakımı nasıl yapılır?

 • kaşıntı
 • yanan
 • kafa derisi üzerinde şişlikler
 • aşırı yağlılık
 • aşırı kepek
 • saç kaybı

Yukarıdakilerden herhangi birini fark ederseniz ve sorun sizi rahatsız ediyorsa bir dermatoloğa görünün. Saç derisi bakımı nasıl yapılır? Sorunun nedeni kullandığınız saç ürünü veya tükettiğiniz bir ilaç olabilir. Bir dermatolog hangi eylemlerin gerçekleştirileceğini belirleyebilir. Saçlarınız sürekli olarak büyük miktarlarda dökülüyorsa, dermatologunuzun veya sağlık uzmanınızın tedavi etmesine yardımcı olabilecek altta yatan bir sağlık sorunu olabilir.

Sağlıklı bir saç derisinin faydaları

Saç derinizin sağlığı saçınızın sağlığını belirler. Saç deriniz bir çiftliğin toprağı gibidir. Zayıf toprak, içinde yetişen bitkilerin sağlığını doğrudan etkiler. “Benzer şekilde, kafa derisi iltihabına neden olacak herhangi bir şey saçın varlığına ve sağlığına zararlı olabilir.”

Bir ağaçta filizlenen bir tohum gibi, her folikül büyüyen tek bir saç içerir. Foliküller ayrıca saç derisini nemli tutmaya yardımcı olan ve cildi enfeksiyondan koruyan sebum veya yağ üretir. Bir saç folikülü kafa derisinin derinliklerine iner ve kendi mikrobiyom. Kafa derisinin de bir mikrobiyomu vardır. Kafa derisi mikrobiyomunun dengesinde bozulma olmuştur.

Kepek, seboreik dermatit (kepek ve pullu lekelere neden olan bir durum) ve atopik dermatit (egzama). Kepek, seboreik dermatit, atopik dermatit ve sedef hastalığı gibi kafa derisi sorunları kaba saçlara, saç kırılmasına ve saç parlaklığının azalmasına. Ek olarak, bu koşullarla ilişkili zayıf kafa derisi sağlığı da erken saç dökülmesine neden olabilir.

Saç derisi bakımı nasıl yapılır?
Saç derisi bakımı nasıl yapılır? – Saç derisi bakımı nasıl yapılır? – Saç derisi bakımı nasıl yapılır?
 • Herbal Essences Şampuan Onarıcı Fas Argan Yağı 400 ml 123
 • OGX Dolgunlaştırıcı Biotin & Kolajen Sülfatsız Şampuan 385 ml 22796976703
 • Kerastase Specifique Bain Prevention Dökülme Önleyici Şampuan 250 ml 3474636397433

Sağlıklı bir saç derisine sahip olmanın yolları

Saç bakım rejiminizde yapacağınız bazı basit değişiklikler saç derinizin sağlığı için büyük bir fark yaratabilir. Bazen, şampuanlarken daha nazik olmak veya sadece ara sıra dalgalarınızı düzleştirmek kadar kolaydır. Aşağıdaki seçeneklerden hiçbiri yardımcı olmazsa, tavsiye için bir dermatologla görüşün. Saç derisi bakımı nasıl yapılır?

Nazik saç bakım ürünleri kullanın

İçeren ürünler kaçınmak sülfatlar , alkolle veya kokular da kafa derisi sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. “Sülfatlar saçınızdaki doğal yağları yok eder ve ölü deri hücrelerini yok eder, bu da kafa derisini kuru ve tahrişe meyilli hale getirir.

“Cildiniz ve saç deriniz zaten hassas olduğundan, alkol ve koku içeren ürünler kullanmak saçınızdaki nemi emer. Bu, saçınızın kıvırcık, kuru ve hasarlı hissetmesine neden olacak ve sizi kuru, kaşıntılı, tahriş olmuş bir saç derisine bırakan iltihaplanmaya neden olacaktır.” Ayrıca, sert kimyasallar içeren saç bakım ürünlerinden ve boya ve ağartıcı gibi saç tedavilerinden kaçının. Bunlar saç şaftına ve kafa derisi cildine zarar verebilir.

Nazikçe şampuanlayın

Saçınızı şampuanlarken saç derinizi ovmak yerine masaj yapın. Bu dolaşımı artıracak ve kafa derisinde aşınmalara neden olmaktan kaçınacaktır.

Daha az sıklıkta yıkayın

Yağlı saçlardan kaçınmak için buklelerinizi daha sık yıkamanız gerektiğini düşünmek doğaldır. Ancak bu geri tepebilir. Saçınızı çok sık şampuanlamak doğal yağları yok eder. Buna karşılık, saç derinizin nemli kalması için daha fazla yağ üretebileceğini ve bunun da yağlı görünen saçlara yol açabileceğini bilinmektedir.

Halihazırda kuru veya kaşıntılı bir kafa derisi ile mücadele edenler, yağ üretimini dengelemek için yıkamalar arasındaki sürenin artmasından faydalanabilir. Genel bir kural olarak, saçınızı haftada üç ila dört kez yıkamanızı önerilir.

Omega-3 takviyesi deneyin

Bilimsel kanıtlar önemli olmasa da, birçok kişi balık yağı takviyesi almanın saç büyümesini artırmaya ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Yapılan bir araştırmada, 90 gün boyunca balık yağını alanlar, saç büyümesinin ve gücünün arttığını bildirdi. Omega-3’ler ve balık yağları, saç derisindeki dolaşımı uyararak saçı besler. Ayrıca saç dökülmesiyle ilişkili olabilecek iltihabı da azaltırlar. Bir ekin sizin için uygun olduğundan emin olmak ve en iyisini bulmanıza yardımcı olmak için doktorunuzla konuşun.

Daha fazla antioksidan yiyin

Oksidatif stres, vücuttaki zararlı serbest radikallerin sayısı yararlı antioksidanların sayısını aştığında ortaya çıkar. Oksidatif stres sadece diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunlarına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda kafa derisinin sağlığına ve saç kaybına neden olur. Doğada bulunan çok çeşitli antioksidanları elde etmek için çeşitli ürünler yemeyi hedefleyin. Her birinin farklı faydaları vardır ve bu faydalar saçınızın ötesine geçer.

Probiyotikleri deneyin

Probiyotik almak bağırsak sağlığını iyileştirmeye ve bağırsak mikrobiyomunu dengelemeye yardımcı olabilir. Uzmanlar, Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi en az iki bakteri türü içeren bir probiyotik önermektedir.

Bir kafa derisi ovma kullanın

Tıpkı yüzünüzde kullanacağınız bir ovma gibi, kafa derisi ovma da kafanızdaki cildi pul pul dökmenin bir yoludur. Ovma, fiziksel veya kimyasal eksfolyantlar içerir ve fazla cilt hücrelerinin, yağın ve kepeğin giderilmesine yardımcı olur ve cildinizin altındaki kan damarlarını genişleterek potansiyel olarak saç büyümesini hızlandırabilir. (Ayrıca çok rahatlayabilirler ve stres atmanıza yardımcı olabilirler.) Evde ortak malzemelerle bir saç derisi peelingi yapabilir veya mağazalardan veya çevrimiçi olarak eksfoliantlar satın alabilirsiniz.

Sağlıklı bir saç derisi sağlıklı saçlara yol açar, bu nedenle saç derinize dikkat etmek önemlidir. Herhangi bir kaşıntı, kızarıklık, pullanma, tahriş, ağrı veya aşırı saç dökülmesi fark ederseniz ve bu belirtiler sizi rahatsız ediyorsa bir dermatologa görünün. Altta yatan bir sağlık sorunu olup olmadığını veya saç bakım rutininizi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilirler.

Ayrıca günlük alışkanlıklarla sağlıklı bir saç derisini destekleyebilirsiniz. Bu, nazik ürünler kullanmayı ve saçınıza karşı nazik olmayı içerir. Mümkünse saçınızı her gün yıkamayın. Yıkadığınızda, ovalamak yerine saç derinize hafifçe masaj yapın. Sebze ve meyve açısından zengin bir diyet de sağlıklı bir saç derisini destekler. Balık yağı takviyesi ve probiyotik almak da faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top