Close

Saç Nasıl Boyanır?

Saç Nasıl Boyanır?

Saç Nasıl Boyanır?

Her zaman kuaföre gitmeye vaktiniz olmayabilir. Başka bir şehire taşındığınızda yeni bir kuaföre alışana kadar zaman geçebiliyor. Bu süre zarfında saçlarınızın bakımıyla, boyasıyla kendiniz uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Marketlerden veya güzellik ve bakım mağazalarından aldığınız hazır boyalarla saçlarınızı boyamaya çalışıyorsunuz.  Durum böyle olunca iş başa düşüyor.

Saç boyası almaya karar vermeden önce cildinizin tenine uyan bir renk seçmeniz gerekir.. Her çeşit renk tonu bulunan saç boyaları arasından kendinizi güzel hissettirecek rengi bulmalısınız. Bunun için tanıdığınız bir kuaförünüzden ya da bilgisine güvendiğiniz bir kişiden yardım alarak boya alma işleminizi daha iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Saçınıza balyaj, röfle, ombre veya gölgelendirme işlemleri yapmak istiyorsanız bu işlemi profesyonel kuaförlere bırakmanızda yarar var.

Saçlarınızı boyamaya başlamadan önce yapmanız gereken birkaç şey bulunmaktadır. Öncelikle boanın temiz saça uygulanmaması önemlidir. Yeni yıkanan saç derisi hassaslaşır ve yıpranmaya daha açık hale gelir. Bu sebeple boyanacak olan saç birkaç gün önce yıkanmış ve hatta biraz da yağlanmış olmalıdır. Saçlarınızın yağlanması yapacağınız boyama işleminin daha başarılı bir şekilde uyumlanmasıyla etkili bir görüntü oluşturacaktır. Boyanın rengi saç tonuna uyumlu hale geldiğinde yaklaşık bir hafta sonra saçlarınız doğal halinde gözükecektir. Böylelikle cildinizle de boya birbirini tamamlamış olacaktır.

Saçlarınızı boyamaya karar vermeden önce boyayı dirseğinin iç kısmında ya da kulak arkasındaki bir alanda teninize uygulayın. Bu işlemin sonucu için 15 dakika beklemeniz gerekmektedir. Eğer yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi bir durumla karşılaşırsanız ürünü saçınıza kesinlikle uygulamayınız. Saç boyalarının içerisinde kimyasal malzemeler bulunduğundan dolayı kullanıma son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Saç derisini tahriş etmeyecek ürünler kullanmalısınız.

Evde Saç Nasıl Boyanır?

Öncelikle cilt tonunuza uygun bir renk seçmelisiniz. Bunun nedeni göz renginize ve ten renginize uyum sağlamasından dolayıdır. Çünkü saçlarınız dış görünüşünüzü güzelleştiren bir aksesuardır. Saçlarınızı boyarken, etrafa boyanın sıçramaması ve dökülmemesi için kullanmadığınız eski bir örtüyü örtünüz. Boyama işlemini gerçekleştirmeden önce omuz bölgenize bir havlu koymalısınız.Saç hizasına, kulak arkasına ve ense kısmına vazelin sürmelisiniz. Böylelikle teninize değen boyayı rahatlıkla pamukla silerek çıkarabilirsiniz.

Tüm bu ön hazırlıkları tamamladıktan sonra saçlarınızı ince tarakla tarayarak açma işlemini yapabilirsiniz. Bunun nedeni, boyayı saçınıza uygularken, eşit şekilde aralara girmesini sağlamaktadır. Boyanın elinize bulaşmaması için şeffaf eldiven veya lateks eldivenlerinden alarak hazırladığınız karışımın elinize bulaşmamasını önlemiş olursunuz. Saçlarınızı boyamak için aldığınız ürünün öncelikle kullanma prosedürünü dikkatli bir şekilde okumayı ihmal etmeyiniz. Okumadan uygulamaya kalktığınızda istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Saç Boyama Teknikleri

Saçlarınızı ilk defa boyuyorsanız bu talimatlara uymalısınız. Saç boyasını dikkatli ve eşit bir şekilde uyguladığınızda etkisini daha net bir şekilde görmeniz mümkündür. Saç boyama tekniği şu şekildedir:

Saçlarınızı tarakla dört eşit parçaya bölmelisiniz. Üst kısımda 2 tane, arka kısımda 2 tane olacak şekilde ayırıp tokalar ile tutturunuz.Boyama işlemine başlayacağınız arka kısımdaki ilk tokayı açarak saçı önce bir tarayın sonra 4 küçük parçaya bölerek her birine eşit gelecek şekilde bir fırça yardımıyla ya da eliniz ile boyamaya başlayabilirsiniz. Bu işlemi saçınız her bölümü boyayana kadar devam ediniz.Tüm boyama işlemleri bittikten sonra saçlarınızı bir topuz yapıyormuş gibi tepenizde toplayın ve boya kabınızda boyanız kaldıysa onu saçlarınızın üzerine sürünüz. Boyanın akmasını ve saçlarınızın düşmesini engellemek için bone takmayı ihmal etmeyiniz. Böylelikle saçınız boyayla daha iyi özdeşleşmiş olur. Aynı zamanda da boyanız akmaz. Aldığınız boyanın üzerinde yazan bekleme süresi kadar boyayı saçınızda bekletin. Beklerken, zamana çok dikkat etmelisiniz. Bekleme süresini uzatırsanız eğer saç diplerinizde kaşıntılar olmaya başlayabilir.  Bekleme süreniz bittikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Saç Boyama İşleminden Sonra Ne Yapılmalıdır?

Saçlarınızı çok soğuk olmayacak ılık bir su ile yıkamaya başlayınız. Saçınızı yıkarken, boyanız akacaktır. İlk defa saçınızı boyuyorsanız boyanızın aktığını gördüğünüzde telaşlanmayın. Normal bir süreçtir. Su duru bir hal alıncaya kadar yıkama işlemine devam ediniz.

Boyalı saçlar için kullanılan şampuanlardan aldığınızda saçınızdaki boya canlılığını daha çok koruyacaktır. Şampuan ile saçınızı yıkayıp kuruladıktan sonra saç kreminizi de saçınıza sürdükten sonra yıkamanızı bitirebilirsiniz.

Saçlarınızdaki boya sonraki günlerde yıkadığınızda da çıkabilir. Sonraki yıkamalarınızda böyle bir durumla karşılaşmayacaksınız. Çünkü saç renginiz tam net oturmuş olacak ve doğal bir görünüme kavuşmuş olacaksınız.

Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kuaförünüze veya saç bilgisinden şüphe duymayacağınız bir kişiye danışarak renk tonunuzu ayarlayabilirsiniz.
  • Boya alırken, boyalı saçlarınızı koruyacak bir şampuan ve saç kremi almayı ihmal etmemelisiniz.
  • Saçlarınızda kırıklıklar varsa uygulayacağınız boya kısa süre sonra saçınızdan akmaya başlayacaktır.
  • Cilt tonunuza uygun bir renk seçmelisiniz. Bunun nedeni, kıyafet olarak giydiğiniz renklerle saçınızın rengi uyumlu halde olmalıdır. Çünkü bazı tonlar yüzünüzü soğuk bazıları ise sıcak gösterebilir.
  • Boyama işlemi yapmadan önce kesinlikle saç açıcı sürmeyiniz. Saçlarınıza zarar verebilirsiniz.
  • Boyadıktan sonra saçlarınızı çok fazla güneş ışınlarına maruz bırakmayınız. Saçlarınız parlaklığını yitirir ve matlaşmaya başlar.
  • Boyalı saçlarınıza muhakkak bakım yapmalısınız. Saç bakımlarını haftada 1 ya da 2 kere yapmanız yeterli olacaktır.
Dip Boya Nasıl Yapılır?
Dip Boya Nasıl Yapılır?

Dip Boya Nasıl Yapılır?

Eğer kuaföre gidemiyorsanız ve evde kendiniz boyamak zorundaysanız dip boyasını yapmakta sizi zorlamayacaktır. Saçınıza uyguladığınız boyanın numarasının aynısını aldığınızda ve uyguladığınızda saç renginiz ilk boyadığınız zamanki gibi olacaktır. Saç yapınız çabuk uzuyorsa, dip boyanızı 2 haftada bir boyamalısınız. Dip boyası yaparken, dikkat edeceğiniz nokta boyadığınız rengin koyuluğuna ve açıklığına göre işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Evde Sarı Saç Boyamak

Evde boyanması zor olan saç renklerinden biri de sarı saçlardır. Her kadının sarı saça gizli bir hayranlığı vardır. Bu rengi denemeyen bir kadın yoktur. Sarı saç rengini evde boyamak istediğinizde çok dikkatli olmalısınız boyanın dengesini biraz fazla kaçırdığınızda saçlarınızda yanma olma ihtimali vardır.

Sarı saçın tonlarından birini kullanmaya karar verdiğinizde muhakkak saç açıcısını dikoksidan kullanmanız gerekmektedir. Eğer saç renginiz koyu ise buna ihtiyacınız olacaktır. Seçtiğiniz sarı tonun iki rengini alıp karıştırarak işlemi saçınıza uygulayabilirsiniz.

Saçınızı her ihtimale karşı yakmak istemiyorsanız doğal yöntemle de saçlarınızı sarı hale getirebilirsiniz. Aktarlardan alabileceğiniz papatya ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Papatyayı bir çaydanlığın içine koyup üzerine su dökünüz. Kaynadıktan sonra papatya çayı ile saçlarınızı bir kaç kez yıkayınız. Saçlarınızı güneşli bir havada kurutunuz. Her yıkamanın ardından yapacağınız kurutma işlemi ile sarı saçlarınıza kavuşmuş olacaksınız. Böylelikle saçınızda çok fazla yıpranma ve yanma gibi durumlar yaşamayacaksınız. Hem sağlıklı hem de sarı saçlarınız olacak.

Doğal Ürünlerle Saç Boyama

Evde kendi saç renginizi kendiniz değiştirmeniz mümkündür ve bunun pek çok yolu mevcuttur. Bunlardan en çok bilineni kınadır. Kına hem saçı besler hem de saçlarınıza kızlımsı ya da patlıcan morumsu bir renk verebilir. Eğer ki beslenme şekliniz vegan tarzı ise meyvelerin ve sebzelerin özünden yapılan bu renkleri saçlarınızda uygulayarak da kullanabilirsiniz. Diğer saç boyalarından ayıran  özelliği bekleme süresinin uzun olmasıdır. Bunun nedeni rengin saçınıza daha iyi özdeşlemesini sağlamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top