Close

Seda Bora: Bir Kadın Asla Susmamalı

 

2020’de de  ilham veren kadın hikayelerine devam ediyoruz. eniyikadin.com’da paylaşacak hikayesi olan kadınları konuk alma serüvenimizde bugünkü durak başarılı Plastik Cerrahi Hemşiresi Seda Bora oldu.

eniyikadin.com/ ÖZEL HABER
Gamze TAMER

“SEDA YİNE ONLARIN GÖRDÜĞÜ GİBİ.”

Takipçilerin seni sosyal medyadan gördüğü kadarıyla tanıyor. Seda Bora gerçek hayatta nasıl biri?

Evet takipçilerim beni sadece sosyal medyada gördüğü kadarıyla biliyor. Seda yine onların gördüğü gibi samimi ,sempatik, içten, doğal ve enerjisi yüksek! Yaşadığı olumsuzlardan etkilenmeyen, negatifi pozitife çeviren bir yapım var. İnsanlar sadece fotoğrafıma bakarak mutlu olduklarını söylüyorlar. Enerjimi onlara aktardığımı düşünüyorum bazen. 

Sosyal medyadaki takipçilerinden aldığın en absürt mesaj neydi?

Açıkçası çok absürt mesajlar almıyorum, sosyal medyamda abartılı şeyler paylaşmadığım için olabilir. Genellikle evlilik teklifi veya randevu tarzı şeyler , ben bunları absürt olarak algılamıyorum. Sosyal medya öyle bir mecra ki herkes birbirine çok kolay ulaşabiliyor. 

Yaptığın iş ile ilgili insanlardan nasıl geri dönüş alıyorsun? 

Plastik cerrahi hemşiresi olduğum için bu işe yakıştığımı söylüyorlar. Empati yeteneğimi çok geliştirdim birinin gözlerine bakarak gerçekte neyi istediğini yada istemediğini anlayabiliyorum. Bu da olumlu geri dönüşler almamı sağlıyor.

“BİR KADIN ASLA SUSMAMALI.”

‘Bu meslek hayalimdi’ diyebilir misin? Yoksa başka bir hayalin mi vardı? 

Açıkçası annem istediği için hemşire oldum, çok fazla tercihim yoktu. Özellikle plastik cerrahi hemşireliğine başladıktan sonra işimi daha çok sevdim ve kendimle daha fazla ilgilenebilme zamanım oldu. Düşünsenize bütün gün kadınlara ışıltı sağlıyoruz, ateşe yakın olan ısınır derler ya. Biraz onun etkisi de diyebilirim. Şu an yaptığım işe aşığım ama uzun yollar yapar mıyım orası soru işareti 🙂

Türkiye’de kadınlara çeşitli haksızlıklar yapılması ve kadın cinayetleri hakkında ne düşünüyorsun?

Bu soruya ne yazsam yetersiz kalır. Çok üzülüyorum hatta bu haberleri okumak bile istemiyorum. Kişinin nasıl yetiştiği o kadar önemli ki. Eğitimle inanın ilgisi yok, yetişme tarzıyla ilgili bence. Son olarak terazi Burcu olduğum için haksızlıklara hiçbir zaman göz yummadım. Bunun birazda bizim elimizde olduğunu düşünüyorum. Susmamalıyız neyle karşılaşırsak karşılaşalım.    

Size gelen kadınlara yaklaşımın nasıl oluyor? 

Güler yüzle karşılarım her zaman. Çünkü bende gittiğim yerde öyle karşılanmak isterim. 

“BENCE KADIN HİSTİR.”

Meslek hayatınızda yaşadığınız en spesifik ve en komik anınız bizimle paylaşır mısınız? 

Bizim işimiz hata kaldırmayan bir iş olduğu için çok dikkatli çalışıyoruz, bunun altını çiziyorum. Özel hayatınızda yaşadığın şeyleri işine yansıtmamalısın yoksa geri dönüşü olmayan hatalar yapabilirsin. Çalışırken başka birine dönüşüyorum diyebilirim 🙂 

Komik anıma gelecek olursam çok düşündüm yazacak bir şey bulamadım. 

Sizce kadın kimdir?

Bence kadın histir. Dünyanın 8. Değil 1. Harikasıdır. Her şeydir. Çoğaltandır.

Kadın çalışan olarak iş dünyasında hiç mobbinge uğradınız mı?

Evet uğradım tabii ki. Kadınsan ve dikkat çekiyorsan biraz bulunduğun ortamda çekemeyenler veya modunu düşürmek isteyenler olabiliyor. Son çalıştığım yerden bu yüzden ayrılmak zorunda kaldım hatta. Bitişler daha güzel başlangıçlara sebep oluyor orası ayrı konu.

“BİZİM İÇİN İMKANSIZ YOK, SADECE BİRAZ ZAMAN ALABİLİR.”

Kriz anlarını nasıl aşıyorsunuz?

Sakin ve tepkisiz kalarak . Önceden çok fevri biriydim , çabuk sinirlenir çabuk sakinleşirdim ama artık aştım bunu. Dinlemeyi öğrendim diyebilirim. 

Son zamanlarda sosyal medya kullanımıyla beraber artan güzellik algısı hakkında ne düşünüyorsun?

Güzellik algısının artması elbette iyi oldu, çevremde güzel bir kadın gördüğümde mutlu oluyorum. Geç bile kaldık. Önemli olan sensin , kendinsin sonuç olarak ve ona yaşadığın süre boyunca kıymet vermen gerekiyor.

Kadın takipçilerimize bir tavsiye vermek istesen bu ne olurdu?

Kadınlar o kadar özel varlıklarsınız ki. Bunu bilin ve kendinizi keşfedin. Siz isterseniz her şey mümkün. Bizim için imkansız yok sadece biraz zaman alabilir 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top