Close

Buse ALPER: Nü Poz Verdim Ve Pişman Değilim

 

Sosyal medya fenomeni ve aynı zamanda başarılı bir model olan Buse Alper eniyikadin.com için Yaren Akay’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Oyunculukla da yakından ilgilenen güzel modelin açıklamaları sizlerle…

eniyikadin.com/ ÖZEL HABER
Yaren AKAY

Takipçilerin seni sosyal medyadan gördüğü kadarıyla tanıyor, gerçek hayatta nasıl birisin?

Aslında gerçek hayatımı olduğu gibi yansıtıyorum, ne bir eksik ne bir fazla. Sosyal medyadan beni tanıyan biriyle dışarıda karşılaştığımda da hep aynı tepkiyi alıyorum. Gerçekten gözüktüğün gibisin diyorlar 🙂

Sosyal medyadaki takipçilerinden aldığın en absürt mesaj neydi?

Heykele dokunduğum bir story üzerine “Utanmıyor musun hem çıplak kadına dokunup hem de video çekmeye” yazmıştı birisi, unutamıyorum.

“TEK BAŞIMA DIŞARI ÇIKIP İNSANLARA SORU SORUYORUM”

Modellik dışında oyunculukla da ilgileniyorsun anladığım kadarıyla herhangi bir eğitim aldın mı? Kendini geliştirmek için neler yaptın?

17 yaşında İstanbul’a taşındım ve tiyatro eğitimi almaya başladım. 1.5 yıl sonra da kamera önü oyunculuk eğitimi aldım. Kendimi geliştirmek adına oyunculuk metotlarıyla alakalı kitaplar okudum. Karakter analizlerimi güçlendirmek için her zaman yeni insanlarla tanışmaya çalışıyorum. Mesela bazen akşamları tek başıma dışarı çıkıyorum. Farklı insanlarla tanışıp onlara sorular soruyorum, dertlerini dinliyorum. Yani kısacası barmen-müşteri diyaloğu yaratıyorum. Karakterler, olaylara bakış açıları herkesin birbirinden o kadar farklı ki 🙂 Ayrıca bol bol film ve dizi izlemenin de tabii ki çok faydası oluyor. 

İlişkilerle ilgili tüyolar verdiğin bir YouTube kanalın var. Verdiğin tüyoları kendi özel hayatından yola çıkarak mı veriyorsun?

Tabii ki de öncelik olarak kendi tecrübe ettiğim olaylardan çıkardığım dersler üzerine tavsiyeler veriyorum. Ama hiçbir zamanda bu tavsiyelerin doğruluğunu tartışmıyorum. Çünkü herkesin olaylara bakış açıları farklı. Ama az önce de dediğim gibi çevremde ki veya yeni tanıştığım insanları, hayatlarını, yaşadıkları bir olaya karşı verdikleri tepkileri her zaman incelerim. O yüzden verdiğim tavsiyelerde herkesin çok fazla payı var. 

İnstagramda paylaştığı fotoğraflara gelen kötü yorumlarla nasıl başa çıkıyorsun? Bu yorumlar gerçek hayatta da seni etkiliyor mu?

O tarz yorumlar beni her zaman güldürüyor. Çünkü adı üstünde sosyal medya aracılığı ile yazılan yorum 🙂 Zaten birkaç yıldır hayatımda eleştiriler hep mevcuttu, o yüzden kendi kendimi bu konularda çok güçlendirdim. Kısacası gerçek hayatımı asla etkilemiyor. Doğal bir insanım, gerçek hayatımda ne yaşıyorsam sosyal medyada onu yansıtıyorum. Zaten insanları en çok bu çekiyordur diye düşünüyorum. Çünkü bende takip ettiğim kişilerin gerçeğin dışını yansıtmasını istemem. 

Profiline baktığımızda en çok dikkat çeken ve en çok konuşulan şeyin paylaştığın heykel olduğunu görüyoruz. En çok merak edilen şeylerden biri de nü poz verip vermediğin. Bu konu hakkında ne söylemek istersin?

Söyleyeceğim çok şey var ama ilk olarak soruyu yanıtlamak istiyorum. Evet nü poz verdim ve bundan pişman değilim. Çünkü böyle güzel ve anlamlı bir projenin içinde ve ilham kaynağı olmak beni her zaman çok mutlu etti. Heykel sürecini çok merak eden insanlar var. Heykeltıraş İzmir’de ikamet eden birden fazla başarılı sergisi ve ödülleri olan Fatih Şimşek. Böylesine başarılı biriyle çalışmak özellikle benim için çok güzel bir deneyimdi. Ayrıca heykelin hikayesi ve anlamı göründüğünden çok daha fazla. İnsanlar sadece çıplak bir kadın vücudu görüyor, keşke gerçekten hikayesinin farkına varsalar. Bu arada heykel 16 Ocak’ta Arnavutköy’de ki bir heykel galerisinde sergilenmeye başlıyor. Yer bilgisini ve diğer detayları birkaç güne sosyal medya üzerinden paylaşacağım. Yaşadığım bu güzel serüveni isteyen herkes gelip görebilir 🙂

“CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE TAHAMMÜLÜM YOK”

Türkiye’de kadınlara çeşitli haksızlıklar yapılması ve kadın cinayetleri hakkında ne düşünüyorsun?

Bu sorunun cevabını heykel projesinin içinde bulunarak verdiğimi düşünüyorum. Heykelin ve içinde bulunduğu serginin konusu ülke ve dünya sorunlarından yola çıkarak kadın ve gaz maskesinin bir noktada birleşmesi. Aslında heykel bir başkaldırı gibi geliyor bana. Kaosun ve savaşın ortasında gaz maskesini takarak iç huzurunu bulmaya çalışan bir kadın var o heykel de. Yani o heykel aslında ülkedeki ve dünyadaki bütün kadınları temsil ediyor. YouTube videolarındaki konuların çıkış noktası da buna benzer. Hayatım boyunca cinsiyet eşitsizliğine asla tahammülüm olmadı. Her zaman kadınlarında eşit haklara sahip olduğunu göstermek istiyorum ve bunu her zaman belirtiyorum. Dünyanın artık kadınların korkmadan yaşayacağı bir hale gelmesi lazım. Hepimizin 2020’de ki en büyük dileklerinden biri bu. Kadın cinayetlerine gelirsek öncelikle bu sadece içinde bulunduğumuz ülkenin değil dünyanın problemi. Bu problemin önüne geçilmesi için ilk etkenin herkesin eğitimli olması gerekiyor. Çünkü öncelikle ebeveynlerin bilinçli olması lazım ki çocuklarına doğru bilgileri aktarabilsinler. Büyümekte olan bir çocuk her zaman çevresindeki kişilerden birini kendine rol model seçer. Cinayetlerin bitmesi ve kadınların korkmadan nefes alabilmesi için ilk olarak şiddet konusunun ele alınması lazım. Şiddet bir çözüm olarak değil de başvurulmaması gereken bir duygudurum bozukluğu olarak görüldüğü zaman bu sorunlarımız yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar.

Yakında bir projen var mı bizimle paylaşabileceğin?

Evet, yakın zamanda şaşırtıcı bir projenin içerisinde olacağım ama şuan sadece bana kalmasını ve size sürpriz olmasını istiyorum 🙂 

Modellik serüvenin nasıl başladı? Formunu nasıl koruyorsun?

Sektörde başarılı bir fotoğrafçının benimle çalışmak istemesiyle başladı sonra da doğru insanlarla doğru kontaklar kurarak devam etti. Form konusuna gelirsek de hiçbir zaman aktif bir spor hayatım olmadı. Hatta daha yeni yeni spora başladım diyebilirim. Ama her zaman öğünlerime dikkat ettim hala daha ediyorum. 

“KENDİNİZ İÇİN NEFES ALMAKTAN KORKMAYIN”

Kadın takipçilerimize bir tavsiye vermek istesen bu ne olurdu?

Herkesten ve her şeyden önce kendiniz için nefes alın ve korkmayın. Ayrıca kalıplaşmış şeyler sadece algı yönetimi için geliştirilmiştir, aldanmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top