Close

Müge Bezgin: TÜRKİYE’DEKİ HER STARTUP’A DOKUNMAK İSTİYORUZ

Türkiye’de her geçen gün başarılı start up’ların sayısı artıyor. Bu hafta StartupHR ile kısa sürede ciddi bir başarı yakalayan girişimci Müge Bezgin eniyikadin.com’ da Yaren Akay’ın sorularını yanıtladı. Daha çok insana dokunmak istediğini söyleyen Bezgin, global bir marka olma hedeflerinin olduğunu söyledi.

İşte röportajdan satır başları;

Seni tanıyabilir miyiz?

Merhaba,Ben Müge Bezgin, StartupHR kurucu ortağıyım. Yeditepe Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişim bölümünden yaklaşık 3 ay önce mezun oldum. Üniversiteye başladığım ilk seneden itibaren çeşitli sosyal platformlarda yer almaya, deneyim sahibi olmaya ve kendimi geliştirmeye çalıştım. Öğrenmeyi, üretmeyi ve ilham verdiğine inandığım için seyahat etmeyi her zaman ön planda tutuyorum.

“DAHA ÇOK İNSANA DOKUNMAK İSTEDİĞİMİZDE KENDİMİZİ BU EKOSİSTEMİN İÇİNDE BULDUK”

Girişimci olma fikri ne zaman doğdu? Nasıl şekillendi?

‘’Girişimcilik’’ kavramıyla üniversiteye başladığımda tanıştım. Ben girişimciliği değil, o beni buldu. Hiçbir zaman girişimci olacağım demedim, kendimi girişimci olmuşken buldum.Üniversite üçüncü sınıfta bir sosyal platformun içindeyken ortağımla birlikte yaşadığımız probleme çözüm üretmek ve fayda sağlamak istedik. Ortaya çıkan projeyi hep geliştirmek ve daha çok insana dokunmak istediğimizde kendimizi bu ekosistemin içinde bulduk.

“TÜRKİYE’DEKİ HER STARTUP’A DOKUNMAK İSTİYORUZ”

StartupHR’ı bize anlatır mısın?

StartupHR, startupların ekip arkadaşı bulmasını sağlayan dijital platformdur. 2017 Ekim’de fikir olarak ortaya çıktı, şu anda Beta versiyonu yayında. Amacımız, geleceğin ekonomisini oluşturan startupların ekip arkadaşı problemini çözerek girişimcilik ekosistemini büyütmek.100’ün üzerinde startup’ın ekip arkadaşı bulmasını sağladık, Türkiye’deki her startup’a dokunmak istiyoruz. Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya açılmak da öncelikli hedefimiz.

Bugün kurumsal hayatın içerisinde global bir yapıda iyi bir iş imkanı ile teklif alsan, her şeyi bırakıp gider misin?

Büyük konuşmak istemem ama cevabım ‘’hayır’’. Fikre aşık olmak doğru değil ama o fikrin fayda sağladığını gördüğünde ve gelir modelini oluşturabildiğinde peşinden gitmemek de bir o kadar yanlış. Girişimciliğin bir karakter özelliği olduğuna inanıyorum, bu özelliği taşıyan herkes bana hak verecektir ki o ‘’iş imkanını’’ kendim yaratmayı tercih ederim.

Yaşadığın zorlu bir mesleki anıyı paylaşır mısın?

Sıfırdan ortaya çıkardığın bir ürünü/hizmeti pazara sunmak ve ilk müşteriye gitmek zorlu bir yolculuk… İlk ikna süreci geçtikten sonra memnuniyet sağladıysanız zaten bu zorluğu otomatik olarak atlatmış oluyorsunuz.

Ne tür yeni projeleriniz var?

Startupların online olarak ekip arkadaşı bulmasının yanı sıra offline olarak da bunu sağlamak istiyoruz. İstanbul’da yedincisini gerçekleştireceğimiz Find Your Co-Founder etkinliğini geçtiğimiz ay Adana’da gerçekleştirdik. Şimdi sırada diğer şehirler var. Bir taraftan da online tarafı güçlendiriyoruz, yakında yeni özelliklerle kullanıcının karşısına çıkacağız.

Krizlerle karşılaşıyor musun? Nasıl aşıyorsun bunları?

Birçok krizle karşılaşıyoruz. Bence burada önemli olan sorundan çok çözüme odaklanmak…‘’Nasıl oldu, neden oldu’’ diye sorgulamak yerine ‘’En hızlı şekilde nasıl çözeriz’’ sorusunu sormak ve harekete geçmek. Biliyorum ki her girişimci birçok kriz yaşıyor, eğer yaşamıyorsa orada bir problem var. Bence kriz yaşamayan girişimci ya çok şanslıdır ya da yeterince cesaretli değildir.

“STARTUPHR İÇİNDE GELECEK PLANIMIZ GLOBAL BİR MARKA OLMASI”

Nasıl bir gelecek hayali kuruyorsun?

Beş yıl içinde gerçekleştirmek istediğim birkaç hedefim var, beş yıl sonra yeni hedefler belirleyeceğim. Her geçen yıl fikirleriniz ve istekleriniz değişiyor. Bu yüzden 30 yıl sonra bunu istiyorum diyemiyorum, yakın gelecek hayalleri kurmak ve gerçekleştirmekten yanayım. StartupHR içinde gelecek planımız global bir marka olması ve girişimcilik ekosistemini en başarılı şekilde büyütmesi.

Başarı tanımını alabilir miyim?

Benim için başarı, yaptığın işten emin olmandır. Hangi işi yaparsan yap veya hangi sektörde olursan ol ortaya çıkardığın işe önce kendin inandıysan başarı seni bulmuş demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top