Close

Sporcu Sütyeni Özellikleri

Spor yaparken en maksimum faydayı sağlamak için doğru kıyafet seçimi gerekir. Hem performans açısından hem de sonuca erken ulaşmak için en gerekli spor ürünlerinden biri de sporcu sütyenidir. Kadınlar için sütyen son derece önemli bir üründür. Her durum için farklı modellerde ve şekillerde sütyenler bulunur. Öncelikle sütyenlerin tamamının sağlığa uygun olması çok önemlidir.

Sporlarda tercih edilen sporcu sütyenleri sağlığı en başta tutarak imal edilir ve fiziksel aktivitelerde göğüsleri korur. Sporcu sütyeni çekerken şeklinden ziyade sağlık açısından sağladığı faydaya dikkat etmelisiniz. Yalnızca sporcu sütyenine benzeyen sütyenleri şık göründüğü için almak doğru bir karar olmayabilir. Çünkü bu sütyenler göğüs sağlığını korumazlar.

Göğüs Sağlığında Sporcu Sütyeni

Kadınlar için göğüs sağlığı kadar göğsün görüntüsü de önemlidir. Kimse sarkmış göğüslere sahip olmak istemez. Normal aktiviteler sırasında genellikle sabit duran göğüsler, spor esnasında yukarı, aşağı, içeri ve dışarı hareketlere maruz kalırlar. Yapılan egzersiz sırasında hareketlerin artmasıyla göğüse binen yük artacağı için göğüsleri destekleyen dokularda rahatsızlıklar ve sürtünmeler oluşabilir. Bu hareketleri göğüsleri korumadan yapmak sarkmalara yol açar. Uzayan bağların ve göğüs sarkmalarının ise ameliyat olmadan düzeltilmesi mümkün değildir.

İşte tam olarak burada sporcu sütyenin önemini anlayabilirsiniz. Göğüsleri içine hapseden ve hareketlerini engelleyen sporcu sütyenleri bu sarkmaların önüne geçer.

Sporcu Sütyeni Neden Giyilmeli?

>Sporcu sütyenleri antrenman sırasında oluşacak olan terlerden uzak tutar ve serin tutar. Standart sütyenlerle yapılacak antrenmanlar terle dolar ve bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlar. Sürekli havlu kullanmak can sıkacağı için sporcu sütyenleri sayesinde bu yükten kurtulabilirsiniz.

>Normal sütyenlere göre daha rahattır. Standart sütyenler hareketleriniz sırasında vücudunuzda tahrişe neden olabilir. Spor performansınızı üst seviye taşımak için sporcu sütyeni tercih etmelisiniz.

>Sporcu son derece şıktır ve üzerine ekstra birşey giymenize gerek yoktur. Sporcu sütyenlerinin altına ekstra bir şey giymeniz de gerekmez. Çünkü ince değildir ve mahremiyetinizi dışarıya yansıtmaz.

>Her ne kadar spor için üretilmiş olsa bile, günlük yaşantınızda da kullanabileceğiniz bir sütyendir. Göğüslerinizi en doğru şekilde destekler. Özellikle göğüslerinin çok fazla iri olduğunu düşünen kadınlar için sporcu sütyenleri bir nevi toparlayıcı görevi görür.

>Sporcu sütyenleri diğer sütyenlere göre daha profesyonel bir görünüme sahiptir. Spora yeni başlamış olsanız bile, sporcu sütyeni sizi daha şık ve profesyonel gösterir.

Sporcu Sütyeni Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Sporcu sütyenini seçerken göğüs ölçülerinize dikkat etmeniz gerekir. 

Göğüs ölçüleriniz A ve B kup ölçülerinde ise, yarım atlet şeklinde olan ve sıkıştıran modellerden tercih etmelisiniz. 

Fakat göğüs ölçüleriniz C ve D kup ölçüsü ise, egzersiz sırasında göğüsleri sıkı tutacak olan ve göğüslerinizin birbirine sürterek tahriş olmaması için ayrı tutacak olan modelleri tercih etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top