Close

Süt yapan çay tarifleri

sut-yapan-icecekler

Yeni doğum yapan annelerin en çok sıkıntı yaşadıkları konulardan biri de süt miktarının yetersiz gelmesidir. Süt miktarı yeterli gelmediği için bebeğinizi doyurma konusunda sıkıntı yaşayan annelerin genellikle beslenme şekillerini değiştirmeleri gerekmektedir. Farklı çay tarifleri de yeni doğum yapan annelerinin sütlerinde artış sağlayan alternatifler arasında yer alır.

Sakinleştirici buzlu çay tarifi

Bir litre kaynamış suyun içine iki poşet ısırgan otu ile bir poşet rezene çayını ve iki kabuk tarçını atın. Yaklaşık beş dakika boyunca demlenmesi için beklettiğiniz çayı sıcak yaz günlerinde içine buz atarak da içebilirsiniz.

Bu tarifin süt arttırıcı özelliğe sahip olmasının nedeni, içerisinde ısırgan otunun bulunmasıdır.

Sütlü çay tarifi

Bir kutu yağı azaltılmış ya da yağsız sütü ısıtın. Ilık sütün içerisine bir poşet rezene ekleyin. Rezeneyi sütte beş dakika demletin. Böylelikle rezenenin keskin tadını hafifletmiş ve çayınızın besin değerini arttırmış olursunuz. Bu çayı, kabuk tarçınla tatlandırabilirsiniz.

Limonata çayı tarifi

Yarım litre şekersiz limonata ile 200 ml kaynamış suyun içerisine iki tatlı kaşığı anason tohumu koyun. Karışımı 5-10 dakika demlemeye bırakın. Hazırladığınız bu anason çayını soğuk limonatanın içine ekleyerek yaz aylarında da tüketebilirsiniz. Tarifin içinde yer alan anason sütünüzü arttırırken hem sizin hem de bebeğinizin gaz şikâyetlerini azaltır.

Ferahlatıcı soğuk çay tarifi

Bir litre kaynamış suyun içine üç poşet rezene çayı, 150 gram dilimlenmiş elma ve dilimlenmiş yarım limon ekleyin. Kaynamış suyun içindeki rezeneyi 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın. İçine elma ve limon dilimleri ilave ettiğiniz çayı bir gece buzdolabında beklettikten sonra soğuk şekilde tüketebilirsiniz.

Kilo verdirici çay tarifi

Bir yandan kilo verirken bir yandan da sütünüzü arttıracak olan bu tarifte; ısırgan otu, çemen otu ve anason yer alır. Kaynar suyun içine bir yemek kaşığı çemen otunu atarak hazırladığınız karışımı üç saat bekletin. Ardından bir tutam ısırgan otu ile bir yemek kaşığı anasonu da karışıma ekleyerek 15 dakika kaynar suda bekletin. 1,5 litre suyun içine çemen otu suyu ile ısırgan otu ve anason suyunu süzerek ekleyin. İki dal tarçın ve iki dilim limonla karışımınızı tatlandırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top